Charakterizujte principy sdílené katalogizace
Verze z 14. 1. 2017, 15:56, kterou vytvořil Zuzana.Lazanska (diskuse | příspěvky)
Sdílená katalogizace
Obsah
Definice
Sdílená katalogizace je způsob katalogizace, při které spolupracuje skupina knihoven. Každá z této skupiny knihoven nezpracovává svůj fond pouze prostřednictvím originální katalogizace, ale v maximální míře využívá jiných zdrojů, tj. souborných katalogů nebo jiných bází. [1] Katalogizační záznamy jsou vytvářeny v centrálním katalogu. V případě, že záznam již v centrálním katalogu existuje, jsou přidány lokační údaje a záznam je zkopírován do lokálního katalogu. Záznamy může přebrat i nespolupracující knihovna. Zejména lokační údaje, někdy také věcné třídění. Hlavním komunikačním kanálem pro sdílenou katalogizaci v ČR je protokol Z39.50.
Postup sdílené katalogizace
- Jako první vždy kontrola na duplicitu. Pokud již záznam existuje převezmeme ho a přidáme jen svazky. Poku ne potom kontrola jiných zdrojů - JIB, souborné katalogy a další.
- Vytvořit nový záznam: určíme popisnou jednotku, zkontrolujeme prameny popisu a vybereme vhodný pracovní list (formulář) v polích, která jsou propojena s autoritami, zásadně přebíráme údaje ze souboru autorit ve stanovených polích. Zásadně přebíráme údaje do záznamu (začleňujeme pouze údaje povinné a údaje, které očekáváme, že budou našimi uživateli vyhledávány).
Rozlišujeme 4 způsoby katalogizace
- katalogizace probíhá primárně v lokální databázi a záznamy jsou následně dodávány do souborného katalogu - pravděpodobně nejčastější model souborného katalogu (CASLIN).
- katalogizace probíhá primárně v souborném katalogu a po té jsou záznamy kopírovány do lokální databáze - model umožňující kvalitnější sdílenou katalogizaci.
- katalogizace probíhá simultánně v lokální i v centrální databázi (v souborném katalogu) - model náročný na moderní technologii správy souborného katalogu a katalogizačního modulu knihovny; neprovádí se sekundární přenos záznamů do ani ze souborného katalogu do lokálních databází.
- plně centralizovaná databáze - souborný katalog v tomto případě funguje také jako katalogizační modul pro spolupracující knihovny; knihovny nebudují lokální katalogy (na tomto principu funguje BIBSYS).
Sdílená katalogizace od firmy Lanisu (Příklad)
- Základní charakteristika - využívá se pro katalogizaci pouze nových přírůstků - nákup nového fondu.
- Přispívající knihovny (s veřejným WWW katalogem) by měly používat katalogizační pravidla AACR2.
- Rozsahem záznamu splňuje minimální záznam pro souborný katalog NK ČR
- Záznamy jsou transportovány v mezinárodním formátu UNIMARC nebo MARC 21 (tagový výstup)
- Vyžadováno trvalé nebo občasné připojení internetové LAN sítě.
- Nezbytné softwarové nároky dnes splňuje už každý počítač. Program funguje jen ve Windows.
- Nejdéle za 2 hodiny se nově zkatalogizovaný titul knihy přenese do centra sdílené katalogizace. Odtud nejdéle za další 2 hodiny na všechny ostatní knihovny připojené pevnou linkou, po nejbližším spojení i na knihovny připojující se modemem. V lednu 2013 bylo zapojeno přes 1400 knihoven, používajících knihovní systém Lanius nebo Clavius. Sdíleno je přes 2.400.000 titulů všech druhů dokumentů.
- Nově zpracovaný titul je nejdéle do 4 hodin v ostatních knihovnách k dispozici ke kopii.
Základní principy spolupráce
- Knihovna poskytuje bezúplatně všechny záznamy nových přírůstků knih, map a hudebnin.
- Centrum poskytuje bezúplatně všechny shromážděné tituly všech zúčastněných knihoven (knihovny používající Clavius mění záznamy všech dokumentů, např. AV včetně skladeb!).
- Poskytnuté záznamy ztrácí v centru informaci o svém původu - jsou zcela anonymní.
- Centrum nezveřejňuje záznamy o počtu poskytnutých záznamů z jednotlivých knihoven.
- Počet využitých zkopírovaných záznamů z jednotlivých knihoven se rovněž neeviduje.
Zdroje
Reference
- ↑ Sdílená katalogizace a CASLIN. Ikaros [online]. 2000, 4.(8.) [cit. 2017-01-14]. Dostupné z: http://ikaros.cz/sdilena-katalogizace-a-caslin