Vyložte pojem „integrovaný automatizovaný knihovní systém“, charakterizujte jeho hlavní subsystémy, resp. moduly a jejich vzájemné vazby.

Verze z 28. 3. 2017, 13:10, kterou vytvořil Veronika.Krivankova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{Pracuje se|čtyř dnů}} Automatizovaný knihovní systém (AKS) definuje Česká termonologická databáze knihovnictví a informační vědy jako ,,Ap…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Prosím dodržte lhůtu čtyř dnů od doby, kdy byla tato zpráva vložena (přesné datum vyhledejte v historii). Poté neváhejte šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg


Automatizovaný knihovní systém (AKS) definuje Česká termonologická databáze knihovnictví a informační vědy jako ,,Aplikační software (...) určený k automatizaci procesů realizovaných v knihovně. Obvykle má modulární strukturu; typické moduly jsou akvizice, katalogizace, OPAC, výpůjčky a MVS, správa seriálů. Zpravidla obsahuje i nástroje pro zapojení do sítě knihoven a pro komunikaci s externími zdroji.

Automatizace základních knihovnických činností (akvizice, katalogizace, výpůjčního procesu) bývá označována za první fázi automatizace knihoven, na niž navazují fáze další: rozšiřování informačních zdrojů o externí databáze, digitalizace a propojení knihoven s internetem. [1]

Moduly

Významnou vlastností automatizovaných knihovních systémů je jejich modularita. Každý modul představuje soubor činností, pracovních procesů, které spolu obsahově souvisejí, a proto jsou zpracovány jedním programem, jenž se označuje jako modul. Tyto činnosti představují dynamické prvky systému knihovna.

Všechny moduly pracují nad společnou datovou základnou a změna dat v jednom modulu se projeví na příslušných místech v ostatních modulech. Přitom je možné používat jeden či více modulů samostatně s možností postupné kompletace celého systému. Moduly je možno pořizovat průběžně.

Modul Akvizice

Odkazy

Reference

  1. MIKA, Jiří. VLIV ZAVÁDĚNÍ AUTOMATIZOVANÝCH KNIHOVNICKÝCH SYSTÉMŮ NA ORGANIZACI A PROVOZ KNIHOVNY. Knihovnická revue. [online] Kladno, 2000, č. 1 [cit. 2017-03-28]. Dostupné také z: http://full.nkp.cz/nkkr/NKKR0001/0001006.html


Klíčová slova