Steve Wozniak
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
Steve Wozniak - též znám jako „Woz“(*11. srpna 1950) , je americkým inženýrem, vynálezcem, programátorem a filantropem . Mezi lety 1973- 1976 pracoval pro firmu Hewlett- Packard (HP), kde konstruoval kalkulátory. V roce 1976 vlastnoručně sestavil první osobní počítač – Apple I.
V roce 1976 založil se Stevem Jobsem firmu Apple Computer, kde pracoval až do roku 1985. V roce 1985 založil společnost CL 9 (Cloud 9) na výrobu univerzálních dálkových ovladačů.
Mládí Wozniak se narodil v San Jose, Kalifornii (USA), jako syn Margaret Louise a Jacoba ("Jerryho") Wozniakových. Otec pocházel ze silně katolické rodiny a silně se bouřil proti náboženství - jeho "náboženstvím" byla věda. Jacob Wozniak pracoval jako inženýr na tajném raketovém programu v Lockheadu. Otec od mala, asi od čtyř let, vzdělával Steva v elektrotechnice. Jelikož byl Steve velmi zvědavý a rád se učil, měl na otce neustále otázky. Otec se mu je vždy snažil vysvětlit klasickým výkladem o elektronice od samého počátku.
Na základní škole byl Steve ve všem velmi pokročilý - především v matematice a přírodních vědách. V šesté třídě si nechal dělat IQ test, kde mu bylo naměřeno IQ přes 200. Když mu bylo sedm let, rodina se přestěhovala do Sunnyvale, do srdce oblasti, které je dnes nazýváno Sillicon Valley (tehdy Santa Clara Valley). Většina dětí, která tu žila a která se se Stevem kamarádila, měla také otce inženýry a díky jejich zaměstnání měly děti neustálý přísun různých elektronických součástek. Založili si partu "Elektronická děcka" a společně sestavovali různé vynálezy. Společně sestrojili domácí telefon, který spojoval šest domů a oni si tak mohli v noci telefonovat.
Během základní školy sestavoval Steve jeden elektronický projekt za druhým a na mnoha z nich pracoval společně se svým otcem. V šesté třídě začal navštěvovat s otcem kroužek pro radioamatéry, kde se učili vše potřebné pro získání oficiální radioamatérské licence, kterou nakonec úspěšně získali. Steve se stal ve svých jedenácti letech jedním z nejmladších radioamatérů na světě. Sám si také sestrojil vlastní radiový vysílač a přijímač. U sestavování tohoto zařízení začal studovat problematiku pájení kabelů, aby odpovídaly signálům, se kterými chtěl pracovat. Tato zkušenost mu později přinesla velkou pomoc při navrhování a sestavování počítačových panelů pro Apple I. Na základní škole se také Steven pravidelně zúčastňoval různých vědeckých soutěžích, které často vyhrával. V maturitním ročníku získal práci v malé společnosti Sylvanie, kde se poprvé setkal s počítačem. Z příručky se naučil programovací jazyk FORTRAN a četl různé manuály nejaktuálnějších systémů. Také se zde zrodil jeho nápad navrhnout a sestavit počítač, s co nejmenším počtem komponentů.
Univerzita a Blue Box Po střední škole šel studovat první ročník na Coloradskou univerzitu. Zde se především zabýval sestavováním televizní rušičky, kterou poté používal především ve společenské místnosti, když jeho spolužáci sledovali TV. Také se zde zabýval počítačovými programy, celkem jich vytvořil sedm a každé ráno tyto programy chodil zapínat a nechal si je tisknout. Tímto udělal na škole několikatisícový dluh, který mnohonásobně překračoval rozpočet fakulty. Do druhého ročníku,v roce 1979, přestoupil na De Anza Community University v Kalifornii. V průběhu studia na De Anza si našel práci u firmy, která vyráběla počítače pro automobilový průmysl. Jeho kolega mu nabídl náhradní součástky, aby mohl Steve sestrojit jeden z navržených počítačů. Počítač byl hotov v roce 1970. Steve ho sestavil se svým kamarádem Billem Fernandezem. Počítač nazvali Soda Cream Computer, dle nápoje, který pili při jeho sestavování. V tomto roce se také seznamuje se Stevem Jobsem a začalo je pojit velké přátelské pouto.
V roce 1971, kdy Wozniak navštěvoval svou třetí vysokou školu Berkeley, se dostal náhodou k výtisku časopisu Esquire, kde si přečetl článek o Blue box (Modrá krabice) a telefonním hackerství. Článek psali především mladí inženýři,kteří přišli na to,jak tyto krabice využít. Celý článek byl údajně založen na fikci, ale obsahoval až příliš podrobností, které šlo ověřit. Wozniak se spojil s Jobsem a společně se rozhodli zjistit, jaká je pravda. Vydali se do SLAC (Stanford Linear Accelerator Centre - Stanfordské centrum lineárního urychlovače), kde byla rozsáhlá technická knihovna s telefonními příručkami, kde byli vše potřebné informace. Podařilo se jim jí získat a na základě této příručky se rozhodli Blue Box sestavit. Podařilo se jim sestavit digitální Blue Box. Během třetího ročníku se stal Wozniak na univerzitě proslulý jako "telefonní hacker" pod jménem Berkeley Blue. Jobs přišel s nápadem, že by mohli Blue Box prodávat. Jeden stál 150 dolarů a Blue boxy prodávali především na kolejích v Berkeley. Tato spolupráce měla později vliv na to, že se rozhodli založit společně Apple. Wozniak měl během studia autonehodu, po které se rozhodl studia na rok přerušit, aby si vydělal na školné a nové auto.
Co je Blue Box? Blue Box je elektronické zařízení, které umožňovalo vytáčení bezplatných čísel na základě frekvencí.
Školu dokončil až ve svých třiceti letech, 1980, po letecké havárii. Studoval však pod jménem Rocky Raccon Clark. Jako hlavní obor si zvolil psychologii a samozřejmě docházel i na technické předměty.
Kariéra
V roce 1973 získal práci ve firmě Hewlett- Packard, kde konstruoval kalkulátory. Tuto firmu si velmi oblíbil a chtěl pracovat až do konce života. Mimo práci měl však doma rozpracováno několik projektů, jak pro své kolegy, tak pro sebe.
APPLE
Homebrew Computer Club
V roce 1975 se setkal s neobyčejnou skupinou nadšenců zvanou Homebrewský počítačový klub (Homebrew Computer Club). Všechny tyto lidi uchvátila technologie. Po prvním setkání této skupiny začal Wozniak navrhovat počítač, který vstoupil do historie jako Apple I. Homebrewská skupina mělaod počátku cíl zhotovit takový počítač, který by si mohli dovolit lidé koupit a používat. Každý z tohoto klubu považoval počítače za přínos pro lidstvo. Každý z této skupiny byl okouzlen počítačem Altair, který přišel v tu dobu na trh. Wozniak však takový počítač už sestavil - Soda Cream Computer a ten mu posloužil jako odrazový můstek pro Apple I.
Pro Apple I. napsal Wozniak i svůj první 256 bytový monitorový program. Apple I. byl revoluční v tom, že používal klávesnici - poprvé v historii se stalo, že někdo napsal na klávesnici znak a viděl ho zobrazený před sebou. Svůj Apple I. předvedl Jobsovi. Jobs sehnal pro Wozniaka i čipy od Intelu, které byly velmi drahé a ani jeden z nich si je nemohli domluvit. V roce 1975 přišel Steve Jobs s návrhem prodávat lidem z Homebrewe desku s tištěnými obvody, aby si mohli sestrojit vlastní počítač. Zde se zrodil počátek Apple Computer. Třetím partnerem se stal Ron Wagner, který znal veškeré právnické obraty a také uspořádal první operační manuál. Při zakládání společnost si Wozniak uvědomil, že vše, co navrhl v době zaměstnání v HP, patří této společnosti. Považoval tedy za povinnost oznámit jim i Apple I., ten však společnost odmítla. Prní velká zakázka byla pro obchod Byte Shop. Wozniak pro něj napsal vlastní programovací jazyk BASIC. Jediná chyba Apple I. byla v tom, že neměl žádnou trvalou paměť. Pro tento problém vyvinul Wozniak rozhraní pro magnetofonový pásek, ze kterého se automaticky přenesl program do počítače. Toto období bylo pro Wozniaka velmi náročné, jelikož kvůli založení Apple I. musel odejít z HP. Ale v roce 1976 vzniká společnost Apple Computer. A v roce 1977 došlo k oficiálnímu zaregistrování autorských práv a potom k samotnému zaregistrování patentů.
Apple II.
Apple II. přinesl podporu barev, grafiku s vysokým rozlišením, zvuk a schopnost připojit herní ovladač. Apple II. byl veřejně představen na West Cost Computer Fair v roce 1977. Stal se nejprodávanějším počítačem v té době - prodalo se přes milion kusů.