Možnosti psychologické intervence pro žáky s ADHD
Symptomy vycházející z poruchy ADHD mají velký vliv na kvalitu života dítěte, neboť zapříčiňují potíže ve fungování v domácím i ve školním prostředí a mnohdy také narušují jeho vztahy s vrstevníky(Biederman et al., 2004). Z toho důvodu je velmi důležité zavést vhodné intervence a dítěti tak pomoci ve zvládání nároků běžného života. Odborníci doporučují k léčbě ADHD a ADD multimodální terapeutickou intervenci, což znamená, že práce s těmito dětmi by měla být komplexní a měl by se na ní podílet tým různých odborníků společně s rodiči a učiteli (Valčuchová, 2015). Ukazuje se, že využívání kombinace více způsobů léčby je v rámci poruch pozornosti tím nejefektivnějším (Barkley, 2006). Přestože každý člověk je jiný existuje několik prospěšných zásad a intervenčních technik, které mohou být uplatněny pro většinu osoba s ADHD a ADD, neboť jejich oslabený filtr podnětů a selektivní pozornost vyžadují speciální přístup (Reimann-Höhn, 2018). Znamená to tedy, že symptomy vycházející z poruch pozornosti jsou do jisté míry ovlivnitelné (Munden & Arcelus, 2002).
Obsah
- 1 PSYCHOLOGICKÉ INTERVENCE
- 2 SPECIÁLNĚ-PEDAGOGICKÉ ZÁSADY PRÁCE SE ŽÁKY S ADHD (INTERVENCE A ZÁSADY PRO ŠKOLNÍ PROSTŘEDÍ)
- 3 DALŠÍ INTERVENČNÍ MOŽNOSTI
- 4 Odkazy
PSYCHOLOGICKÉ INTERVENCE
EDUKACE, TRÉNINK RODIČŮ
Důležitou součástí intervence je edukace, a to především edukace rodičů, pedagogů a těch, kteří jsou dítěti nejblíže. Edukace přináší potřebné pochopení a také informace o způsobech, které mohou pomoci se zvládáním projevů diagnózy ADHD. Například Trénink rodičů je jedna z možných intervenčních metod, která do jisté míry na právě edukaci stojí (Barkley, 2006).Pro účely edukace lze využít například publikace manželů Kobsových, kteří v několika dílech knih – Tygr dělá uáá uáá, Jak se krotí tygr a Jak se domluvit s tygrem vysvětlují, co se v dětech s ADHD a jejich životech odehrává. K tomuto účelu využívají metaforu s tygrem, který v dítěti žije. Příběh je motivační i pro děti samotné, které této metafoře dobře rozumí a samy se mohou rozhodnout pro změnu. Knihy přináší také konkrétní cvičení, návody pro trénink porozumění, komunikace dítěte s rodiči, sdělování trápení, umění říct si o pomoc, relaxaci a odpočinku (CITACE). V souvislosti se školním prostředím se ukazuje, že znalosti učitelů a jejich postoj k diagnóze ADHD jsou klíčové. Je tedy velmi důležité vzdělávat pedagogy o povaze, vzniku a možnostech léčby ADHD (Barkley, 2006). 1.2.
PSYCHOTERAPIE
CÍLE PSYCHOTERAPIE
Okolí může dětem s ADHD velmi pomoci ve zvládání nároků běžného života, nicméně ten největší „kus práce“ zůstává na dětech samotných, které se musí naučit zvládat své chování. Psychoterapie může být v tomto ohledu velmi nápomocná. S těmito dětmi bývá zapotřebí pracovat také s negativními myšlenkovými vzorci, jako je například nízké sebevědomí, pocit nedostatečnosti, neschopnosti nebo úzkostné myšlenky (Blažejovská, 2018). Často je také potřeba zaměřit se na zlepšení narušené emoční vyrovnanosti, či na vztazích s ostatními (Langmeier, 2010).
EXPRESIVNÍ METODY
DRAMATERAPIE
Dle Valenty (2007) se jedná o postup, který dokáže napravovat narušené činnosti organismus skrze dramatické (divadelní) prostředky. Pod dramaterapeutické metody spadá pohyb, práce s hlasem, tanec, hraní rolí, improvizace, práce s loutkami a maskami a jiné (Jennings, 2014). Pro děti s ADHH se často využívá dramaterapie více zaměřená na emocionálně-volní oblast (Kaněčková, 2016). Z výzkumu zabývajícím se vlivem dramaterapie na jedince s ADHD vyplynul jeho prokazatelný pozitivní vliv na schopnost soustředění. Zlepšil se nejen celkový výkon, ale zároveň značně klesl počet chyb a také se zmenšila fluktuace jeho pozornosti. (Hlaváčová, 2019)
ARTETERAPIE
Arteterapeutické činnosti upoutávají pozornost dítěte pozitivním směrem. I v případě, že se dítě před arteterapeutickou činností jeví jako velmi neklidné a impulzivní, při procesu většinou dochází ke zklidnění dítěte. Artererapie také zlepšuje emocionální projevy dítěte, rozvíjí jeho kreativitu a může pomoci se sebevědomím, neboť dítě má šanci být v něčem dobré. Ukazuje se také její pozitivní vliv na sociální komunikaci (Majerová, 2008).
MUZIKOTERAPIE
Zkušenosti s využitím muzikoterapie u dětí s ADHD poukazují na její příznivý dopad. Ten se týká především zklidnění dítěte a relaxovaným stavem, který se může dostavit. Dochází také k tréninku mnoha schopností jako je motorika, kognitivní schopnost a sociální dovednosti. Ovlivněno je také vnímání a projevování emocí. Může dojít také k příznivému dopadu na sebepojetí dítěte (Styková, 2015).
PSYCHOMOTORICKÁ TERAPIE
Podle Szabové (1999) psychomotorika v širším smyslu zdůrazňuje úzké spojení psychiky a motoriky, tzn., že motorické projevy, jsou výrazem psychické činnosti. Prostřednictvím psychomotorických her dochází k vylaďování psychofyziologického stavu člověka. Toto cvičení, napomáhá také rozvoji psychických funkcí (paměť, pozornost orientace v prostoru apod.), což je pro hyperaktivní děti velkým přínosem. (Blahutková, Klenková, Zichová, 2005). Je formou aktivního odpočinku, procesem regenerace a vhodnou aktivitou ke kompenzování duševní námahy (Blahutková, 2003). Ke svému působení používá jednoduché herní činnosti, činnosti s nářadím i s náčiním, kontaktní prvky a prvky pohybové muzikoterapie včetně relaxačních technik (Blahutková, 2001). Psychomotorické hry nejsou náročné, proto se jich mohou zúčastnit i méně pobyhově zdatné děti, neboť nehrozí, že by selhaly a staly se tak terčem posměchu spolužáků. Děti s ADHD jejich prostřednictvím mohou zažívat pocity úspěchu (Blahutková, M., Klenková, J. 2007).
RODINNÁ TERAPIE
Diagnóza ADHD není jen záležitostí dítěte, ale dotýká se celé rodiny. Rodinná terapie je tedy velice vhodným doplňkem podpory hyperaktivního dítěte a jeho okolí. Soustředí se většinou především na zlepšení komunikace a porozumění mezi jednotlivými členy rodiny. Má za cíl také pomoc s řešením potíží, které z ADHD vyplývají (Munden & Arcelus, 2002).
BEHAVIORÁLNÍ A KOGNITIVNĚ-BEHAVIORÁLNÍ TERAPIE
Kognitivně behaviorální terapie se z dlouhodobého hlediska ukazuje jako jedna z nejprospěšnějších terapií poruch pozornosti (Pavlas Martanová, 2011). Například Mash a Barkley (2006) upozorňují na nutnost dlouhodobé aplikace behaviorální terapie a tvrdí, že by se měla stát součástí života dětí s ADHD ve všech situacích. V rámci této terapie se děti učí rozpoznávat zažitá a opakující se schémata myšlení a jednání a na základě racionálního rozboru nalézat a nacvičit přijatelnější postupy (Goetz, M., Uhlíková, P. 2013, s. 94). Hyperaktivní a impulzivní děti si často ani nemusejí plně uvědomovat následky svého chování. Je tedy důležité, aby jim někdo pomohl pochopit, co se děje, jaké jejich chování vyvolává reakce a proč (Serfontein, G. 1999). Pro zmírnění projevů něžádoucího chování dětí s ADHD se odvědčily zejména dvě techniky – analýza ABC a pozitvní podpora (Munden & Arcelus, 2002). Metoda pozitivního posilování funguje na základě faktu, že určité chování je častější nebo silnější, pokud je za ně dítě oceňováno. Na začátku intervence se ve většině případů bez vnější motivace poskytované formou odměny nedá obejít (Valčuhová, 2015). V rámci analýza ABC dochází k v důkladné analýze faktorů vyvolávajících nežádoucí chování a důsledků, k nimž toto chování vede a které toto chování udržují (Možný & Praško, 1999). Analýza ABC stojí na předpokladu, že změnou atecedencí či konsekvencí lze dosáhnou změny v četnosti výskytu projevů chování (Munden & Arcelus, 2002). Další moţnou technikou pro práci s dětmi s ADHD je ţetonové/bodové hospodaření. Spočívá v tom, ţe dítě za vykonané činnosti a domácí/školní povinnosti získává žetony. Za určitý počet ţetonů si pak můţe vybrat odměnu (Goetz, M., Uhlíková, P. 2013).
KOGNITIVNÍ TRÉNING
V rámci kognitivního tréninku dochází k procvičování kognitivních funkcí. Mezi kognitivní funkce patří například myšlenkové procesy, paměť, učení, koncentrace, pozornost, řečové funkce či exekutiva (Blažejovská, 2018). U dětí s ADHD může Kognitivní trénink pomoci upravit jejich chování a schopnost soustředění a současně zlepšit i schopnost učení (Chlupáč, nedatováno). Kognitivní tréningy provádí psychologové, ale existuje také množství knih či tréninků v podobě her (Blažejovská, 2018).
RELAXACE
Rodiče a vychovatelé se dle Pokorné (2001) často dopouštějí omylu, když jsou přesvědčeni, že hyperaktivní děti musejí chodit na spoustu pohybových kroužků a co nejvíce sportovat, aby vybily svou přebytečnou energii. Je pravdou, že pohyb může být pro tyto děti velmi prospěšný, nicméně vzhledem k tomu, že jsou většinu času neklidné, neustále v pohybu, a nedokáží se odpoutat od nedůležitých podnětů, může se stát, že jsou proto často podrážděné a přetažené. Relaxační cvičení jim poté může přinést tolik chybějící pocit zklidnění a uvolnění. Ukazuje se také, že prožívají vyšší procento konfliktních a nepříjemných situací než jejich vrstevníci, proto je jejich nervová soustava vystavena většímu stresu a zátěži. Relaxační cvičení mohou také pozitivně ovlivnit paměť, či schopnost koncentrace pozornosti. Dá se využít také jako podpůrná metoda při zvládání úzkostných a depresivních stavů. Může pomoci zmírnit projevy agresivity a afektivity. Velkým plusem je také působení dechových cvičení a relaxačních technik na usínání. Je však třeba mít na paměti, že pro děti se syndromem hyperaktivity je velice náročné se zastavit a zklidnit. Nácvik relaxačních technik u nich tedy musí probíhat po malých krocích (Ţáčková, H., Jucovičová, D. 2008). V odborné literatuře se autoři použitím relaxačních technik ve školách téměř vůbec nezabývají (Humpolíček, 2005), nicméně lze předpokládat, že jejich zařazení do běžného školního dne by bylo určitým způsobem možné a přínosné.
MINDFULLNESS
Mindfulness je velmi efektivní metoda práce s mozkem. Její praktikování vede ke zlepšení pozornosti, regulace emocí, kontroly kognitivních i exekutivních funkcí a také pracovní paměť. Mindfulness rozvíjí schopnost mysli nereagovat na náhodné podněty, myšlenky a pocity okamžitě. Zvětšuje tedy prostor mezi stimulem a reakcí – během tohoto momentu si přitom lze uvědomit, co se děje, a vědomě se rozhodnout, jak je žádoucí zareagovat. Nicméně, především trénink pozornosti dělá z mindfulness nástroj, který umí působit na symptomy ADHD (nedokončování úkolů, nízká seberegulace a kontrola impulzivních reakcí apod.) (Blažejovská, 2018).
NÁCVIK SOCIÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ
Problémy s nepozorností jsou limitující v příležitostech k osvojení si sociálních dovedností skrze observaci a také ve zpozorování situačních vodítek pro vhodné reakce v sociálních situacích. Sociální chování dětí s ADHD je často činí „nesympatickými“ pro jejich vrstevníky. (Hoza, 2007). Také Klykylo a Kay (2012) uvádí, že děti trpící ADHD jsou velmi často odmítnuty svými vrstevníky. Příčinou bývá jejich impulzivní či agresivní chování. Z výzkumu vyplývá, že dítě s ADHD nemá v 56 % opětované přátelství (Mikami, 2010). Vztahy se spolužáky každopádně velkou měrou ovlivňují spokojenost dítěte ve školním prostředí. Dítě s ADHD tak může velmi vytěžit z nácviku sociálních situací, ke kterému může docházet v rámci skupinové terapie, či v rámci docházení do dětských skpin (Pavlas Martanová, 2011). Pro rozvoj sociálních kompetencí a nácvik komunikace se nabízí také využití technik dramatické výchovy (viz výše). Plusem je, že přehrávání situací děti s ADHD většinou velmi baví, protože zde mohou zapojit svou kreativitu. Zároveň se učí komunikovat s vrstevníky a pracovat ve skupině (Vojtová & Pavlovská 2013).
BIOFEEDBACK
Velmi efektivní u dětí s poruchou pozornosti se ukázala být metoda EEG-biofeedback (Lechta, 2020). Účastník tohoto tréninku hraje speciálně uzpůsobenou počítačovou videohru, přičemž je mu za pomoci technického vybavení snímána mozková aktivita. Dochází k vyladění mozkové aktivity za pomoci měření mozkových vln a poskytování okamžité zpětné vazby. Neurofeedback poskytuje odměny, které mozku poskytují informaci o tom, jak lépe fungovat. Znamená to tedy, že zatímco člověk hraje, jeho mozek se v rámci hry učí, jak lépe pracovat (Blažejovská, 2018). V případě dětí s ADHD je hra zaměřena na trénink pozornosti (Lechta, 2010).
SPECIÁLNĚ-PEDAGOGICKÉ ZÁSADY PRÁCE SE ŽÁKY S ADHD (INTERVENCE A ZÁSADY PRO ŠKOLNÍ PROSTŘEDÍ)
Jedna z nejvíce „narušených“ oblastí v životech dětí s diagnózou ADHD je oblast vzdělávání. Nicméně, v současné době se těmto dětem v rámci edukace dostává mnohem více podpory a opatření než kdy dříve. Přestože na intervencích ve školním prostředí se může do jisté míry podílet psycholog, ať už z hlediska poskytování informací či vedení, nejsou uvedeny v rámci psychologických intervencí, a to z toho důvodu, že závisí především na přenesení do prostředí školy, tedy na jejich osvojení pedagogem. Je nezbytné, aby mezi žákem a učitelem došlo k ustanovení kladného vztahu mezi žákem a učitelem, který stojí na pochopení žáka a podstaty jeho poruchy, aby mohlo dojít k adekvátní podpoře, která povede k adekvátnímu fungování v rámci vzdělávání (Barkley, 2006).
KLID A TRPĚLIVOST
První ze „zásad“ může působit zvláštně a až příliš jednoduše na to, aby byla účinná, nicméně opak je pravdou. Při kontaktu s dětmi s ADHD je zapotřebí klid a vyrovnanost, a to také z toho důvodu, že nervozita se na dítě přenáší a zhoršuje jeho projevy (Pavlas Martanova, 2011). Jsou situace, ve kterých je zachování klidu velmi složité, nicméně učitelé by se neměli nechat rozptýlit. Jednání s těmito dětmi vyžaduje výdrž a trpělivost (Reimann-Höhn, 2018). Dle Čápa (1996) je hlavní, aby rodiče a učitelé neposuzovali chování dítěte jako projevy nepřátelství, či dokonce špatného charakteru, ale by k dítěti přistupovali klidně a s pozitivním přístupem. Při vypjaté krizové situace se osvědčilo například dopřát dítěti i sobě, jakožto vychovateli, krátkou přestávku(Pavlas Martanova, 2011).
VERBÁLNÍ A NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE
Kvůli své impulzivitě a problémům se soustředěním děti s ADHD často nerozumí tomu, co se po nich chce. Část pokynů přeslechnou nebo nevyhodnotí, co je v zadání opravdu podstatné (Goetz, M., Uhlíková, P. 2013). Proto dítě potřebuje jednoduchou a jasnou komunikaci, častější instrukce, opakování a bezprostřední zpětnou vazbu (z toho důvodu je i pro učitele výhodné, když sedí toto dítě v přední lavici) (Pavlas Martanova, 2011). Neverbální reakce bývají často účinnější než slova. Místo opakování pokynů je vhodné naučit dítě reagovat na oční kontakt, dotek apod., čímž se lépe daří upoutat jeho pozornost a usměrnit práci (Pavlas Martanova, 2011). Chyby či nevhodné chování je možné korigovat například potřesením hlavy. Dalším příkladem může být situace, kdy se dítě přestane soustředit na práci a krátké poklepání na rameno stačí k tomu, aby se „vrátilo zpět“ (Reimann-Höhn, 2018). Také například při zadávání úkolu je vhodné se dítěti dívat do očí, či se lehce dotýkat jeho ramene (Pavlas Martanova, 2011).
MOTIVACE A ODMĚNA
U dětí s ADHD a ADD jsou účinné bezprostřední odměny. Dlouhodobé přísliby odměn jako například „Uč se, aby si měl dobrou známku.“ většinou neplatí (Reimann-Höhn, 2018). Je zapotřebí vytvořit jednotný a srozumitelný systém motivování i hodnocení (ideálně stejneý doma i ve škole) (Pavlas Martanova,2011) .Často bývá účinné za snahu například přičítat body a za nevhodné chování body odečítat. Nicméně pokud nevhodné chování dítěte nenarušuje školní hodinu, měl by jej učitel ignorovat (Segal a Smith, 2017). Velmi důležitým úkolem učitele je také zařídit, aby dítě vnímalo smysl školní práce, z čehož vyplývá, že by měl dítěti ukázat smysluplnost činnosti, které se má dítě věnovat. A to z toho důvodu, že pokud v činnosti smysl nevidí, může se to projevit nedostatkem snahy, vůle a následně rozptýlenou pozorností. Děti se lépe nadchnou pro něco, co vede k hodnotnému a objektivnímu cíli, tudíž tendekce k ubírání na nárocích pro děti s ADHD není vždy místě (Říčan et al, 2006). Také dle Čápa (1996) je důležité, aby úkoly byly přimeřené – ne moc obtížné, ani snadné.
PRAVIDLA A DŮSLEDNOST
Dítě s ADHD se cítí dobře v prostředí, ve kterém jsou jasně daná pravidla a tím pádem dítě ví, co má od porušení těchto pravidel očekávat (Lechta, 2010). K lepšímu upevnění pravidel poté vede prvek rutiny. Pravidla pro každý den znamenají pro děti bezpečí, protože jsou předvídatelné a děti tak emocionálně stabilizují (Carterová, 2014). Pokud dítě nezná jasná pravidla a mantinely často pak „zlobí“ a neví, že „zlobí“, proto by pravidla měla být jednoduchá a předem daná (Pavlas Martanova, 2011). Je proto vhodné, aby třídní učitel hned na začátku práce se třídou stanovil několik krátkých a základních pravidel chování, která pak ve třídě umístí na dobře viditelné místo. Pozitivní účinek má, pokud se na vytváření pravidel chování můţe podílet celá třída (Augerová, 2005). Řád, pravidla, důslednost a režim jsou sice nezbytností, ale jak již bylo zmíněno výše to vše by mělo být doplněno trpělivostí, povzbuzováním a pochvalou (Pavlas Martanova, 2011).
STRUKTURA A VIZUALIZACE
Dětem s ADHD většinou vyhovuje přísnější pracovní klima a strukturovaná učební koncepce (Reimann-Höhn, 2018). Mají potíže s organizací, tudíž je pro ně snadnější pohybovat se v prostředí s jasnou strukturou a řádem (ECLKC, 2017). Problémy s vnímáním času a jeho organizací se dají zmírnit přehlednými rozvrhy a přesnými pokyny, také je možné používat stopky či budíky, které budou dětem čas aktivity odměřovat a zároveň ho pro ně udělají „viditelným” (Carterová, 2014). Vzhledem k povaze ADHD je také nezbytné, aby učitel rozložil a strukturoval úkoly na menší části tak, aby dítě mělo šanci je plnit (Vít, 2014). Je potřeba dávat co nejmenší počet instrukcí najednou. V plnění úkolů může pomoci může také vizualizace jednotlivých kroků pomocí psané instrukce či nějaké formy obrazové podpory (ECLKC, 2017). V rámci zachování struktury se osvědčuje také stanovení denního plánu, kdy ráno rodič či učitel projde s dítětem, jaké úkoly ho během dne očekávají, díky tomu se na ně může připravit a nebude neustále zahlcováno novými požadavky (Reimann-Höhn, 2018). Vhodné může být také používání diáře nebo kartiček s úkoly, nicméně je potřeba dohlédnout na zapsání zadání. Neúmyslné zapomínání by nemělo být zdrojem poznámek (Pavlas Martanova, 2011).
OCENĚNÍ, PODPORA, OSOBNÍ VZTAH
Pochvala často funguje lépe než tlak (Pavlas Martanova,2011). Ve školním prostředí by dítě s ADHD mělo vědět, že v něj učitel věří, a že mu záleží na tom, aby situaci ve škole zvládlo (Goetz & Uhlíková, 2013). Prací pedagoga je také vyzdvihnout úspěchy dítěte s ADHD, které má většinou nižší sebehodnocení než ostatní. O to důležitější je tyto děti povzbuzovat a chválit je i za snahu a menší úspěchy (Pokorná, V. 2001) Pochvala někdy také může pomoct udržet pozornost dítěte o něco déle (Munden & Arcelus, 2002). Tresty a poznámky by měly přicházet spíše výjimečně. Hyperaktivní projevy dítěte by vychovatelé měli spíše nekomentovat, naopak chvíle klidné práce maximálně ocenit (Pavlas Martanova, 2011). Vzhledem k tomu, že tyto děti se častěji dostávají do konfliktů se spolužáky a jsou ohroženi vyloučením z kolektivu, měl by je učitel dokázat podpořit a zároveň spolužákům vysvětlit, proč je chování těchto dětí odlišné (Goetz & Uhlíková (2013) zkontrolovat raději všechny tyto
STŘÍDÁNÍ AKTIVIT
Při práci s dítětem s ADHD je potřeba často střídat činnost s přestávkami. Pro všechny aktivity platí „krátce, ale častěji“. Pokud dítě přestane práci věnovat pozornost, je důležité nechat ho v rámci možností odpočinout nebo ho pověřit jiným úkolem(Pavlas Martanova, 2011). Ve škole může učitel například poslat dítě něco zařídit, když ztrácí energii a nadšení. Umožnit dítěti alternativní aktivity je velmi důležité (Munden & Arcelus, 2002).
ÚSTNÍ ZKOUŠENÍ VS PSANÍ
Mnoho žáků s ADHD má problémy s psaným projevem (zapříčiněným mimo jiné také problémy v motorické oblasti) Pokud je nutné, aby žák s ADHD psal test, neměl by být dlouhý (Segal & Smith, 2017). V každém případě je ale vhodné před písemným zkoušením preferovat ústní zkoušení, neboť při zkoušení ústně lze lépe rozlišit chyby z neznalosti od chyb z nepozornosti (Pavlas Martanova, 2011).
PROSTŘEDÍ
Děti s poruchou pozornosti trpí přílišnou citlivostí na podněty, nevybírají si z nich, nedokáží se dlouhodobě zaměřit na jeden podnět a jsou snadno rozptýlené. Na tento fakt je třeba brát ohled, při přípravě prostředí, ve kterém se dítě pracuje (Pavlas Martanova, 2011). Učitel má možnost ovlivnit některé věci ve třídě, jako je zasedací pořádek a může dítě s ADHD posadit na místo, kde nebudou žádné rušivé elementy jako například výhled z okna (Segal a Smith, 2017). Fyzická blízkost učitele je také velmi účinná v rámci udržení pozornosti. Dohled je vhodný také při zaznamenání domácích úkolů či při přechodu od jedné činnosti ke druhé. To samé platí pro domácí přípravu dítěte v rámci, které by mělo mít vymezené svoje klidné místo (Pavlas Martanova, 2011).
DALŠÍ INTERVENČNÍ MOŽNOSTI
POHYB
Pohybová aktivita se při léčbě ADHD často používá jako doplněk jiných terapií. Je prokázáno, že pohyb zmírňuje projevy poruchy a přispívá k lepším studijním výsledkům (Gapin et al., 2011a). Fyzická aktivita pozitivně působí na myšlenkové procesy, neboť člověk, který vykonává pohybovou aktivitu, má zvýšený přítok krve do mozku, nastávají u něj změny v neurotransmiterech a v centrální nervové soustavě, díky čemuž se stává myšlení více efektivní (Sibley a Etnier, 2003). Pohyb dále pozitivně ovlivňuje rozhodovací funkce či chování dítěte (Gapin et al., 2011a). Dle výzkumu, pouhá půlhodina před začátkem školy sníží příznaky ADHD (Reimann-Höhn, 2018). Ve škole je také důležité nenutit děti násilně do klidu, nýbrž jim poskytnout pohybové uvolnění o přestávce a je-li to nutné i během hodiny. (Pavlas Martanova, 2011). Dále bylo prokázáno, že sportující děti, které často trénují s dalšími dětmi, mají lepší společenské dovednosti(Lopez-Williams et al., 2005). Děti, které sportují, mají také lepší sebehodnocení a větší sebevědomí. Pohybová aktivita samozřejmě zlepšuje i motorické a lokomoční dovednosti. V neposlední řadě může pomoci se také se zmírněním úzkosti a stresu(Verret et al, 2012).
HUDBA
Horší spolupráce obou mozkových hemisfér má negativní dopady na koncentraci, zpracování řeči a schopnost číst a psát. Zmíněné dovedností patří mezi deficity vycházející s diagnózy ADHD. Výzkumy ukazují, že u dětí s hudebním vzděláním pracují obě mozokvé hemisféry synchornně, což je důvod, proč vědci radí dětem s ADHD věnovat se hudbě. Mohlo by tak dojít k podpoření synchornní práci obou hemisfér a následnému zlepšení určitých vlastností (Reimann-Höhn, 2018).
MEDIKACE
Odkazy
DOPLNIT
Reference
Literatura
DOPLNIT – zde se myslí jakákoliv doporučená literatura nad rámec použitých zdrojů
Externí odkazy
DOPLNIT
Zdroje obrázků
DOPLNIT
Klíčová slova
DOPLNIT