Karen Spärck Jones

Karen Ida Boalth Spärck se narodila 26. srpna v roce 1935 v Huddersfieldu, Yorkshire, Anglie, zemřela 4. dubna 2007 ve Willinghamu v Cambridgeshire. Spärck Jonesová byla britská počítačová vědkyně. Její specializace byla zpracování přirozeného jazyka a získávání informací.

Karen Ida Boalth Spärck


Osobní život

Její otec byl Owen Jones, přednášel chemii, a její matka byla Ida Spärck, Norka, která se přistěhovala do Británie během druhé světové války. Opustili Norsko na jedné z posledních lodí po německé invazi v roce 1940. Spärck Jones získala vzdělání na gymnáziu v Huddersfield a pak Girton College a Cambridge od roku 1953 do roku 1956, obor historie čtení, a doplňkovým posledního rokem v Morální vědě (filozofii). Na chvíli se stala učitelkou, před přechodem do informatiky. Během své kariéry v informatice velice propagovala zapojení více žen do počítačových oborů. Byla vdaná za kolegu z Cambridge počítačového vědce Rogera Needhama až do své smrti v roce 2003. Zemřela 4. dubna 2007 ve Willingham v Cambridgeshire.

Práce v rámci počítačové vědy

Spärck Jones měla dlouhou historii v experimentálním zkoumání lidského jazyka. Byla původcem dokumentu Inverzní frekvence opatření v získávání informací (1972, Statistická interpretace pojmu specifičnosti a aplikace v jejím dohledávání, Journal of Documentation, 28:. 11-21), který je téměř všude se vyskytující používaný jako součást opatření významu různých slov obsažených v dokumentech při vyhledávání informací. (Slovo "the", například, je poměrně bezvýznamné, ale vyskytuje se v podstatě ve všech dokumentech, které mají vysokou frekvenci dokumentu a nízkou frekvenci inverzního dokumentu.). Po jistou dobu byla také prezidentem Asociace pro výpočetní lingvistiku. Spärck Jones získala během svého života ocenění od Americko-evropského společenství pro umělou inteligenci, Společenství britské akademie, ACL ocenění za celoživotní úspěchy a Lovelace medaili Britské počítačové společnosti.

Přesah její kariéry pro ženy

Spärck Jones pracovala i na kariérách pro dívky a ženy. V roce 2007 uvedla, že: Snažili jsme se dostat k dívkám ve školách a věděli jsme, že se musíme dostat nejdříve k učitelům. Zjistili jsme, že rozšíření výpočetní techniky v oblasti administrativy a světa okolo sekretářek ji zcela znehodnotilo. Když jeden z učitelů navrhl rodičům jedné dívky, že by se měla zaměřit na výpočetní techniku tak rodiče odpověděli: "Och, ale my nechceme, aby Samantha byla jen pouhá sekretářka." Také řekla: Myslím, že je velmi důležité, aby se více žen zapojilo do práce s počítači. Můj slogan zní: Počítače jsou příliš důležité na to, aby byly ponechány jen mužům. Myslím, že ženy přinášejí jiný pohled na práci s počítači, jsou více přemýšlivé a méně ochotné jít rovnou na technické opravy. Můj názor je, že, intelektuálně, počítačová věda je fascinující - snažíte se dělat věci, které neexistují.

Řády a vyznamenání

  • Fellow Britské akademie, jehož byla místopředseda v letech 2000-2002
  • Fellow of AAAI
  • Fellow of ECCAI
  • Prezidentka sdružení pro počítačovou lingvistiku v roce 1994

Odkazy

Reference

Použitá literatura

Externí odkazy

Zdroje obrázků

Klíčová slova