Litanie na Rea

Verze z 20. 11. 2014, 20:56, kterou vytvořil Diana.Mickova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Litanie na Rea''', nebo také tzv. '''sluneční litanie''' je jednou z podsvětních knih Nové říše. Původní název tohoto textu zněl '''Kniha u…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Litanie na Rea, nebo také tzv. sluneční litanie je jednou z podsvětních knih Nové říše. Původní název tohoto textu zněl Kniha uctívání Rea na Západě , a jak už název napovídá, jedná se o vzývání slunečního boha Rea v jeho různých podobách a pod různými jmény, kterých bylo celkem 75. První hrobkou, ve které se tento text objevuje, je hrobka Sethiho I. v Údolí králů.

Každá litanice začíná stejně, a to slovy "Chvála tobě, Ree, mocný", a jednotlivé texty jsou doplňovány zobrazeními podob slunečního božstva, zobrazeni bývají ale také další bohové. Vždy se jedná o pás postav ve dvou řadách, přičemž v hrobkách z ramessovského období se tato zobrazení nachází na stěnách druhé chodby hrobky. Hlavním motivem textu vzývání a popis Rea, sestupujícího v noci do podsvětní říše, kde probouzí mrtvé k životu, stará se o ospravedlněné a trestá ty, kteří se nějak provinili. Sluneční bůh se zde objevuje ve svých tradičních podobách jako Chepri či Aton, ale také například jako kocour, dítě, božské oko, ba s hlavou berana atd. Reova noční pouť opět poukazuje na každodenní obnovu, která je spojena ze zemřelých králem, jenž je tak začleněn do sluneční pouti.


- Mnohotvárnost podob – celé podsvětí, + začlenění krále do sluneční pouti – každodenní obnova - Po skončení litanie promlouvá zemřelý král o tom, že se seznámil s Reovými podobami a jmény, to mu má otevřít podsvětí, mluví o sobě ve 3.osobě- odlišné - Potom následuje 2. litanie – žádání obyvatel podsvětí, aby vytvořili cestu pro mrtvého krále jako člena Reova průvodu - Třetí litanie - vzývání nočního slunce, ztotožnění krále s Nunem, Reem a jeho ba - Čtvrtá litanie – vzývání Rea a Usira - Pátá – bůh pečuje o mrtvého krále, pak modlitba za ochranu před zabijáky podsvětí - Šestá – ztotožnění s bohy, rozhovory s bytostmi podsvětí - Sedmá – zbožštění králových vnitřních orgánů, každá část jeho těla ztotožněna s nějakým bohem - Osmá litanie, chvalořečení - Devátá litanie – závěr, adorace Západu, poslední ztotožnění krále s Reem, na konci formule, posílající ba do nebe a tělo na zem