JASP

Verze z 1. 6. 2016, 10:58, kterou vytvořil Ondrej.Novak (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

JASP[1] (aktuální verze JASP 0.6.6) je freeware statistický program, který představuje snadno použitelnou a výkonnou alternativu k SPSS, která zároveň využívá k analýzám programovací jazyk R[2]. JASP je vydáván pod Open Source licencí, je tedy volně stažitelný na webu projektu. Program umožňuje provádění všech základních operací běžně používaných při psychologickém výzkumu. Navíc obsahuje testy využívající Bayesovskou statistiku. Funguje pod operačními systémy Windows, Mac OS X i Linux.

JASP byl poprvé v ČR prezentován 23. března 2015 na Masarykově univerzitě v Brně.

Další prezentace programu proběhla 20. května 2015 v Praze na UNYP pod vedením vedoucího vývojáře Jonathona Love. Tuto akci spoluorganizuje Společnost pro kognitivní vědu a filosofii[3].

Použití programu

JASP má intuitivní ovládání. Jednoduché grafické rozhraní vytváří v JASP dvě okna. V prvním oknu se zobrazují data, probíhá zde také výběr a volba statistických operací. Druhé okno funguje jako záznam výsledků analýzy. JASP vytváří přehledné tabulky, které je možné okamžitě zkopírovat (funkce cite). V rámci základního instalačního balíčku je několik datových souborů, na kterých může uživatel testovat funkce programu.

Demonstrace použití JASP je ke shlédnutí na YouTube[4].

JASP nabízí provedení následujících statistických operací:

Dále by se do arzenálu JASP měly brzy dostat testy Bayesian Sensitivity Analysis a MAN(C)OVA.

Limity

JASP nepodporuje jiné typy souborů než .csv. Současně v něm není možné data editovat, čistit či restrukturovat. Tvůrci doporučují nejprve upravit data v Excelu, LibreOffice nebo R, než je uživatel importuje do JASP[2].

Vytváření JASP

Hlavními cíli vytváření JASP bylo rozšířit bezplatnou alternativu k dominujícímu statistickému programu SPSS a poskytnout vědecké komunitě přístupný způsob použití Bayesovských statistických metod[2].

Na vytváření JASPu se podílel desetičlenný tým v čele s Jonathonem Love. Mezi původní členy týmu patří i PhD student psychologické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Martin Šmíra[2].

Odkazy

Reference

  1. Love, J., Selker, R., Marsman, M., Jamil, T., Verhagen, A. J., Ly, A., Gronau, Q. F., Smira, M., Epskamp, S., Matzke, D., Wild, A., Rouder, J. N., Morey, R. D. & Wagenmakers, E.-J. (2015). JASP (Version 0.6.6)[Computer software].
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Jasp-stats.org. (2015). Retrieved from: https://jasp-stats.org
  3. Society for Cognitive Science and Philosophy (2015). Retrieved from: http://scsp.vse.cz/
  4. Love, J. (2014). JASP 0.4, A Demonstration. Retrieved from: https://youtu.be/jgNtjiclzHU

Externí odkazy