Národní konzervační fond
Obsah
Pracovní verze
Historie Národního konzervačního fondu
NKF vznikl nakonec na základě výnosu Ministerstva školství a národní osvěty č. j. 28850/25-IV ze dne 7. března 1925. Byl zřízen jako nové konzervační oddělení v rámci Veřejné a univerzitní knihovny a nesl název Národní knihovna. Původně bylo záměrem zřídit Národní knihovnu jako samostatný ústav (měla být státní knihovnou centrální povahy s právem povinného výtisku), ale z finančních důvodů ministerstvo povolilo zřídit nové oddělení Veřejné a universitní knihovny, které převzalo povinnosti a personál zrušeného Československého ústavu bibliografického. Hlavní náplní činnosti tohoto nového oddělení byla především péče o rukopisy a tisky, které byly napsány a vytištěny na území Československé republiky nebo které se jí týkají (napsány a vytištěny mimo Československo). [1] Primární funkcí fondu je uchovávání veškerých bohemikálních publikací, periodik a speciálních dokumentů od vzniku NKF. Sekundární funkcí je půjčování prezenčně do studovny, ale pouze za podmínky pokud není na našem území dostupný žádný další svazek. Od roku 1996 se fond přestěhoval z již nevyhovujících podmínek do nové budovy Centrálního depozitu Hostivař (CDH). V roce 2014 byla dostavěna druhá budova z plánovaných tří v rámci Hostivaře a veškerý fond byl přestěhován do nových prostor.
Hlavní činnosti a cíle
Je útvarem na úrovni oddělení, v jeho čele stojí vedoucí. Buduje, ochraňuje, trvale uchovává a předepsaným způsobem zpřístupňuje NKF, tj. archivní fond tuzemských a zahraničních bohemikálních dokumentů tištěných i netištěných (včetně periodické literatury). Je výstupním pracovištěm linky zpracování pro NKF, provádí signování, adjustaci, výběr publikací do vazby a buduje místní katalogy a kartotéky. Podílí se na provádění kontroly úplnosti průchodů přírůstku linkami zpracování a výsledky předává příslušným oddělením. Navrhuje zařazení jednotlivých dokumentů i souborů dokumentů do NKF. Poskytuje bibliograficko-informační, konzultační a poradenské služby v oblasti bohemikální literatury 20. a 21. století. Postupně převádí do automatizované báze dat údaje o knihovních jednotkách uložených v NKF. Zajišťuje provoz specializované studovny konzervačních fondů. Spolupracuje na projektech zaměřených na digitalizaci knihovních fondů. (Národní knihovna ČR, www.nkp.cz) Akviziční politika, skladba fondu a jeho uchování Akviziční politika NKF je nastavena na úroveň 5, tzn. úplná (vyčerpávající) úroveň. Fondy ve specificky vyhraněném oboru, které usilují o to být tak vyčerpávající, jak je rozumně možné, tzv. “speciální fondy“, ve všech příslušných jazycích zahrnují vyčerpávající sbírku publikovaných prací, velmi rozsáhlou sbírku rukopisů, velmi rozsáhlou sbírku materiálů ve všech náležitých formátech. Fondy na úplné úrovni slouží jako národní nebo mezinárodní zdroje. (Lichtenbergová, www.nkp.cz) Současný stav je o úroveň nižší. Národní knihovna má ze zákona č. 37/1995 Sb. a zákona č. 46/2000 Sb. právo na dva povinné výtisky. Jeden je uložen v Národním konzervačním fondu a druhý v Univerzálním knihovním fondu. Všechny povinné výtisky jsou půjčovány pouze prezenčně do studoven. Fond NKF je půjčován za splnění speciálních podmínek. Většina fondu NKF je tvořena povinným výtiskem, popř. dokoupením, výměnou nebo doplněním z Rezervních fondů NK. V současné době je ve fondu přes 2 milióny unikátních jednotek. Duplicitní exempláře se zařazují pouze, pokud ten exemplář je unikátního charakteru (podpis autora, věnování, …). NKF archivuje bohemika a zahraniční bohemika. Ve fondu jsou živé (ty které se doplňují) a mrtvé (ty které se už nedoplňují) signatury. Exempláře jsou řazeny dle charakteru, tzn. monografie, periodika, mapy, kalendáře, CD/DVD, kazety, gramodesky, pohlednice a dle velikosti, tzn. monografie a periodika jsou rozděleny do 4 signatur, kalendáře na stolní a nástěnné. Velký důraz u skladování archivních exemplářů se klade na prostředí, ve kterém jsou uchovávány. Měří se vlhkost, teplota, která by měla být v rozmezí 18 – 20 stupňů Celsia. V nových prostorách CDH je automatická klimatizace pro čištění vzduchu a nový hasící systém na bázi dusíku. V případě požáru se knihy nepoškodí, jako kdyby se hasilo pomocí vodních rozstřikovačů, které jsou ve staré budově CDH.
Projekt virtuální depozitní knihovna
Virtuální depozitní knihovna se součástí projektu „Vytvoření kooperativního systému pro budování a správu novodobých konzervačních knižních sbírek v České republice a vývoj potřebných nástrojů.“
Cílem tohoto projektu je především vytvoření systému pro budování, správu a evidenci konzervačních knižních sbírek českých knihoven. V průběhu tohoto projektu by měly být vytvořeny nástroje umožňující automatizaci procesů probíhajících v rámci konzervačních sbírek. Myšlena je tím hlavně evidence bohemikálních dokumentů, kontrola jejich výskytu v jednotlivých sbírkách, automatizované vytváření nabídkových a poptávkových seznamů takovýchto dokumentů a další procesy, jež by vedly k usnadnění práce s konzervačními sbírkami a k jejich obohacování o potřebné dokumenty. [1] Projekt virtuální depozitní knihovny je rozdělen do tří fází. Vývoj aplikace Virtuální depozitní knihovna, průzkum novodobých fondů a zpracování rezervních fondů. Projekt rezervních fondu začal v červnu 2012 a skončí v prosinci 2015. Za toto období se zpracovalo cca 260 000 svazků. Tento fond je uložen v externím depozitu v Neratovicích. Je tvořen nezpracovanou sbírkou, která byla v tomto skladu. Dále je tvořen dary od knihoven a z pozůstalostí. Posláním projektu je minimalizovat škody na knižním dědictví a zvýšit efektivitu doplňování konzervačních sbírek vytvořením uceleného funkčního systému. (Národní knihovna, www.nkp.cz)
Odkazy
Reference
Národní konzervační fond [online]. Praha, 2015, 14.9.2015 [cit. 2015-12-29]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/137283/. Diplomová práce. Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Blanka Vorlíčková, Ph.D.
- ↑ 1,0 1,1 https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/137283/. Diplomová práce. Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Blanka Vorlíčková, Ph.D.