Šablona:Článek týdne/2021/05
Biblioterapie je „metoda psychoterapie, využívající léčebné a podpůrné účinky četby“.
Biblioterapie nebo terapeutické vyprávění je expresivní terapie, která zahrnuje rozprávění nebo čtení specifických textů za účelem léčení. Používá vztah jednotlivce k obsahu knihy a poezie a vůbec psaného slova jako terapie. Biblioterapie se často kombinuje s terapií psaní (scriptoterapií). Ukázalo se, že je účinná při léčbě deprese.
Expresivní znamená, že tyto terapie pracují s výrazovými uměleckými prostředky, které mohou být svou povahou hudební, dramatické, literární, výtvarné nebo pohybové“. Používá se také název „umělecké kreativní terapie“ nebo také jednoduše „terapie uměním“. Dalšími expresivními terapiemi jsou: muzikoterapie, arteterapie, dramatoterapie a tanečně pohybová terapie.
Biblioterapie je plánovaný čtenářský program určený k usnadnění oživení pacientů trpících duševními chorobami nebo emočními poruchami s použitím knih vybraných na základě obsahu. V ideálním případě se tento proces uskutečňuje ve třech fázích: osobní identifikace čtenáře s konkrétní postavou z doporučeného díla, která vede k psychologické katarzi, což vede k racionálnímu vhledu do možností vycházejících z textu, které navrhují řešení problému čtenáře. Doporučuje se asistence vyškoleného psychoterapeuta.
Z oboru Informační studia a knihovnictví.
Podívejte se také na předchozí články týdne.