Informační gramotnost (angl. information literacy) je širší pojem, který se nesmí zaměňovat s počítačovou gramotností. Jedná se o znalost a uvědomění si, kdy a proč potřebujeme informace, kde je najít a jak je hodnotit, použít a jak je sdělovat etickým způsobem.

Vývoj informační gramotnosti

1974 - poprvé použit termín informační gramotnost tehdejším prezidentem Information Industry Association Paulem Zurkowskim. Podle něho byl informačně gramotný člověk jedinec připravený používat informační zdroje při práci, který se při řešení problémů naučil využívat širokou škálu technik a informačních nástrojů stejně jako primární zdroje.

1989 - ve zprávě Komise pro informační gramotnost byla tehdy zveřejněna nejčastěji používaná definice informační gramotnosti, která říká: K dosažení informační gramotnosti musí být jedinec schopen rozeznat, kdy potřebuje informace, dále je vyhledat, vyhodnotit a efektivně využít. Informačně gramotní lidé se naučili, jak se učit. Vědí, jak se učit, protože vědí, jak jsou znalosti pořádány, jak je možné informace vyhledat a využít je tak, aby se z nich další mohli učit. Jsou to lidé připraveni pro celoživotní vzdělávání, protože mohou vždy najít informace potřebné k určitému rozhodnutí či k vyřešení daného úkolu.

Podle Mgr. Dombrovské se informační gramotnost rovná součtu funkční a informační gramotnosti, přičemž počítačová gramotnost je jednak součástí informační gramotnosti a jednak základnou pro rozvoj funkční gramotnosti ve společnosti, která je na informačních a komunikačních technologiích založena.

Z praxe knihovníků a informačních pracovníků je důležitý etický přístup a znalost práv, která s informacemi souvisí. Je nutné vědět, že použité zdroje se musí řádně citovat a používat bez porušování autorského práva.

Moskevská deklarace informační a mediální gramotnosti

Mezinárodní konference o mediální a informační gramotnosti pro znalostní společnost se konala v Moskvě v červnu 2012. Konference byla zaměřena na zvýšení povědomí veřejnosti o významu, rozsahu a aktuálnosti úkolů mediální a informační gramotnosti, jejich prosazování mezi informačními, mediálními a vzdělávacími odborníky, vládními úředníky a širokou veřejností a na identifikaci klíčových problémů. Dále zde probíhalo navržení politické a profesionální strategie v této oblasti. Konference se zúčastnilo přes 130 účastníků ze 40 zemí celého světa.

Informačně gramotný člověk

Informačně gramotný člověk by měl: • identifikovat informační potřeby

• pro získání informací zvolit nejvhodnější strategii

• využívat odpovídající zdroje a informační systémy

• v informačních zdrojích vyhledat požadované informace

• získané informace dostatečně zhodnotit

• informace vhodně zpracovat a efektivně využít

• zprostředkovat informace v různých podobách jiným lidem prostřednictvím různých technologií


Zdroje:

Informační gramotnost. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Informa%C4%8Dn%C3%AD_gramotnost