Jiří Cejpek
významná osobnost knihovnictví, autor celé řady publikací a článků z oblasti dějin knihovnictví a informační vědy, nadšený pedagog a vědec, průkopník v oblasti automatizovaných knihovnických systémů, zakladatel SKIP
prof. PhDr. Jiří Cejpek, CSc. se narodil 20. února 1928 v Jevíčku. Jeho otec Jan Cejpek působil jako profesor na státní reálce v Jevíčku, odtud pravděpodobně pramení pedagogické schopnosti profesora Jiřího Cejpka. Od mládí byl silně ovlivněn skautským hnutím a velmi zodpovědně naplňoval poslání a cíle tohoto hnutí, tj. rozvoj intelektuálních, duchovních, tělesných a mravních schopností jedince.
V roce 1951 kdy Jaroslav Drtina založil Katedru knihovnictví na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy zde Jiří Cejpek působil jako asistent Katedry vědeckých informací a knihovnictví (KVIK). Po krátké době se vypracoval na pozici odborného asistenta KVIK a v roce 1968 obhájil na KVIK habilitační práci. V roce 1991 byl jmenován profesorem. I v pokročilém věku ale aktivně působil na akademické půdě a to nejen v Praze. Aktivně se podílel na vzniku knihovnických studijních oborů v Opavě a v Brně. Od 90. let působil jako garant Bakalářského knihovnického studijního programu na Slezské univerzitě v Opavě a v letech 1994-1998 se stal vedoucím Ústavu bohemistiky a knihovnictví tamtéž. Své znalosti předával v tomto období i studentům Vyšší odborné školy informačních služeb v Praze. V letech 1999-2005 působil na Masarykově univerzitě v Brně jako pedagog.