Gilles Lipovetsky
Gilles Lipovetsky, narozen 24. září 1944 v Millau, je francouzský sociolog, filosof a spisovatel, zabývající se primárně otázkami dnešní postmoderní společnosti. Řeší vzrůstající narcismus, individualismus a to, že člověk není pánem své vlastní vůle, nýbrž se jí nechává ovládat a podléhá tlaku společnosti.
Život
Gilles Lipovetsky studoval filosofii na univerzitě v Grenoble. Svou "filosofickou kariéru" začal jakožto akční mladý Marxista, jímž se stal někdy v průběhu šedesátých let 20. století. Byl velmi nespokojen s tím, jakým směrem se vyvíjel edukativní systém ve Francii a proto se ve svých dvaceti čtyřech letech zapojil do povstání studentů v Paříži. Na universitní půdě tráví prakticky celý svůj život, protože po vystudování university v Grenoble na ní rovnou zůstal jakožto profesor filozofie, kterou tam úspěšně dostudoval. V průběhu svého života získal ještě dva doktoráty. Jeden na univerzitě v Sherbrooke a druhý na New Bulgarian University.
Tvorba a její významová nosnost
Své první významné dílo vydal roku 1983. Do tohoto roku procházel pomalým vnitřním vývojem, kdy se odvracel od Marxismu a začínal tolerovat, místy se i ztotožňovat s kapitalistickou dobou. Ona kniha nesla název L'ère du vide : Essais sur l'individualisme contemporai (Gallimard, 1983) a deklarovala svět jako postmoderní. Ten je podle ní charakterizován extrémní inklinací k individualismu a rozpadem politiky díky politickým stranám. Vyústění je takové, že se společnost staví zády ke sociálním povinnostem, na kterých demokracie a socialismus stojí a padá.
http://www.databazeknih.cz/zivotopis/gilles-lipovetsky-6448
https://en.wikipedia.org/wiki/Gilles_Lipovetsky