Klasifikace psychických funkcí, psychických procesů a psychických stavů.
Obsah
Psychický proces a psychický obsah
Dle Plhákové (2003) rozlišujeme tři základní psychické fenomény plynoucí z našich duševních zážitků. Patří sem psychické procesy, obsahy a stavy. Psychickým stavům bude věnována pozornost v následující samostatné kapitole. Nyní se však podívejme na pojmy psychický proces a psychický obsah.[1]
Definice pojmu psychický proces
Definice pojmu psychický obsah
Klasifikace psychických procesů a obsahů podle dimenzí psychiky
Spor ohledně pojetí psychických procesů coby určitých elementů či celků – spor W. Diltheye a H. Ebbinghause
Přelom 19. a 20. století byl pro psychologii, coby pro poměrně mladou vědní disciplínu, obdobím významných sporů. Tyto spory se týkaly zejména pojetí psychologie a přístupu k jejímu zkoumání. Na jedné straně stojící zastánci pozitivismu, behaviorismu a experimentální psychologie chápající psychologii jako přírodní vědu, a na straně druhé zastánci rozumějícího, filozoficky zaměřeného přístupu řadící psychologii mezi tzv. duchovědy.[2]
Hermann Ebbinghaus (1850 – 1909), známý zejména pro své výzkumy spojené s pamětí, patřil mezi experimentální psychology a zastával názor, že izolované psychické jevy lze objektivně zkoumat a psychologie jako vědní obor tak patří mezi objektivní přírodní vědy.
Představitelem druhého názorového pólu byl pak Wilhelm Dilthey (1833 – 1911). Ten, coby zakladatel duchovědné psychologie, tvrdil, že jednotlivé jevy se dějí vždy v nějakém kontextu, od nějž jsou neoddělitelné. Dilthey tak kritizoval představitele tzv. „kauzálně vysvětlující psychologie“ právě za fragmentaci vědomí a psychických procesů na samostatně zkoumané elementy, jelikož v jeho pojetí tzv. „popisné psychologie“ je nutné nahlížet na věci jako na celek, jen tak je možné jim rozumět. (Takács, přednášky z Dějin psychologie 2020/2021).
Psychický stav
Definice pojmu psychický stav
Klasifikace psychických stavů
Emoční stavy
Motivační stavy
Stavy pozornosti
Stavy vědomí
Stavy míry aktivace
Psychická dispozice, psychická vlastnost a psychická funkce
Definice pojmu psychická dispozice a vlastnost
Klasifikace psychických dispozic
Povahové rysy
Schopnosti
Definice pojmu psychická funkce
Klasifikace psychických funkcí
Kognitivní funkce/schopnosti
Exekutivní funkce
Externí nepublikované zdroje
Ke zpracování poznámek byly uplatněny také poznámky z přednášek prof. PhDr. Lenky Šulové, CSc., získané v rámci kurzu Vývojová psychologie vyučovaného na Katedře psychologie FF UK.