Vyložte teorii médií a vývoje komunikace dle převládajícího média Marshalla MacLuhana.

Verze z 9. 1. 2017, 18:29, kterou vytvořil Monika.Kyrianova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Herbert Marshall McLuhan (1911 – 1980)''' byl kanadský filozof, spisovatel, profesor anglické literatury. Dále patří k nejvýznamnějším te…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Herbert Marshall McLuhan (1911 – 1980) byl kanadský filozof, spisovatel, profesor anglické literatury. Dále patří k nejvýznamnějším teoretikům masmédií, položil základy mediální teorie.

Publikační činnost

Marshall McLuhan proslul v šedesátých letech studiemi o psychosociálním vlivu masových médií na jedince. Vydal na dvě desítky knih, z nichž nejvýznamnější jsou The Gutenberg Galaxy: The Making of Typohraphic Man (1962) a Understanding Media: The Extensions of Man (1964). Zatímco jeho raná díla se zabývala historickou perspektivou komunikačních technologií, pozdější práce byly především aplikacemi jeho myšlenek a konceptů na současný svět a současná média. Česky vyšla v Odeonu v roce 1991 kniha Jak rozumět médiím a v roce 2000 v nakladatelství Jota rozsáhlý výbor z McLuhanova díla pod názvem Člověk, média a elektronická kultura. (2)

Médium je poselství

Medium – zahrnuje každou existující technologii, která rozšiřuje lidské smysly a tělo a to od odívání až k počítači. Společnost byla vždy více modelována spíše povahou medií, jimiž lidé komunikují, než obsahem komunikace. To je charakteristické pro všechna média. Znamená, že obsahem každého média je vždy jiné médium. Obsahem písma je řeč, stejně jako obsahem knihtisku je psané slovo a jako knihtisk je obsahem telegrafu. Na otázku ‚Co je obsahem řeči?‘ je nutno odpovědět: ‚Skutečný proces myšlení, který je sám neverbální.‘ Žádná technologie nedokáže víc, než přidat se k tomu, co jsme. Technologie, které se přidávají, působí stále na naše smysly a mění naše modely vnímání. Každá technologie nám vytváří nové prostředí, v jehož obsahu je zahrnuté prostředí staré. Poselstvím, tedy tou nejdůležitější věcí, není to, co médium přenáší, ale ono samo.(3)

Globální vesnice

Elektrická média jako extenze naší centrální nervové soustavy nás navrací k původní kmenovosti, umocňují člověku vstřebávat celé lidstvo. Ačkoli McLuhan vydal svou knihu v době, kdy ještě žádný Internet neexistoval (a s ním ani žádné informační dálnice a superdálnice či informační společnosti), formuloval v ní myšlenky a teze, které dnešní internet postupně naplňuje. Například to, že díky moderním možnostem komunikace padnou geografické, politické, národní i jiné bariéry a lidé na celém světě si budou moci svobodně vyměňovat své názory a sdílet všechny dostupné informace. (4)

Extenze

Pro pochopení účinku technologie na sociální sféru a psychiku člověka je třeba si představit imaginární obraz člověka, který nemá znalosti nástrojů a médií komunikace jako jsou řeč a písmo. Když pak na něho začne působit nová technologie, stane se jeho extenzí (prodloužením). Zároveň však tato nová technologie vede k fragmentarizaci celistvosti člověka, neboť z něj vyděluje jednotlivé orgány a funkce. Marshall McLuhan říká že, každá nová technologie za posledních tři tisíce let ovlivnila psychiku a sociální sféru lidské existence, stala se extenzí (prodloužením) člověka a způsobila v něm hluboké a trvalé změny. „Každá extenze, ať již se jedná o extenzi kůže, ruky nebo nohy, ovlivňuje celý psychický a sociální komplex.“ Zde McLuhan navazuje na svého kolegu Harolda Innise a zdůrazňuje, že médium je extenzí schopností a vlastností každého individua. Oblečení se stává extenzí kůže, sekera se stala extenzí ruky, auto se stává extenzí nohou a média se stávají extenzí mysli. (4)

Horká a chladná média

Odkazy

Reference


Použitá literatura

Odeon, 1991. 348 s. ISBN 8020702962. s. 15. (4)

Klíčová slova

medium, globální vesnice, extenze