Engram

Verze z 6. 5. 2014, 02:26, kterou vytvořil Ondrej.Novak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: '''Engram''' neboli '''paměťová stopa'''. Jde o pojem navržený Richardem Semonem r. 1921. Značí hypotetický neurologický mechanismus, jímž je uchována v [[Pa…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Engram neboli paměťová stopa. Jde o pojem navržený Richardem Semonem r. 1921. Značí hypotetický neurologický mechanismus, jímž je uchována v paměti informace[1].

  • Alternativně může značit též vzpomínku, část informace v paměti.
  • Semon (nepříliš známý německý zoolog a evoluční biolog) prosazoval koncept, že mentální stavy jsou zprostředkovány změnami v nervové činnosti. Paměťová stopa (engram) není zpravidla lokalizována na jednom místě, ale je často distribuována v mozkových okruzích v podobě změn v synaptické plasticitě, které vedou ke změněné neuronální funkci, potažmo pozorovatelné změně v chování[2].

Hledání Engramu

Pátráním a snahou o lokalizaci engramu se proslavil americký psycholog a behaviorista Karl Lashley, a to pomocí učení zvířat a následnému vytváření umělých lézí v různých korových oblastech. Lashley ve hledání engramu však neuspěl, nepodařilo se mu najít konkrétní mozkovou strukturu, která by odpovídala za chování v těchto bludištích. Jeho zjištění postavilo teoretický rámec pro koncept distribuované paměťové stopy[2].

Zdroje

  1. Semon, R. (1921). The Mneme. London: George Allen & Unwin.
  2. 2,0 2,1 Modul10.pdf. Retrieved from: http://memory.biomed.cas.cz/332/www332_CZ/dokumenty/Modul10.pdf