Kojenecké období
- 2. až 12. měsíc
- velmi rychlý rozvoj a výrazné změny
- je to kontinuum už od prenatálu
- váha vzroste 3x (12. měsíc = trojnásobek porodní váhy)
- 70. léta jiný pohled na vývoj dítěte – vzájemně si vyjít vstříc (matka × dítě) → ale má to být tak, že prvních 6. týdnů vyjít dítěti vstříc, a pak už to ritualizovat a držet pravidelnost (i dítě by mělo zažít hlad a dyskomfort)
- tělo se prodlouží o 20 cm, rozvoj kůže (pokožky), trupu, končetin
- ubývá spánku – redukce na 14 hodin (většinou cyklus 12 + 2 hodiny denně)
- potřeba dítěte, aby rodiče ritualizovali denní cyklus (pak je v 6. měsíci schopno rozpoznat noc a den)
- dítě učí ovládat své tělo → lokomoce ve vzpřímeném postoji, záměrně věc uchytí a pustí (důležitý moment kolem 12. měsíce – předtím neuměl chtěně věc upustit)
- rozvoj psychické kapacity → stále přijímá a zpracovává podněty, pořád se jedná o latentní observační učení, podnětů by nemělo být přemíru
- myšlení se rozvíjí vazbou příčina – následek
Obsah
Výzkumníci, kteří přispěli ke studiu kojeneckého období
Čeští
Hanuš Papoušek
Hanuš Papoušek byl významný český pediatr a vývojový psycholog oceněný za svůj výzkum a jeho přínosy Americkou psychologickou asociací. Významná je jeho koncepce intuitivního rodičovství, adaptivní funkce objevující se u pečujících osob. Intuitivní rodičovství spočívá v naladění se na dítě a nevědomém uzpůsobení vlastního chování tak, aby bylo dítěti přístupnější a vzbuzovalo v něm pocity bezpečí (typicky například používání citoslovcí, krátkých vět, změna tónu hlasu,…). Přestože emigroval, hrdě se hlásil k počátkům kariéry v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze.
Jaroslav Koch
Jaroslav Koch byl další významnou osobností české psychologie zabývající se zejména vývojem dítěte v prvním roce života pracující v Ústavu pro péči o matku a dítě. Jeho teorie založená na „výchově pohybem“ spočívala v zapojení různých pohybových aktivit do hry již s dítětem kojeneckého věku. Podle Kocha jsou miminka díky pohybu spokojenější, a tím pádem i lépe prospívají. Na základě svých výzkumů vytvořil tzv. Pražský program cvičení s dětmi (PEKiP), který se v jistých úpravách dodnes používá.
Václav Vojta
Václav Vojta byl původem český lékař, který v roce 1968 emigroval do Německa, a který světově proslul svým objevem reflexní lokomoce, známé jako Vojtova metoda. Metoda pracuje s celou řadou cvičebních technik, které mají za úkol aktivovat vrozené pohybové vzorce. Původně byla metoda vytvořena pro léčbu dětí s dětskou mozkovou obrnou, nyní má však mnohem širší využití.
Zdeněk Matějček
Zdeněk Matějček byl jedním z předních českých a celosvětově uznávaných psychologů. Věnoval se výzkumu dyslexie, psychické deprivace, náhradní rodinné péče, nechtěných dětí i rodičovství obecně. Svými výzkumy významně přispěl ke zlepšení úrovně ústavní péče. V rámci své klinické praxe vyšetřil přes 35 000 dětí. Sám je autorem projektivních testů – kresby rodiny a kresby začarované rodiny. Spolu s Josefem Langmeierem napsal knihu Psychická deprivace v dětství a později také natočil film Děti bez lásky.
Josef Langmeier
Josef Langmeier patřil k nejvýznamnějším představitelům české psychologie. Je autorem řady významných publikací a odborníkem na vývojovou psychologii. Byl dlouhodobým spolupracovníkem Zdeňka Matějčka, se kterým pracoval zejména na výzkumech v oblasti psychické deprivace.
Jarmila Koluchová
Jarmila Koluchová je česká psycholožka zaměřující se zejména na pomoc pěstounským rodinám. Značnou část své profesní kariéry také spolupracovala s profesorem Matějčkem.
Světoví
Heinz Friedrich Rudolf Prechtl
Heinz Prechtl byl rakouským lékařem patřícím mezi zakladatele lékařské disciplíny vývojové neurologie. Prechtl rozlišil 5 behaviorálních stavů novorozence, které jsou charakteristické přítomností či nepřítomností konkrétních fyziologických a behaviorálních projevů. Velmi významná je zejména jeho diagnostická metoda pro vyšetření nezralého nervového systému – General Movements. Metoda spočívá v pozorování videonahrávky spontánní motoriky bdělého dítěte a zachycování projevů, které jsou pro daný věk typické. Tzv. „general movements“ se objevují přibližně od 9. gestačního týdne do zhruba 6. měsíce po narození dítěte. Přínos této metody spočívá zejména ve spolehlivém a časném odhalení dětské mozkové obrny.
Thomas Berry Brazelton
Thomas Brazelton byl americký pediatr a autor Brazeltonovy neonatální škály (NBAS) dodnes používané pro vyšetřování novorozenců a kojenců do věku 2 měsíců. V rámci škály jsou 4 hodnocené oblasti, mezi které patří interakční chování, motorické funkce a behaviorální a fyziologická stabilita. Vyšetření má být prováděno během klidného bdělého stavu za přítomnosti pečující osoby. Klidné bdění Brazelton popisuje v rámci vlastní teorie jako jeden ze 6 neurobehaviorálních stavů novorozence. V souvislosti s vyšetřením hovořil také o pojmu synchronní komunikace. Tu popisuje jako přirozenou zvýšenou citlivost matky na informace od dítěte a naopak. V některých případech (je-li matka pro mateřství nezralá, je-li závislá, dítě nechtěné, …) se synchronní komunikace nerozvine, což má na vývoj dítěte negativní dopady (spánkové poruchy, poruchy příjmu potravy,…).
Arnold Gesell
Arnold Gesell byl americký pediatr a klinický psycholog, který se jako jeden z prvních systematicky zabýval vývojem kojenců. Mezi jeho hlavní přínosy patří tzv. „Gesellova maturační teorie“ popisující 5 vývojových zákonitostí odvozených z kojenecké motoriky. Gesell svou teorii vztahuje primárně ke zrání nervového systému – ve chvíli, kdy nervový systém dostatečně dozraje, je dítě schopno zvládat náročnější úkoly. Každé dítě má vlastní tempo vývoje, všechny ale prochází stejnými fázemi a ve stejném pořadí.
Charlotte Bühlerová
Charlotte Bühlerová, původem rakouská psycholožka, která později emigrovala do USA, byla jednou z prvních, kdo se věnoval studiu celého vývoje člověka a ne pouze dětství a dospívání. Je také jedním ze zakladatelů Vídeňského psychologického ústavu – jednoho z nejvýznamnějších výzkumných středisek dětské psychologie. Zabývala se raným vývojem za různých sociálních a výchovných podmínek, deprivací u dětí v ústavní péči a rovněž přispěla k vývoji diagnostických metod. Vytvořila revidovanou verzi Testu světa (Welt-testu) a je spoluautorkou Kleinkindertestu posuzujícího vývojovou úroveň dětí od narození do 6 let věku.
Externí nepublikované zdroje
Ke zpracování poznámek byly uplatněny také poznámky z přednášek prof. PhDr. Lenky Šulové, CSc., získané v rámci kurzu Vývojová psychologie vyučovaného na Katedře psychologie FF UK.
Odkazy
Reference