9. Obtěžující, rušivé a škodlivé vlivy pracovních podmínek
Obtěžující, rušivé a škodlivé vlivy rozlišovány primárně s ohledem na fyzikálně-chemické podmínky pracovní činnosti – jako jsou zvuky, osvětlení, mikroklimatické podmínky, materiální, technické a technologické podmínky.
Obtěžující pracovní podmínky = rušivé vlivy – faktory v pracovním prostředí mající negativní vliv na pracovní výkon (snižují jeho přesnost, rychlost), nemají však negativní vliv na zdraví jedince
Škodlivé pracovní podmínky = krajní varianta obtěžujících/rušivých pracovních podmínek – faktory v pracovní prostředí mající negativní vliv nejen na pracovní výkon jedince, ale také na jeho zdraví (a to zdraví fyzické, případně psychické)
Stresory a prostředí
Mezi fyzikální a biologické podmínky, které negativně ovlivňují pracovní činnosti a výkon řadíme:
- hluk - jeho intenzita, frekvence a časový průběh
- nedostatečné osvětlení - intenzita, jas, barva
- mikroklimatické podmínky - teplota, vlhkost, proudění vzduchu
- páry a dýmy
Všechny tyto podmínky v negativní formě mohou působit buď rušivě nebo mohou představovat ohrožení jednotlivce ať už na jeho fyzickém či psychickém zdraví.
Odkazy
Reference
Literatura
- Appelberg, K., Romanov, K., Heikkilä, K., Honkasalo, M. L., & Koskenvuo, M. (1996). Interpersonal conflict as a predictor of work disability: a follow-up study of 15,348 Finnish employees. Journal of psychosomatic research, 40(2), 157-167.
- Landy, F. J., & Conte, J. M. (2016). Work in the 21st century, Binder ready version: An introduction to Industrial and Organizational Psychology. John Wiley & Sons.
- Štikar, J., Rymeš, M., Riegel, K., & Hoskovec, J. (2003). Psychologie ve světě práce. Karolinum.