Ruská psychologie 20. století
Verze z 29. 4. 2016, 23:20, kterou vytvořil Karel.Malimanek (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „== Ruská psychologie 20. století == * '''Sovětská experimentální psychologie''' měla značný vliv v Československu. * Jedním z nejdůležitějš…“)
Obsah
Ruská psychologie 20. století
- Sovětská experimentální psychologie měla značný vliv v Československu.
- Jedním z nejdůležitějších problémů sovětské psychologie byl problém činnosti - studium celkové struktury, stanovení druhů činnosti, studium psychické regulace činnsoti, vliv činnosti na formování psychiky atd.[1].
S. L. Rubinštejn (1889-1960)
- Systematicky rozvíjí problematiku činnosti.
- Na základě těchto studií formuluje 4 nejpodstatnějšá vlastnosti činnosti:
1. činnost je vždy představována subjektem
2. je obohacující, reálná, předmětná
3. je tvůrčí
4. je samostatná
- V návaznosti na tuto problematiku rozpracovává téma osobnosti a jejího životního uplatnění. Jakákoli činnost člověka vychází z jeho osobnosti. Osobnost se formuje a projevuje zejména v činnosti. Na základě tohoto činnostního přístupu zkoumal i témata obecné psychologie - paměť, vnímání, pozornost, řeč a myšlení.
- Psychické existuje jako proces nepřetržitý, dynamický, přizpůsobivý, formující se. Psychické funguje nepřetržitě od narození do smrti, všechny psychická stadia na sebe navazují nebo ze sebe vycházejí[2].
- Formuloval základní principy marxistické psychologie:
1. princip jednoty psychiky a činnosti – činnost je zjevnou formou psychiky
2. princip determinismu – vnější vlivy působí na vnitřní podmínky, ty pak na psychiku
3. psychické děje jsou ontologicky totožné s hmotnými ději v mozku
4. psychické jevy mají být studovány v historicko-společenských souvislostech[3]
Lev Semjonovič Vygotskij (1896-1934)
- Tvrdil, že vyšší psychické procesy (volní zapamatování, aktivní pozornost, abstraktní myšelní, volní akt) nelze chápat izolovaně jako bezprostřední funkce mozku, ale musíme jim hledat kořeny ve společenských podmínkách života (například styk dítěte s dospělým).
Snaží se vysvětlit jak se společenské vlivy promítají do lidského mozku. Toto jeho pojetí dále rozvinuli jeho žáci Lurija a Leonťjev. Společně s nimi pak také vytvořili „trojku“, která měla rozhodijící vliv na rozvoj sovětské experimentální psychologie.
- Vygotskij byl přesvědčen, že osvojením společenské zkušenosti se mění nejen obsah psychického života, ale vytvářejí se i nové formy vyšších psychických projevů, odlišujících člověka od zvířat[4].
- Kriticky se vymezil vůči Piagetově teorii psychického vývoje, která se mu zdála příliš biologizující - podle něj se psychický vývoj uskutečňuje v rámci sociálních interakcí, probíhajících v konkrétních kulturních a historických podmínkách.
- Důležitou roli přitom hraje ,,vnitřní řeč'', jež je výsledkem internalizace slovních instrukcí, které dítěti při řešení problémů dávají rodiče → vnější činnosti se zvnitřňují a stávají se psychickými nástorji činnosti[5].
Alexej Nikolajevič Leonťjev (1896-1934)
- Zdůrazňoval, že komplexní funkční systém odráží svět předmětů a jevů společenského charakteru a v tomto procesu odrazu se vytvářejí specifické lidské schopnosti a funkce.
- Mozek přijímá historicky nahromaděné poznání prostřednictvím společenského působení. Také se zabývá problémem činnosti subjektu a její úlohu v rozvoji psychiky.
- Rozpracoval otázku o historickém vývoji lidského vědomí. Zabýval se smyslovým vnímáním. Také jeden čas provádí práce, týkající se regenerace pohybové funkce ruky po zranění[6].
Odkazy
Reference
- ↑ Hoskovec, J. (1992). Tajemství experimentální psychologie. Praha: Academia.
- ↑ Hoskovec, J. (1992). Tajemství experimentální psychologie. Praha: Academia.
- ↑ Nakonečný, M. (1995). Průvodce dějinami psychologie. Praha: SPN.
- ↑ Hoskovec, J. (1992). Tajemství experimentální psychologie. Praha: Academia.
- ↑ Nakonečný, M. (1995). Průvodce dějinami psychologie. Praha: SPN.
- ↑ Hoskovec, J. (1992). Tajemství experimentální psychologie. Praha: Academia.
Použitá literatura
- Greenwood, J. D. (2015). A conceptual history of psychology: exploring the tangled web. Cambridge University Press.