Počítačová hra

Počítačová hra ( neboli computer game či video game) je druh softwaru postaveného na interakci mezi jedincem a počítačem. Počítačové hry neslouží pouze pro volnočasové učely. Je možné je využít v oblasti umění, školství. Zrod fenoménu počítačových her začíná v roce 1958 a stejně jako další moderní technologie se denně vyvíjí. Rozhraní vybraných počítačových her

Historie počítačových her

Basler ve svě knize Počítačové hry a jejich místo v životě člověka datuje počátek počítačových her [1]do roku 1958, kdy William A. Higenbotham vytvořil hru s názvem Tenis for two. Hra byla spuštěna skrze osciloskopu na kterém simuloval pohyb letícího míčku. Hru bylo možné ovládat pomocí dvou ovladačů.

Rozdělení počítačových her

Počítačové hry je možné kategorizovat podle přístupu k internetové síti. Existují online hry, kdy se hráč připojí k síti a nebo offine, kdy hra je většinou single playsr. Hry je možné kategorizovat podle druhu a žánru. Každá kategorie má určité vlastnosti, které vybraný typ definují.

Druhy počítačových her

Rozdělení podle počtu hráčů. - Hry je možno rozdělit na Single player, kdy hráč prochází příběhem sám a interaguje s příběhem. Naopak multiplayer hry jsou většinou pro více hráčů propojené počítačové sítí. Nastává zde buďto ke kooperaci jedinců nebo soutěživosti mezi nimi.

Dále je možné rozělit hry podle přístupnosti.

  1. Freeware hry - Hráč má možnost získat hru zcela zdarma. Hry jsou často prokládané reklami, jenž jsou zdrojem zisku pro vývojáře.
  2. Freemium hry jsou označováne hry, kde je hráčům dostupná část nebo demo verze hry. Hráč si za vlastnictví celé hry musí zakoupit hru.
  3. Premium hry - Za jednorázový poplatek mohou hráči zakoupit celou hru.
  4. Hry s pediodickými poplatky - Jedná se o typ her, kdy hráč platí za měsíční členství. Jedná se tak většinou o Multiplayerové hry- Příkladem: Word of Warcraft

Single x Multiplayer hry

Žánry počítačových her

Akční hry

RPG hry

Strategické hry

Adventury

Bojové hry

Logické hry

Vzdělávací hry S rozšířením osobních počítačů bylo pro oslovení jedince žádoucí zařadit počítačové hry do vzdělávání. Tyto hry jsou složitě vytvořeny a musí splnovat veškeré vzděláváací pokyny. Hra by měla být dostatečně zábavná, aby jedince bavila, ale i odborně sestavená, aby předávala vědomosti. Příkladem může posoužit i studie využít tak čas pro prospěch jedince.

Ostatní hry


Odkazy

Reference

  1. BASLER, Jaromír a Michal MRÁZEK. Počítačové hry a jejich místo v životě člověka. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5405-4.

Použitá literatura

  • BASLER, Jaromír a Michal MRÁZEK. Počítačové hry a jejich místo v životě člověka. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5405-4.
  • EGENFELDT-NIELSEN, Simon, Jonas Heide SMITH a Susana Pajares TOSCA. Understanding video games:: the essential introduction. New York: Routledge, 2013.

SORIA, Agustin a Julián MALDONADO. Computer Games: Learning Objectives, Cognitive Performance and Effects on Development. New York: Nova Science Publishers, 2010. ISBN 9781608766581.

Brom C., Šisler V., Slussareff M., Selmbacherová T., Hlávka Z.: You like it, you learn it: affectivity and learning in competitive social role play gaming. International Journal of Computer-Supported Collaborative Learning, 2016, č. • no. 11, s. • p. 313-348. ISSN 1556-1607.

Související články

Klíčová slova

  • Počítačová hra, osobní počítač, HCI, herní studia, software.