Povinný výtisk. Charakterizujte legislativu povinného výtisku v ČR.

Verze z 25. 6. 2016, 16:01, kterou vytvořil Michal.Bily (diskuse | příspěvky) (Založení stránky, vložení textu pro další editaci)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Povinný výtisk v ČR - Přelomem ve vývoji české souběžné národní bibliografie byl rok 1935, kdy došlo k vydání první legislativy, která zajistila celostátní povinný výtisk pro potřeby SNB – Vládní nařízení č. 118 a 119, O povinných výtiscích - Vzhledem ke změnám politické situace se modifikovala i oblast povinných výtisků. - V roce 1989 byla připravena a vydána v ČR (i SR) nová legislativa o povinných výtiscích Zákon č. 106 ČNR ze dne 27. 2. 1991, O neperiodických publikacích – změněná verze Zákon č. 281 ČNR z 18. 6. 1991. - Dokumenty, resp. Další informační zdroje pro českou národní souběžnou bibliografii jsou do národní agentury dodávány od 1. 1. 1996 na základě nové legislativy o povinném výtisku Zákon č. 37 ze dne 8. 2. 1995, O neperiodických publikacích a na základě nového Zákona č. 46 ze dne 22. 2. 2000, O právech a povinnostech při vydávání periodického tisku. Zákon č. 37/1995 Sb., O neperiodických publikacích o Původní Zákon č. 281/1991 již po třech letech nevyhovoval. Ukázalo se, že některé jím zakotvené instituty jsou zastaralé, nadbytečné či nefunkční a je třeba je vypustit. Šlo například o evidenci vydavatelů vedené ministerstvem kultury o Významná změna se týkala především povinnosti vydavatele bezplatně odvádět určitý počet výtisků neperiodických publikací. Podle původního zákona se odvádělo 17 povinných výtisků, tento počet byl však s novým Zákonem č. 37/1995 Sb., snížen na 5:  2 výtisky Národní knihovna ČR  1 výtisk Moravská zemská knihovna v Brně  1 výtisk Státní vědecká knihovna v Olomouci o Regionální povinný výtisk státním vědeckým knihovnám (dále upraveno vyhláškou MK)

o Základem pro novou úpravu povinného výtisku je přehodnocení funkcí, které tento výtisk plní a které by měl plnit do budoucna. Povinný výtisk přestává být chápán jako především akviziční zdroj, což bylo typické pro období socialismu a do jisté míry přetrvalo i v zákoně z roku 1991. o V novém zákoně byl proto počet výtisků stanoven ve vazbě na plnění funkce konzervační a funkce bibliografického zpracování jak pro národní, tak pro regionální bibliografie.

o Nově se také v zákoně ustanovuje postup při reklamaci povinného výtisku, užití obecných předpisů je v tomto případě vyloučeno, protože se nejedná o smluvní vztah, ale o plnění zákonem uložené povinnosti.

o Některé knihovny s novým zákonem ztratily právo získávání povinného výtisku. Aby nedošlo k ohrožení kontinuity doplňování knihovního fondu, je zde povinnost vydavatele nabízet ke koupi jím vydané publikace Zákon č. 46/2000 Sb., Tiskový zákon - Tento zákon upravuje některá práva a povinnosti vydavatelů a dalších fyzických a právnických osob v souvislosti s vydáváním periodického tisku - Podle tohoto zákona je vydavatel povinen bezplatně na svůj náklad z každého vydání periodického tisku do 7 dnů ode dne jeho vydání zajistit dodání stanoveného počtu výtisků:

  • 2 výtisky Národní knihovna ČR
  • 1 výtisk Moravská zemská knihovna v Brně
  • 1 výtisk Národní muzeum v Praze
  • 1 výtisk ministerstvu kultury
  • 1 výtisk Parlamentní knihovně
  • 1 regionální výtisk příslušné vědecké knihovně
  • 1 regionální výtisk Městské knihovně hlavního města Praha
  • 1 výtisk (určen pro nevidomé) Knihovně a tiskárně pro nevidomé K. E. Macana v Praze

- Je-li periodický tisk vydán v regionálních mutacích, pak se povinnost vydavatel poskytnout povinný výtisk vztahuje na každou regionální mutaci. - Povinný výtisk musí být bezvadný. - Možnost reklamace vadného povinného výtisku do 15 dnů od doručení. - Povinnost výměny vadného povinného výtisku do 10 dnů od doručení žádosti o výměnu. Povinný výtisk na Slovensku Zákon č. 212/1997 Sb., O povinném výtisku periodických publikací, neperiodických publikací a rozmnoženin audiovizuálních děl. - Tento zákon snížil počet povinných výtisků, ale i tak je stávající počet dost vysoký (proti ČR) - Podstatnou novinou je rozšíření předmětu odevzdávání audiovizuálního díla. Významná je definice rozmnoženina (dílo vydané nezávisle na způsobu zpracování), neboť vede k progresivnímu ustanovení odevzdávání digitálních (elektronických) publikací jako povinných výtisků.