Informační války

Verze z 13. 2. 2017, 17:48, kterou vytvořil Adela.Markova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „== INFORMAČNÍ VÁLKY == === Pojem informační válka === Informační válka je označení činnosti, jejímž cílem je získání výhody nebo pře…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

INFORMAČNÍ VÁLKY

Pojem informační válka

Informační válka je označení činnosti, jejímž cílem je získání výhody nebo převahy nad soupeřem v oblasti řízení a využívání komunikačních a informačních kanálů nebo technologií. Svým charakterem, způsobem a průběhem informační válka spadá mezi studenou válku (především ekonomickou) a klasickou tzv. „horkou“ válku. Důsledkem vedení informační války může být dočasné, periodické či stálé narušení správné funkce prvků infrastruktury protivníka (informačních systémů velení, řízení a spojení velitelských stanovišť na všech úrovních, zejména pak raketových útvarů, odpalovacích zařízení, leteckých základen, přístavů, systémů spojení atd.). Informační válka není orientována na materiální, ale na informační a datové objekty. V informační válce nejsou žádní ranění ani mrtví, ale pouze totální prohra. Obvykle jednoduché a očividné napadení informačního systému způsobuje "řetězovou reakci", jejíž důsledky mohou být mnohdy velmi destruktivní. Nejzávažnější je ztráta cenných dat. Informační válka může mít jak omezený místní tak i globální charakter.

Hlavní role v informační válce - INFORMACE

V informační válce sehrávají hlavní roli informace o protivníkovi a schopnosti velitelů s nimi operativně a profesionálně zacházet. Do procesu získávání vstupních údajů je začleňována stále širší škála průzkumných prostředků (systémů rádiového, radiotechnického a optoelektronického průzkumu ad.) instalovaných na družicích, letounech, bezpilotních prostředcích, vrtulnících, lodích a vozidlech. Hlavním cílem je centrální sběr všech dostupných dílčích podkladů a vytváření komplexní informace o protivníkovi.

Informační válka může předcházet bojové činnosti nebo ji za předpokladu, že bude efektivně a účinně vedena, může i zcela nahradit.

Prostředky informační války - rádiová a datová komunikace, rozhlas, televize, počítače, datové sítě, průzkumné systémy apod.

Specialisté nazývají dnešní společnost „informační“ a zdůrazňují obrovský vliv informací na veškerou činnost vojsk v možných budoucích konfliktech.