Biblioterapie: definice pojmu, možnosti a limity využití, klíčové osobnosti a vybrané projekty: Porovnání verzí

Řádek 27: Řádek 27:
 
===Knihovna Kroměříž===
 
===Knihovna Kroměříž===
 
===BiblioHelp===
 
===BiblioHelp===
 +
BiblioHelp je projekt vytvoření pod záštitou Katedry informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně s financováním z grantu Ministerstva kultury ČR VISK 3. Jedná se o webové stránky obsahující doporučení literatury pro využití k biblioterapii v široké škále životních zátěžových situací, které se mohou v průběhu života vyskytnout u každého člověka. Jsou zastoupeny jak beletristické , tak naučné knižní tipy včetně titulů na pomezí obou těchto žánrů a poezie. Knihy jsou určeny široké veřejnosti pro jakoukoliv věkovou kategorii čtenáře. Knižní tituly byly vybrány s ohledem na psychologické aspekty četby - měly by se stát pomocníky či rádci v případech, kdy se v sobě či ve svém okolí nemůže dotyčný člověk vyznat, neví, co si počít, jak se správně zachovat, hledá útěchu, porozumění, nebo se chce podívat na svět cizíma očima či touží pomoci svým blízkým.<ref>O projektu, © 2009. ''BiblioHelp'' [online]. [cit. 2022-01-21]. Dostupné z: https://www.bibliohelp.cz/o-projektu</ref>
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==
 
===Reference===
 
===Reference===

Verze z 21. 1. 2022, 20:00

Definice


Definicí biblioterapie existuje v různých zdrojích více. Claudia E. a Charles F. Cornett ve své knize Bibliotherapy: The Right Book at the Right Time (1980) představují výklady pojmu z různých děl. Z pohledu klinické medicíny existují například definice, kde je biblioterapie popisována jako použití knih a jejich četby jako léčby nervových chorob nebo využití vybraných vybraných textů jako pomůcek v medicíně a psychoterapii.

Některé definice se zaměřují na biblioterapii z pohledu člověka, který ji zprostředkovává, jako vedení k řešení osobních problémů skrz řízené čtení nebo dostat tu správnou knihu ke správnému dítěti ve správný čas o správném problému.[1]

Nejjednodušeji ji lze nazvat jako léčbu knihou.

Dělení biblioterapie

Dělení podle Tanji C. Vollmer:

  • Receptivní (řízená) - terapeutem je vybrán textový materiál, který by měl rezonovat s účastníkem a jeho vnitřním rozpoložením, stimulovat myšlenky a pocity. Jde primárně o pasivní přijímání textu.
  • Symbolická (induktivní) - stejně jako při receptivní biblioterapii se jedná o četbu vhodně zvoleného textu. Na tu v tomto typu navazuje rozhovor s terapeutem, nebo také jiná podpůrná forma terapie (např. arteterapie, choreoterapie, muzikoterapie).
  • Expresivní (kreativní terapeutické psaní) - jedná se o samotnou tvorbu textů účastníkem terapie.[2]

Dělení podle Tomasze Kruszewskiho:

  • Klinická - spočívá v použití sebepoznávací literatury vyvolávající pocity hledání, očištění a nebo projekce. Vybírání takovéto literatury by mělo probíhat pod dohledem psychoterapeuta.
  • Institucionální - zaměřuje se na relaxační literaturu a je vhodná pro použití u hospitalizovaných pacientů, kdy se pokouší zachytit zdravotní stav pacienta.
  • Vývojová - neřeší přímo zdravotní problémy, ale spíše má podpořit proces psychologického vývoje a zajistit psychickou vyrovnanost jedince.[3]

Dílčí metody

  • Hagioterapie je založena na práci s náboženskými texty. Skrze ty vede účastníky k reflexi svých morálů a vnitřních hodnot, jejich upevnění, vnitřnímu vyzrávání a podnětům ke katarzi.[4]
  • Fabuloterapie (nebo také léčba pohádkou, případně pohádkoterapie) je snaha o snižování úzkoztí skrz četbu pohádek. Nejvíce rozšířená je ve využití pro děti, umožňuje jim se seznámit se strachy a pocity, které doposud neznají. Své místo má ale určitě i v biblioterapii pro dospělé.[5]
  • Imagoterapie zase využívá literární postavy ke ztotožnění se s nimi. Účastník tak při četbě vnímá chování a emoce, které postava prožívá, a může tak získat nadhled sám na sebe a na své vlastní jednání.[6]
  • Poetoterapie (také poezioterapie) se zaměřuje na léčebné účinky četby a vnímání básní, případně se může jednat i o psaní básní a tak odhalování pocitů účastníkem samotným.[7]

Možnosti

Limity

Osobnosti

Vybrané projekty

Knihovna Kroměříž

BiblioHelp

BiblioHelp je projekt vytvoření pod záštitou Katedry informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně s financováním z grantu Ministerstva kultury ČR VISK 3. Jedná se o webové stránky obsahující doporučení literatury pro využití k biblioterapii v široké škále životních zátěžových situací, které se mohou v průběhu života vyskytnout u každého člověka. Jsou zastoupeny jak beletristické , tak naučné knižní tipy včetně titulů na pomezí obou těchto žánrů a poezie. Knihy jsou určeny široké veřejnosti pro jakoukoliv věkovou kategorii čtenáře. Knižní tituly byly vybrány s ohledem na psychologické aspekty četby - měly by se stát pomocníky či rádci v případech, kdy se v sobě či ve svém okolí nemůže dotyčný člověk vyznat, neví, co si počít, jak se správně zachovat, hledá útěchu, porozumění, nebo se chce podívat na svět cizíma očima či touží pomoci svým blízkým.[8]

Odkazy

Reference

  1. CORNETT, Claudia E. a Charles F. CORNETT, 1980. Bibliotherapy: The Right Book at the Right Time. Bloomington, Indiana: Phi Delta Kappa Fundacional Foundation, 44 s. ISBN 0-87367-151-1. Dostupné také z: https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED192380.pdf.
  2. FABINOVÁ, Petra, 2010. Biblioterapie – v souvislostech života s vědomím smrti [online]. Brno: Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce prof. PhDr. Marek Blatný, DrSc. [cit. 2021-12-28]. Dostupné z: https://theses.cz/id/5ab6w9/.
  3. KRUSZEWSKI, Tomasz. Biblioterapie - léčba četbou. Čtenář: měsíčník pro knihovny [online]. 2008 [cit. 2021-12-18]. Roč. sv. 60. ISSN 0011-2321. Dostupné také z: https://web.archive.org/web/20160308074929/http://ctenar.svkkl.cz/clanky/rocnik-2008/0708-2008/tema-biblioterapie-lecba-cetbou-43-196.htm.
  4. MACHALOVÁ, Jana, 2008. Hagioterapie. Biblioterapie (Inflow) [online]. 1 [cit. 2021-12-18]. Dostupné také z: https://adoc.tips/download/biblioterapie-obsah-tak-pesn-to-tady-nenajde.html.
  5. HAVLOVÁ, Jaroslava. Léčba pohádkou. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2021-12-18]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000014967&local_base=KTD.
  6. Biblioterapie, © 2021. Knihovna Kroměříž [online]. [cit. 2021-12-18]. Dostupné z: https://www.knihkm.cz/sluzby/biblioterapie.html.
  7. PLOCOVÁ, Monika, 2021. Poetoterapie. Branické sanatorium Moniky Plocové [online]. [cit. 2021-12-18]. Dostupné z: https://monikaplocova.cz/novinka-poetoterapie.
  8. O projektu, © 2009. BiblioHelp [online]. [cit. 2022-01-21]. Dostupné z: https://www.bibliohelp.cz/o-projektu

Související články

Klíčová slova