Proces řízení projektových rizik
Riziko je jakákoliv nežádoucí, nečekaná nebo neplánovaná událost, která může mít negativní dopad na náš projekt, může ohrozit jeden nebo více cílů projektu a má určitou pravděpodobnost výskytu. Rizikem jsou i události, které mají na projekt pozitivní dopad, ale jsou nečekané.[1]
Řízení rizik (risk management) je neustále se opakující sled vzájemně souvisejících aktivit, které mají za cíl zvládnout potenciální rizika. Tedy omezit pravděpodobnost jejich výskytu a snížit jejich dopad na projekt.[2]
Obsah
Řízení rizik
Čtyři základní důvody proč mít řízení rizik na vysoké úrovni:
- Předcházíme nepříjemným a nečekaným situacím
- Vyhneme se krizovému řízení
- Předejdeme výskytu problémů
- Zamezíme jejich vystupňování
Řízení rizik musí probíhat včas, často, pravidelně a na všech úrovních projektu.
Proces řízení rizik má čtyři hlavní, na sebe navazující a neustále se opakující části:
- Identifikace rizik
- Analýza a hodnocení rizik
- Ošetření rizik
- Monitoring rizik[2]
Identifikace rizik
Cílem je identifikovat rizika v rizikovém scénáři, která mohou daný projekt ovlivnit. Součástí je i dokumentace vlastností jednotlivých rizik. Je dobré brát v potaz obecná nebezpečí ohrožující naplnění určitého cíle a specifické rizikové faktory působící na projekt.[3] Zdroji pro identifikaci rizik mohou být dokumenty a lidé.
Mezi dokumentové zdroje patří:
- Request for information (RFI)
- Request for proposal (RFP)
- Business requirements
- Work breakdown structure (WBS)
- Project control book (PCB) – obsahuje veškeré dokumenty o projektu
- Databáze lessons learned
- Předchozí smlouvy a projekty s konkrétním zákazníkem
Mezi lidské zdroje identifikace rizik mohou patřit:
- Dodavatelé
- Minulí vedoucí projektů
- Řízení kvality
- Právní oddělení – kontrola správných formulací ve smlouvách
- Finanční oddělení – dohlížení na pozitivní tok peněz
Analýza a hodnocení rizik
Při hodnocení rizik analyzujeme jejich velikost, pravděpodobnost vzniku a jejich možné dopady. Zároveň jsou určeny jejich negativní důsledky. Nejprve by měla být provedena kvalitativní analýza. Následně, pokud to projekt vyžaduje a jsou dostupná data, provést kvantitativní analýzu zjištěných rizik.
Kvalitativní analýza je rozbor hrozících rizik. Hodnocena je pravděpodobnost jejich vzniku a míra dopadu na cíle projektu. Rizika jsou díky ní seřazena podle závažnosti a je jim přiřazena priorita, v jakém pořadí vzniklé problémy řešit. Běžně se v praxi zadávají rizika do matice - jedna osa určuje pravděpodobnost výskytu, druhá osa vzniklé důsledky.
Kvantitativní analýza je založena na matematických výpočtech, je tedy nutné mít velké množství vstupních dat. Tato analýza je velmi nákladná a časově náročná, z toho důvodu se používá pouze u velkých projektů.
Hodnocení rizik je postaveno na předchozí analýze. V tomto kroku se určuje, která rizika spolu souvisí, která je nutno řešit a která jsou naopak zanedbatelná nebo je lze akceptovat. Dělí se nejčastěji do čtyř pásem:
- Červené pásmo - kritická rizika, která nelze akceptovat a je nutné je řešit okamžitě a předcházet jim
- Žluté pásmo - větší rizika, která také nelze akceptovat. Vyžadují rychlou reakci.
- Zelené pásmo - normální úroveň rizika. Lze ho dočasně akceptovat a nevyžaduje okamžité řešení. Jsou průběžně kontrolována v rámci rizikového managementu.
- Modré pásmo - nízká až zanedbatelná rizika, která nemusí být příliš aktivně kontrolována.[3]
Ošetření rizik
Ošetření rizik reaguje na rizika z červeného a žlutého pásma. Cílem je vznik opatření, která co nejvíce sníží možná působení těchto rizik. Mezi možné odpovědi na riziko patři:
- Akceptace rizika (risk acceptance) - o riziku víme, avšak rozhodneme se nepodniknout žádné kroky. Jsme ochotni přijmout případnou ztrátu, kterou riziko přinese.
- Zmírnění rizika (risk reduction/mitigation) - podnikneme kroky a přijmeme taková opatření, která sníží riziko na přijatelnou úroveň.
- Vyhnutí se riziku (risk avoidance) - neuskutečníme zamýšlenou akci, kvůli které by dané riziko vzniklo. Používáno jako krajní řešení, když není jiná možnost, jak se riziku vyhnout.
- Přenos rizika (risk transfer) - riziko přeneseme na jinou osobu či subjekt. Například outsourcujeme rizikovou práci. Spadá sem i pojištění (přenos rizika na pojišťovnu), které však pokrývá pouze finanční stránku.[4][5]
Monitoring rizik
Smyslem monitorování rizik je:
- Sledování vnitřních i vnějších změn, které mají nějaký vliv na projekt.
- Zjištění nových rizik.
- Ověření účinnosti a efektivnosti současného řízení rizik.
- Zlepšení řízení rizik pomocí nových informací získaných v průběhu projektu.
- Poučení se z událostí, chyb a úspěchů, které se vyskytly v rámci projektu.[3]
Odkazy
Reference
- ↑ Rizika (Risks). ManagementMania.com [online]. [cit. 2018-06-02]. Dostupné také z: https://managementmania.com/cs/rizika
- ↑ 2,0 2,1 Řízení rizik (Risk management). ManagementMania.com [online]. [cit. 2018-06-02]. Dostupné také z: https://managementmania.com/cs/rizeni-rizik.
- ↑ 3,0 3,1 3,2 Doporučená praxe Společnosti pro projektové řízení: oblast Řízení rizik [online]. IPMA, 2013. [cit. 2018-06-02]. Dostupné také z: https://www.ipma.cz/media/1283/dobra_praxe_rizeni_rizik.pdf
- ↑ Strategie ošetření, snižování rizik (Risk Mitigation Strategies). ManagementMania.com [online]. [cit. 2018-06-02]. Dostupné také z: https://managementmania.com/cs/strategie-osetreni-rizik-risk-mitigation-strategies.
- ↑ Přenesení rizika (Risk transfer). ManagementMania.com [online]. [cit. 2018-06-02]. Dostupné také z: https://managementmania.com/cs/preneseni-rizika-risk-transfer.
Související články
Klíčová slova
riziko, řízení rizik, risk management