Chování uživatele při věcném vyhledávání informací v katalozích, oborových databázích a v prostředí webu

Vyhledávání informací (angl. information retrieval, information searching; zkr. IR) je činnost, jejímž cílem je identifikace relevantních dokumentů nebo informací v informačních zdrojích (např. plnotextové nebo bibliografické databáze); probíhá obvykle na základě konkrétního požadavku uživatele za pomoci dotazovacích a selekčních jazyků[1]

Modely chování při vyhledávání informací

Wilsonův model

T.D. Wilson vymezil čtyři základní pojmy informačního chování:

Information Behavior Informační chování je souhrn lidského chování ve vztahu ke zdrojům a informačním kanálům, zahrnuje aktivní i pasivní informační hledání a informační využívání.


Information Seeking Behavior Je záměrné vyhledávání informací v důsledku uspokojení nějakého cíle. V průběhu vyhledávání může dojít k interakci s manuálními informačními nebo s počítačově- orientovanými systémy (web).


Information Searching Behavior Interakce uživatele s informačními systémy všeho druhu. Skládá se ze všech interakcí se systémem, ať už na úrovni interakce mezi člověkem a počítačem (například použití myši a kliknutí na odkaz) nebo intelektuální úrovni (přijetí Booleovské strategie vyhledávání), které budou zahrnovat i duševní akty, jako je posuzování významu dat a informací při získávání informací.


Information Use Behavior Skládá se z fyzické a duševní činnosti zapříčiněné začleňováním nalezených informací do osobního vědomostního fondu. Může zahrnovat fyzické úkony, jako je označení části textu upozorňujícího na jeho význam nebo důležitost, stejně tak i duševní akty, které se týkají porovnání nových informací se stávajícími znalostmi.

=

Informační slídění === Vytvořili Stuart Card, Ed H. Chi and Peter Pirolli .Tento model je odvozen z antropologických teorií. Vychází z předpokladu, že lidé při sběru informací využívají vrozený sběračský mechanismus, který se vyvinul, aby pomohl našim předkům při hledání potravy. Lepší porozumění lidskému chování při vyhledávání může zlepšit použitelnost webových stránek. Uživatelé větří vůni informací, které hledají. Když jsou jednou na stopě, pokračují, dokud „vůně“ nevyprchá. Jsou - li ztraceni, vrátí se na známé a bezpečné místo, jakým je úvodní stránka webové prezentace nebo zkusí jiný způsob navigace.


  1. Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online databáze]. Praha, 2003-. Dostupné také z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c

PŘÍBRAMSKÁ, Ivana. Úvod do informačního chování [online]. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví v Praze, 2008 [cit. 2015-01-08]. Dostupné z: http://texty.jinonice.cuni.cz/studijni-texty/pribramska-ivana/pribramska_01.pdf/view