Současné nástroje informační politiky na úrovni EU/old
Přehled současných strategií EU v této oblasti a programů a politik. Jejich kritické zhodnocení. Jejich relevance směrem k situaci v ČR. Zhodnocení situace v ČR.
Přehled
Na úrovni EU fuguje aktuální strategie Europa 2020. Tato strategie má 7 pilířů. Jedním z nich je Digital Agenda. Digital Agenda má opět 7 hlavních oblastí. Vzhledem k tomu, že jsme součásti EU, platí Digital Agenda i pro nás. Digital Agendě (platí pro roky 2010-2020), předcházela strategie i2010 (pro roky 2005-2010), která měla heslo "better online, than in line" a soustředila se na rozvoj eGovernmentu.
Evropská Komise vydává od roku 2010 každý rok Digital Agenda Scoreboard, kde je zaznamenáno, jak si která země EU stojí. Dříve se místo Scoreboardů vydávali tzv. Implementační zprávy. Poslední byla 15. implementační zpráva, která hodnotila rok 2009. Rok 2010 je zhodnocen právě v prvním Scoreboardu. Tzn. od té doby, co platí Digitální Agenda, se vydávají Scoreboardy.
Obsah
Europa 2020
Europa 2020 je současná obecná strategie EU. Europa 2020 má za cíl podpořit nový růst a vznik "inteligentní a udržitelné ekonomiky, která podporuje sociální začleňování". Navazuje na Lisabonskou strategii (platila v letech 2005-2010). Cílem Lisabonské strategie bylo vytvořit z Evropské unie do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost“.
Europa 2020 má 7 pilířů:
- sociální systém
- zaměstnanost
- podnikání
- životní prostředí
- vzdělání
- věda a výzkum
- Digital Agenda (a ta nás zajímá ze všeho nejvíc)
Digital Agenda
Digital Agenda má opět 7 oblastí, ve kterých se realizuje:
- otevřené trhy (např. zavést jednotný copyright a jednotný evropský patent, který by měl platit ve všech zemích EU stejně. Tento patent by se měl schvalovat na přelomu let 2013/2014).
- interoperabilita (např. jednotné platební systémy)
- kyberkriminalita (tzn. podpořit bezpečnost dat kvůli eGovernmentu a zvýšit důvěryhodnost nakupování online a ze zahraničí)
- investice ze soukromého sektoru do broadbandu (nejspíše formou úlev na daních)
- vzdělávání (150 milionů Evropanů - asi čtvrtina - nikdy nepoužívalo internet, málo odborníků v oblasti IT
- výzkum a věda (každá země EU by měla investovat 3 % HDP do vědy a výzkumu do roku 2020, aktuálně je to okolo 1 % ve všech státech EU i u nás)
- promarněné příležitosti: e-health, handicapovaní, životní prostředí, digitalizace kulturního dědictví (EU aktuálně věnovala 225 milionů na Národní digitální knihovnu)
Digital Agendu má na starosti Komisariát pro Digital Agendu, kterému aktuálně šéfuje dánská evropská komisařka Nellie Kroes (údaj k září 2012).
Implementace Digital Agendy v ČR
Implementaci Digital Agendy na národní úrovni má na starosti především Ministerstvo vnitra ČR. Nicméně protože je Digital Agenda značně průřezová, týká se i jiných ministerstev. Např. MPO v oblasti broadbandu, MZd v oblasti e-health atd.
Na obecné rovině tu máme Výbor pro Evropskou unii, který je pracovním orgánem vlády pro stanovování a koordinaci pozic ČR v EU. Podílí se na formulování strategických zájmů ve vztahu k členství ČR v EU, na definování postoje ČR k zásadním otázkám projednávaným v orgánech EU. Výbor řídí státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling (údaj k září 2012). Ten je i ředitelem Sekce pro Evropské záležitosti.
Sekci pro evropké záležitosti, šéfuje rovněž Vojtěch Belling (údaj k září 2012). Sekce má 3 části:
- odbor koordinace evropských politik (koordinuje politiku ČR ve vztahu k EU, a to jak vnitrostátně, tak navenek, a podílí se na jejím provádění)
- odbor koncepční a institucionální (připravuje odborná stanoviska, právní analýzy, koncepční a analytické materiály, instrukce, mandáty a rámcové pozice, využívané též ministerstvy a ostatními ústředními orgány)
- odbor pro informování o evropských záležitostech (zprostředkovává široké veřejnosti informace o EU - jeho bližší fungování je důležité pro otázku z IP č. 8)
Dále v ČR existuje značně obskurní Rada ÚV pro konkurenceschopnost a informační společnost. Vznikla v roce 2007 poté, co bylo zrušeno Ministerstvo informací. Jejím předsedou je premiér, členy jsou někteří ministři a také tzv. "digitální šampión", který má na starost komunikaci s médii a propagování ICT a výsledků této Rady. Na podivném postu "digitálního šampiona" je Ondřej Felix (údaj k září 2012). Volba tohoto šampiona byla značně neprůhledná. Prvně vláda vyzvala lidi, aby posílali návrhy na kandidáty, nicméně pak si to rozmysela, a kandidátům napsala dopis, že digitální šampion by měl sedět v Radě, půjde tedy o politickou funkci a tak si tam sami zvolili toho Felixe. (Ehm!!!) Rada ÚV pro konkurenceschopnost a informační společnost je vlastně celá dosti podezřelá, naposledy se k nějaké aktivitě zmohla v roce 2008 a i když papírově existuje, dělá houbles.
Aktuální programy související s Digital Agendou
Digitální Česko (2011-2015) - jde o rozvoj infrastruktury pod MPO, do 2013 chce zavést broadband nad 3Mb/s ve všech obydlených oblastech ČR, do 2015 má mít 30 % domácností internet nad 30 Mb/s a na venkově má být alespoň 50% rychlost připojení jako ve městech.
V současné době je ve stavu věcného návrhu zákon o kybernetické bezpečnosti, který má implementovat hlavně národní CERT (Computer Emergency Rescue Team).
Digitálnímu Česku předcházela Národní broadbandová strategie (2008-2010), která rovněž rozvíjela infrastrukturu. A v letech 2004-2006 jsme tu měli strategii eČesko 2006, která nejen rozvíjela infrastrukturu, ale i informační kompetence. Za zmínku stojí i projekt INDOŠ (internet do škol), který skončil soudními potahovačkami.
Kritické zhodnocení
Kritické zhodnocení toho, jak se u nás daří prosazovat Digitální Agendu se každý rok mění. Evropská komise pro tento účel vydává každoročně Digital Agenda Scoreboard. Doporučuju si vyhledat ten aktuální a podle toho si sami sestavte kritické zhodnocení na kolik plníme cíle a jak si stojíme v konkurenci dalších zemí EU.
Abecední přehled informačních politik EU
Tohle je podle mě k ničemu, (já jsem se to rozhodně neučila) ale nechávám to tady, když už si s tím někdo dal tu práci. Třeba si to někdo aktivní bude chctít alespoň prolítnout. Tipuju ale, že to bude dost outdated.
A - D
- 112 - jednotné tísňové telefonní číslo pro Evropu
- 116000 - jednotné telefonní číslo pro pohřešované děti
- Audiovisual and Media Policies - Overhauling Europe's television industries for a converged world, encouraging the preservation of film heritage, stimulating online content while protecting human dignity and minors, and more.
- Bridging the Broadband Gap (Communication; March 2006) - Ensuring all regions of Europe benefit from Broadband internet access
- Collection, reuse, recycling and disposal of waste electrical and electronic equipment - Two EU Directives
- Consumer policy and e-commerce - Part of wider EU consumer policy to improve consumer confidence in the internal market
- Copyright a příbutná práva v informační společnosti
- Cultural Heritage: the Lund Principles and Action Plan - Europe's cultural heritage is a potentially massive source of content. Digitising it would both stimulate the development of the Information Society and make this unique cultural heritage available to more people.
- Cybercrime: Proposed Council Framework Decision on attacks against information systems (2002) - Covers illegal access to and interference with information systems, including electronic networks, computers and other devices connected to the networks (e.g., mobile phones), as well as the data and programmes that they carry.
- Data protection legislation - Harmonised across Europe to remove obstacles to cross-frontier flows of personal data while ensuring high levels of protection
- Digitální propast - zajišťuje že všechny regiony Evropy mají užitek z broadbandového internetového připojení
- Digital Rights Management (DRM) - DRM Systems are an important complement to the legal framework as they help manage intellectual property rights for digital content
- Digitisation and online accessibility of cultural material and digital preservation (Recommendation) - A Recommendation calling on EU Member States to set up large-scale digitisation facilities to get Europe's cultural heritage online, address copyright questions and more ...
E - H
- eBusiness Legal Framework - The eCommerce Directive (2000) and subsequent developments
- eCall - when cars call for help - With eCall, cars automatically dial 112 (the European emergency number) to reach the nearest emergency centre in the event of a crash. Read the eCall Factsheet and press pack as well as the 112 Factsheet
- eCommerce Directive (2000) - Europe's basic legal framework for electronic commerce in the Internal Market;
- eCommunications: electronic communications regulatory framework (July 2003) - A world-class legal framework for continuing the development of the industry, stimulating competition, creating growth and safeguarding public and user interests
- eEurope - The eEurope 2005 Action Plan was a high-level 'policy accelerator', focusing attention on and pushing forward progress in seven policy priorities (Broadband, eBusiness, eGovernment, eHealth, eInclusion, eLearning and Security). It followed eEurope 2002, and was complemented by eEurope+, focusing on the then Candidate Countries. It was followed by i2010.
- eGovernment Action Plan (April 2006) - Outlining how "hundreds of billions of euros could be saved for European taxpayers every year".
- eHealth Action Plan (April 2004) - Setting out how ICTs can be used to deliver better quality health care Europe-wide
- eInclusion Ministerial Declaration (pdf; June 2006) - Adopted at the ICT for an Inclusive Society Conference
- eLearning - See the 2006 eLearning Conference
- Electronic Public Procurement (Action Plan, December 2004) - Using ICTs can reduce costs, improve efficiency and remove barriers to trade in public procurement, which accounts for about 16% of EU GDP;
- EMF: Electro Magnetic Fields - Health risks associated with exposure to electromagnetic fields
- Energy Policy: Action plan for Energy efficiency (October 2006) - Calls for "special attention to be paid to the opportunities offered by information and communication technologies (ICT)"
- ERA: European Research Area - Regrouping and intensify research efforts at the EU level, coordinating them with national and international initiatives.
- eSafety Initiative - A public-private partnership between European Commission and stakeholders to accelerate the development, deployment and use of Intelligent Integrated Safety Systems to reduce accidents on European roads
- .eu domain - A key element in translating the European Single Market into the worlds of eBusiness
- Financial Services: Online Financial Services - Enabling consumers and retail investors to access on-line financial services from across the EU while being fully protected.
- GSM: see Overcoming Obstacles to 3G Deployment - Traces the development of European policy towards third generation ("3G") mobile communications in particular.
- Health and Safety at work: Visual Display Units (Directive) - Legislation on the health impacts of working with ICT equipment.
I - M
- i2010: A European Information Society for growth and employment (June 2005) - A framework for addressing the main challenges and developments in the information society and media sectors up to 2010, seeking to boost efficiency throughout the economy through wider use of ICTs.
- ICT Industries and eBusiness - Enhancing the competitiveness of the ICT sector, and facilitating the efficient uptake of ICT for European enterprises
- Innovation Policy (September 2006) - Covers ICT-relevant issues as diverse as digital business models, intellectual property and European research
- International Relations and the Information Society - Representing Europe's interests and promoting the benefits of the Information Society worldwide.
- Lund Principles and Action Plan - Europe's cultural heritage is a potentially massive source of content. Digitising it would both stimulate the development of the Information Society and make this unique cultural heritage available to more people.
- Media Literacy Policy - Empowering Europe's citizens in a world surrounded by multimedia messages
- Minors and Human Dignity (Protection of; Council Recommendation) - Provides guidelines for national legislation in combating illegal and harmful content transmitted over electronic media
- Mobile Communications: See: Mobile Roaming Charges: tackling high mobile phone charges when travelling in Europe; Overcoming Obstacles to 3G Deployment, tracing the development of European policy towards third generation ("3G") mobile communications in particular.
N - R
- Privacy and Electronic Communications Directive (2002) - Includes provisions on security of networks and services, confidentiality of communications, access to information stored on terminal equipment, processing of traffic and location data, calling line identification, public subscriber directories and unsolicited commercial communications ("spam").
- Protection of Minors and Human Dignity (Council Recommendation) - Provides guidelines for national legislation in combating illegal and harmful content transmitted over electronic media
- Public Sector Information - Documents, databases and other information produced by public sector bodies is a key resource, but is not exploited properly due to fragmentation across Europe
- Quality Criteria for Health-Related Websites (2003) - While the Internet can provide health-related information and services in ways unimaginable before the Web, quality criteria are needed to help ensure the information is correct and safe;
- Radio Spectrum Policy - Helping coordinate the use of radio spectrum, a vital resource for emergency management applications as diverse as satellite-based monitoring and mobile communications
- Research Policy: see European Research Area - Regrouping and intensify research efforts at the EU level, coordinating them with national and international initiatives.
- RFID Public Consultation - A wide-ranging public debate on the use in Europe of Radio Frequency IDentification technology
- Roaming Charges -Tackling high mobile phone charges when travelling in Europe.
- RTTE: Radio Equipment and Telecommunications Terminal Equipment Directive - Regulates the telecommunications equipment market
S - Z
- Secure European Information Society Strategy - The European policy to ensure that a coherent approach to network and information security (NIS) is developed across the EU.
- Space policy - The Information Society is a major user of space-based applications.
- Spam - The electronic communications regulatory framework requires Member States to prohibit the sending of unsolicited commercial communications by fax or e-mail or other electronic messaging systems such as SMS and MMS unless the prior consent of the addressee has been obtained (opt-in system)
- Sustainable Growth - The ICTs for Sustainable Growth i2010 Flagship is currently under preparation
- Telecommunications Policy: see electronic communications regulatory framework (July 2003) - A world-class legal framework for continuing the development of the industry, stimulating competition, creating growth and safeguarding public and user interests
- Television Without Frontiers Directive - Promotes the European broadcasting industry by ensuring the free movement of television broadcasting services throughout the EU
- Transport Policy: "Sustainable mobility for our continent" (June 2006) - This mid-term review of the "European Transport Policy for 2010", "puts an increased emphasis on intelligent transport systems ...", incorporating initiatives such as Galileo, smart charging and a major programme to roll out intelligent infrastructure for road transport.
- UMTS (3G): see Overcoming Obstacles to 3G Deployment - Traces the development of European policy towards third generation ("3G") mobile communications in particular.
- Unbundling the Local Loop - Bringing competition to European internet access
- Web Accessibility - Ensuring everyone can access websites
Anotovaná bibliografie
Evropa 2020 http://ec.europa.eu/europe2020/index_cs.htm
Vláda ČR: Evropské záležitosti http://www.vlada.cz/cz/evropske-zalezitosti/default.htm
Digitální agenda pro Evropu (fakt doporučuju přečíst!) http://www.lupa.cz/clanky/digitalni-agenda-pro-evropu/
Digitální agenda ve zkratce: http://www.ictu.cz/fileadmin/docs/Akce_Spis/Pracovni_skupiny/Legislativni/DI_ve_zkratce.pdf
Europe's Information Society, Thematic Portal http://ec.europa.eu/information_society
Veřejná správa online http://vsol.obce.cz/clanek.asp?id=2000103
Česká informační politika včera a dnes (čkánek přímo od Vlasáka!!!) http://www.cvtisr.sk/itlib/itlib111/vlasak.htm
Jiří Peterka: Osm priorit státní informační politiky. eArchiv.cz http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2364.php3
Státní informační politika - Cesta k informační společnosti http://www.epractice.eu/resource/425
Demonstrace
Navrhuji kritické zhodnocení pomocí Digital Agenda Scoreboardu, jak popisuji výše.