Chamerernebti II.

Verze z 21. 1. 2015, 22:17, kterou vytvořil Diana.Mickova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Chamerernebti II.''' byla dcerou Rachefa a Chamerernebti I., posléze se stala manželkou faraona Menkaurea. Jejich potomkem…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Chamerernebti II. byla dcerou Rachefa a Chamerernebti I., posléze se stala manželkou faraona Menkaurea. Jejich potomkem byl princ Chuen[1]re, jehož hrobka se nachází ve skalní hrobce v Gíze, poblíž Menkaureovy pyramidy. Dalším Menkaureovým synem byl pozdější panovník Šepseskaf, totožnosti jeho matky je ovšem nejistá.[2]

Hrobka Této královně patřila hrobka na nekropoli v Gíze, která byla původně postavena pro její matku Chamerernebti I. V této hrobce byla objevena kolosální socha Chamerernebti II., což je jeidný doklad kolosální sochy ženy ze Staré říše.[3]Je ovšem možné, že nakonec byla pohřbena v jedné ze dvou malých pyramid poblíž Menkaureova komplexu. Přestože neexistuje doklad o žádném Menkaureově sňatku, předpokládá se, že tyto pyramidy patřily jeho královnám. V jedné z těchto hrobek byly nalezeny pozůstatky mladé ženy, jedná-li se ovšem o Chamerernebti II., zůstává otázkou.

Menkaureovy triády Nejznámější zobrazení této královny je součástí slavných Menkaureových triád. Jedná se o tři sousoší z šedočerné břidlice, jež byly nalezeny v údolním chrámu Menkaureova pyramidového komplexu. Na třech z nich je zobrazen panovník spolu s Hathor a božstvy různých egyptských nomů, na jedné z nich je ovšem zobrazen právě se svou manžekou Chamerernebti II. V komplexu bylo objeveno mnoho zlomků podobných soch, jejich původní účel je stále nejasný.

Reference

  1. Grajetzki 2005 : Ancient Egyptian Queens: A Hieroglyphic Dictionary, Golden House Publications, London.
  2. Dodson, A.; Hilton D. 2004 : The complete royal families of ancient Egypt. 1st published. New York: Thames and Hudson.</
  3. Verner, M. 2008: Pyramidy. Praha.