Principy vnímání barev - fyzikální a fyziologická omezení
Z hlediska vnímání barev je nejdůležitější fyzikální vlastností světla jeho vlnová délka. Právě díky tomu, že světlo obvykle nevyzařuje rovnoměrně na všech vlnových délkách a oku, které tyto délky umí rozpoznat, pak vnímáme světlo jako barevné (v opačném případě se jedná o světlo bílé). Barevnost předmětů je dána jejich odrazivostí, tedy vlastností, jež určuje, které vlnové délky předmět pohlcuje a které naopak odráží. Vnímání barev u lidí je zcela subjektivní. Tato odlišnost je nejvíce patrná mezikulturně. Lidé, kteří vyrůstali v rozdílných kulturních prostředích a mluví rozdílnými jazyky mají často rozlišný počet termínů označujících jednotlivé barvy.
Obsah
Principy vnímání barev
Vjem barvy je dán spektrálním složením světla dopadajícího do oka. Záření o určitých vlnových délkách vždy vzbuzuje vjem určité barvy. Směs těchto záření o různých vlnových délkách vzbuzuje vjem, jehož barva závisí na spektrálním složení směsi. Oko vnímá záření aditivně a jednotlivě vlnové délky skládá na určitou barvu; nemá však schopnost analyzovat, tj. poznat z kterých vlnových délek je světlo složené. Předmět osvětlený bílým světlem se jeví jako bílý, jestliže difúzně odráží světla všech vlnových délek; odráží-li pouze v krátkovlné oblasti, oko jej vidí jako modrý; odráží-li pouze v dlouhovlné oblasti, jeví se jako červený; neodráží-li světelné paprsky vůbec jeví se jako černý
Barevné spektrum
Nejvýrazněji se zbarvení uplatňuje u zdrojů s nespojitým spektrem. Při vnímání barvy světla se projevují dvě protichůdné schopnosti.
Většina barevných vjemů vzniká prostřednictvím směsi barev, u nichž se světlo dvou nebo více vlnových rozsahů překrývá. Vlnové délky mezi 380-480 nm oko vnímá jako fialovou až modrou barvu, 480-550 nm jako modrozelenou až žlutozelenou, 550-560 nm jako žlutou, 560-570 nm jako žlutočervenou a od 570 dp 750 nm jako červenou. Směs všech vlnových délek, podle spektra Slunce, vnímá oko jako bílé denní světlo
Aditivní míchání
Subtraktivní míchání
Omezení spojená s vnímáním barev
Fyzikální
Fyziologická
Odkazy
Reference
Použitá literatura
Související články
Archivovaná verze stránky je dostupná na tomto odkazu.
Podotázky Jaké jsou fyzikální vlastnosti světla důležité pro vnímání barev? Na jakém principu funguje aditivní a subtraktivní vytváření barev? Jaké základní fyziologické procesy se uplatní při zrakovém vnímání?