Gamut

Gamut

Barevný gamut představuje množinu zobrazitelných (případně zaznamenatelných) hodnot z určitého barevného prostoru. Termín původně pochází z oblasti hudby, kde znamenal sadu výšek tónů. Pro popis škály barev nebo odstínů byl použit poprvé až koncem 19. století (např. Thomas De Quincey, HOGG, J. De Quincey Works: svazek 2. London, 1954.)

Příkladem může být diagram CIE 1931, který má reprezentovat všechny okem viditelné barvy. V jeho rámci jsou definovány absoluní barevné prostory, které jsou více či méně standardizované. Za všechny uveďme nejčastější sRGB nebo z něj vycházející a širší AdobeRGB.

Gamut a barevné prostory

Různé barevné modely mají různě "velký" barevný gamut. Gamut je další charakteristikou barevného prostoru - udává sytost barev. Nesouvisí s tím, kolik bitů má dané zařízení pro barevnou složku (tj. množství zobrazitelných odstínů), totéž zařízení může mít jen tříbitové barvy a zároveň gamut za hranicí AdobeRGB Může tak existovat monitor, který má například jen tříbitové barvy, ale může mít široký gamut – červenou, modrou a zelenou klidně třeba až za hranicí AdobeRGB[1].

Pokud zobrazovací zařízení nebude mít gamut pokrývající barevný prostor, ve kterém bylo zobrazované dílo vytvořeno, nebudou některé odstíny zobrazeny tak, jak to třeba autor zamýšlel, ale zobrazí se jen nejbližší zobrazitelný odstín. A naopak, širší gamut displeje (než gamut zařízení, na kterém bylo zobrazované dílo vytvořeno) při zobrazování obsahu vytvořeného pro standardní gamut bude znamenat pravděpodobně přesaturované barvy a slévání určitých odstínů.

Barvy mimo gamut

Barvy, které nemohou být zobrazeny v mezích určitého barevného modelu, se nazývají barvy mimo gamut. Například čistě červená, základní barva v barevném modelu RGB, je „mimo gamut“ v barevném modelu CMYK.

  1. JAHODA, Mirek a Adam VÁGNER. Barevný gamut: co to je a jak jsou na tom dnešní LCD? Extrahardware.cz [online]. 2011 [cit. 2015-06-09]. Dostupné z: http://www.cnews.cz/clanky/barevny-gamut-co-je-jak-jsou-na-tom-dnesni-lcd