Popište detailně strukturu tezauru. Podejte přehled vztahů, jež lze definovat mezi termíny tezauru

Verze z 25. 6. 2016, 14:22, kterou vytvořil Michal.Bily (diskuse | příspěvky) (Založení stránky, vložení textu pro další editaci)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

o Tezaurus je soubor lexikálních jednotek používaných nejčastěji k postkoordinovanému obsahovému zpracování (indexování) a vyhledávání dokumentů. o Mezi prvky tezauru jsou explicitně definovány vztahy ekvivalence, hierarchie (zpravidla nepříliš hluboké) a aso-ciace. Dále pak celek – část; předmět – užití; předmět – vlastnost; proces – prostředek; příčina - účinek. o Ekvivalence označuje vztah preferovaný / nepreferovaný termín (lexém). Jedná se o asymetrický vztah – USE / UF used for. Ve vztahu hierarchie je přípustná jak monohierarchie, tak polyhierarchie. Šipka na jednom konci vztahu ukazuje, že vztah hierarchie BT – broader term / NT narrower term je asymetrický. o Vztah asociace – RT related term, je symetrický. o Termín deskriptor použil poprvé Calvin N. Mooers v roce 1950. o Deskriptorové selekční jazyky se používají od 80. let 20. století. o Deskriptor je slovo nebo spojení slov, které vyjadřuje obsah dokumentu. Deskriptory tvoří systém a jsou mezi nimi vyjádřeny vztahy. Při tvorbě deskriptorů se předem připravuje slovník vybraných termínů, tzv. řízený slov-ník. Objevuje se tu prvek systematiky – propojení systematického a předmětového pořádání. Tezaurus je sou-pis neboli slovník deskriptorů. o Pro vyjádření obsahu dokumentu se používá 4-6 deskriptorů.

Při tvorbě tezauru postupujeme takto: 1. Vymezíme tematickou oblast, shromáždíme lexikální jednotky. 2. Lexikograficky zpracujeme lexikální jednotky a uspořádáme lexikální jednotky do odstavců. 3. Vybereme typ deskriptoru. 4. Vypracujeme abecední soupis lexikálních jednotek. 5. Vypracujeme systematický rejstřík deskriptorů a vypracujeme soupis identifikátorů.

Tezaurus může být jak jednojazyčný, tak vícejazyčný. Deskriptorový odstavec tvoří: deskriptor; definice pojmu, slovní vyjádření obsahu termínu; nedeskriptory; nadřazené deskriptory; podřazené deskriptory; asociované deskriptory.

Podle šířky tematického zaměření rozeznáváme univerzální tezaury a speciální tezaury. Univerzální tezaury zahrnují celé univerzum lidského poznání. Speciálním typem univerzálních tezaurů jsou polytematické, resp. polytechnické tezaury, zaměřené na vybranou oblast lidského poznání zahrnující několik vymezených oborů.

Z hlediska struktury i funkce je značně specifickým typem univerzálního tezauru makrotezaurus, kterým se rozumí „tezaurus tvořený termíny vysoké úrovně obecnosti a zahrnující širokou oblast (lidského) poznání“. Skutečně univer-zální tezaury je velmi obtížné realizovat; praktické pokusy o jejich tvorbu většinou nepřinesly adekvátní výsledky u nás ani v zahraničí.

Speciální tezaurus je tezaurus omezený na vybranou oblast lidského poznání. Speciální tezaury jsou většinou realizo-vány jako oborové tezaury omezené na jeden obor vědění.

Podle jazykového zaměření dělíme tezaury na jednojazyčné a vícejazyčné. Jednojazyčný tezaurus je tezaurus „obsa-hující deskriptory a obvykle nedeskriptory převzaté z jednoho přirozeného jazyka“. Vícejazyčný tezaurus je tezaurus „obsahující deskriptory a obvykle nedeskriptory převzaté z několika přirozených jazyků a vyjadřující ekvivalentní pojmy v každém z těchto jazyků“.

Podle způsobu tvorby, resp. vnitřního uspořádání, vyčleňujeme specifický typ tezauru označovaný termínem faseto-vý tezaurus, kterým rozumíme tezaurus, ve kterém „se vztahy mezi termíny vytvářejí potom, když byly přeskupeny do faset“. Fasetový přístup může ovlivnit nejen postup tvorby tezauru, ale i uspořádání tezauru. Podobně jako na obecné úrovni v případě selekčních jazyků můžeme rozlišit i v případě deskriptorových selekčních jazyků, deskripto-rové selekční jazyky s gramatikou a deskriptorové selekční jazyky bez gramatiky, resp. s nulovou gramatikou.

Z hlediska funkce tezauru rozlišujeme tradiční tezaurus, který se používá pro indexaci a vyhledávání dokumentů. Vyhledávací tezaurus, který se používá pouze pro vyhledávání dokumentů, a indexační tezaurus, který se používá pouze pro indexaci dokumentů.