Serious games
Zpět na hlavní článek: Kultura a umění kódů a dat: software, simulace, vizualizace
Termín serious games, tzv. vážné hry, zavedl Clark Abt v roce 1968 (v kontextu her stolních). Dnes označuje především počítačové hry vytvářené, prodávané a používané pro účely jiné než čistě zábavní (Engelfeldt-Nielsen 205). Spadají sem například (nikoli však výlučně) hry reklamní, politické nebo výukové.
Obsah
Reklamní hry (advertainment, advergame)
Spojení slov advertising a entertainment (případně game) označuje hry vytvořené primárně pro marketingové účely.
Pepsi Invaders[1]: klon Space Invaders, který si v roce 1983 u Atari objednala Coca-Cola pro své zaměstnance. Cartridge s hrou má dnes díky pouhým 125 vyrobeným kusům cenu kolem 2000 dolarů.
M.C. Kids[2]: plošinovka vyrobená pro řetězec McDonald's v roce 1992
DQ Tycoon[3]: hra představující práci prodavače i manažera ve fast foodovém řetězci Dairy Queen.
Politické hry
Politické hry jsou kategorií her, jejichž primárním cílem je působit na hráče a jeho názory. Častým cílem je přímo politická agitace.
Special Force[4]: 3D střílečka z roku 2003 vydaná libanonským extremistickým hnutím Hizballáh.
Michael Jackson Baby Drop Game[5]: Amatérská flashová hra, která se vynořila kolem médii zveličeného incidentu zpěváka Michaela Jacksona.
September 12th[6]: Hra, kterou vytvořil Gonzalo Frasca jako reakci na teroristické útoky 11. září. Je postavená na politickém argumentu, že přímá vojenská odpověď pouze zvýší riziko dalších teroristických útoků.
Výukové hry
Komerční výukové tituly
Tzv. "edutainment", jsou pro výuku přímo vytvořené hry. Za cíl si berou výuku konkrétních dovedností jako je algebra nebo pravopis. Obvykle se snaží napodobovat populární nevýukové tituly, ale graficky i mechanicky za nimi zaostávají a nedosahují tak ani zdaleka jejich zábavnosti, tedy toho, proč se je tvůrci vůbec rozhodli napodobovat.
Mathblaster[7]
Použití mainstreamových (nevýukových) her ve výuce.
Velká výhoda úspěšných komečních her spočívá v tom, že hráče umí zaujmout a motivovat, je zde však obzvláště důležitý tzv. debriefing (tedy reflexe hry a související problematiky po skončení hry, zasazení do kontextu), neboť se mnohdy stává, že si hráči při hraní vytvoří mylné předpoklady.
Typicky se jedná o využití her jako SimCity, Civilization nebo Europa Universalis. V případě mladších dětí je v posledních letech oblíbené použití sandboxové počítačové hry Minecraft pro výuku předmětů jako biologie, ekologie, fyzika, chemie, geologie nebo geografie. Hra se dočkala dokonce speciální verze pro učitele, MinecraftEdu[8], která krom množství specializovaných nástrojů disponuje i velkým výběrem komunitou vytvořených výukových scénářů.
Výukové hry vytvořené na podkladech vědeckého výzkumu
Tyto hry přicházejí s inovativními a vědeckým výzkumem podloženými metodami učení, ale většinou jim chybí rozpočty, které by jim umožnily na komerčním poli soupeřit s hrami nevýukovými.
The Oregon Trail[9]
Global Conflicts: Palestine[10]
Československo 38-89: Atentát[11]
- ↑ https://youtu.be/VU77VBlmWno
- ↑ https://youtu.be/Sxqp1PPEhzA
- ↑ https://youtu.be/qhmYia-wOqY
- ↑ https://youtu.be/mDPrZREGvOY
- ↑ http://www.y8.com/games/michael_jackson_baby_drop
- ↑ https://youtu.be/N1OemWEk5ns
- ↑ https://youtu.be/ffsC9rp2Cqo
- ↑ https://youtu.be/quDk9osR1Cc
- ↑ https://youtu.be/QBOLN7I8omY
- ↑ https://youtu.be/3ANbDOKmJ6s
- ↑ https://youtu.be/XjTJgvjCdOs