Frank Bradway Rogers byl významný americký lékař a knihovník, proslavil se svým podílem na systému MEDLARS (Medical Literature Analysis and Retrieval System) a prací v Army Medical Library a National Medical Library.

Život

Frank B. Rogers se narodil na Silvestra roku 1915 Franku Shaneovi a Nettie Bradway Rogersový ve městě Norwood na severu Ohia. Jeho otec byl poštovní doručovatel a matka se starala o domácnost. Do školy chodil v Cincinati a po maturitě uspěl v žádosti o stipendium na Yale, kde hrál divadlo a angažoval se ve studentské politice. Po absolvování tzv. pre-med programu strávil dva vykonáváním nejrůznějších prací. Pracoval jako číšník a vyhazovač v restauracích v Chicagu, aby si vydělal na studium na státní lékařské fakultě v Ohiu. Tu dokončil v roce 1942. Během války narukoval jako zdravotník a pracoval v Japonsku a na Filipínách. Do Spojených států se vrátil až v roce 1947.

Kariéra

Po návratu z války nastoupil jako chirurg ve Water Reed Army Hospital ve Washingtonu. V roce 1948 objevil inzerát na konkurz na ředitele v Army Medical Library. Tehdejší ředitel AML ho požádal, aby si lékařský titul obohatil o knihovnický. Magisterský titul získal v září roku 1949 na University of Columbia. Jakmile získal vzdělání v oboru knihovních věd, tak vystřídal svého předchůdce.

Rogers to zezačátku neměl snadné, Americká asociace knihoven nebyla s jeho knihovnou spokojená. Rogers díky svému organizačnímu talentu, dokázal splnit většinu požadavků asociace v roce 1954. Podařilo se mu rekatalogizovat obrovské množství záznamů do katalogů jako je Current List of Medical Literature a new Army Medical Catalog. Za pomoci oborníků z Výboru konzultantů pro studium indexů lékařské fakulty se mu podařilo upravit spravovatelské mechanismy.

Rogers si uvědomil nepraktičnost systému děrovaných kartotég a zaměřil se na studium počítačů. Počítače tehdy velkým fenoménem. Spolu se svým kolegou Seymourem I. Tainem vytvořil v roce 1956 systém, který dokázal indexovat a vyhledávat v rodící se databázi. Na konci této náročné práce spatřil světlo světa MEDLARS, bibliografický systém který umožnil odborníkům snazší a mnohem rychlejší práci ve snadno spravovatelné lékařské databázi. Na začátku roku 1964 začal systém běžet na počítači Minneapolis-Honeywell 800 s vybavením vysokorychlostní tiskárny GRACE (Graphic Arts Composing Equipment). Tato tiskárna byla schopná tisknout 3600 slov za minutu. Spojení rozsáhlé databáze s počítačem se ukázalo jako významný revoluční krok v dějinách knihovnictví. Americký Kongres pak schválil sloučení AML s NML (National Medical Library), toto sloučení se velkou mírou podílelo na vzniku systému MEDLARS a jeho uvedením v roce 1963. Po práci NHL odešel Rogers pracovat do knihovny spadající do University of Colorado Medical Center v Denveru. Tam setrval až do důchodu v roce 1974 a poté se začal věnovat restauraci knih.

Význam pro informační vědu

Jeho velký význam spočívá v tom, že jako první vymyslel systém MEDLARS, který se pak stal vzorem pro instituce po celém světě. Dokázal novátorsky propojit počítač s knihovnictvím a přitom využít další nové technologie (tiskárna GRACE).

Publikované knihy

National Library of Medicine (WASHINGTON, D.C.), ADAMS, S., & Rogers, F. B. (1958). Guide to Russian Medical Literature. Editors: Scott Adams [and] Frank B. Rogers. Washington.
Rogers, F. B. (1962). Stresses in current medical bibliography. Boston.
Rogers, F. B., & Army Medical Library (U.S.). (1950). The Army Medical Library - problems, plans, and possibilities. Baltimore. Schullian, D. M., & Roger, F. B. (1958). The National Library of Medicine. s.l: s.n..
Rogers, F. B. (1980). The Fowlds papers: Calendar of letters relating to politics 1895--1933. Index of correspondents & subjects, 1878-1934. Auckland.
Rogers, F. B. (1957). Management improvement in the library. Chicago.
Rogers, F. B. (1960). Storing and retrieving information. Chicago.
Rogers, F. B. (1966). Librarianship in a world of machines.
Rogers, F. B. (January 01, 1980). "Index medicus" in the twentieth century. Centenary of Index Medicus, 1879-1979.
Rogers, F. B. (1950). The index-catalogue: 1880-1950: (Preliminary draft). Washington.
Rogers, F. B. (1963). The relation of library catalogs to abstracting and indexing services. Bethesda, Md: National Library of Medicine?.
Rogers, F. B. (1963). John Shaw Billings, 1839-1913.
Rogers, F. B. (1955). The Armed Forces Medical Library and medical education. Chicago.
Rogers, F. B. (1984). A directory of archives and manuscript repositories in New Zealand, the Cook Islands, Fiji, Niue, Tokelau, Tonga, and Western Samoa. Auckland, N.Z: Archives Press.
Rogers, F. B. (1960). Facilities and services of the National Library of Medicine. Buffalo: Millard Fillmore Hospital. National Library of Medicine (U.S.), Adams, S., & Rogers, F. B. (1958). Guide to Russian medical literature. Washington, D.C: U.S. Dept. of Health, Education, and Welfare, Public Health Service.
Rogers, F. B., Audio-Stats., & Medical Library Association Meeting. (1984). Opening session and keynote address: Linkages to the future - stages and strategies. Los Angeles, Calif: Audio-Stats.
Rogers, F. B. (1960). Nicholas Romayne, 1756-1817, stormy petrel of American medical education.
Rogers, F. B. (1949). The Army Medical Library classification: A critique.
Rogers, F. B. (1992). Archives New Zealand: 4$hDirectory of archives and manuscript repositories in New Zealand, the Cook Islands, Fiji, Niue, Tokelau, Tonga and Western Samoa. Plimmerton, N.Z: Archives Press.
Rogers, F. B. (1953). The Armed Forces Medical Library. Washington.
Schullian, D. M., & Rogers, F. B. (1958). The National Library of Medicine. S.l: National Library of Medicine?. Rogers, F. B. (1958). Interlibrary loan: National Library of Medicine. New York.
Rogers, F. B. (1961). Report of a survey of Lagos area libraries of the Federal Government of Nigeria 16 February - 9 March 1961, for the Ford Foundation.
Rogers, F. B., Fowlds, G., & Auckland University Library. (1980). The Fowlds papers, a calendar of letters relating to politics, 1895-1933. Auckland: Archives Press.
Rogers, F. B. (1966). Librarianship in a world of machines: Dr Frank Bradway Rogers. Nashville: Tenn.
Rogers, F. B. (1992). Directory of archives and manuscript repositories in New Zealand, the Cook Islands, Fiji, Niue, Tokelau, Tonga, and Western Samoa. Plimmerton, N.Z: Archives Press.
Rogers, F. B., Fowlds, G., & Auckland University Library. (1980). The Fowlds papers, a calendar of material relating to Auckland University College, 1907-1940. Auckland: Archives Press.
Rogers, F. B. (1952). The single tax movement in New Zealand. Auckland?.
Schullian, D. M., & Rogers, F. B. (1958). The National Library of Medicine: [by] Dorothy M. Schullian and Frank B. Rogers. Washington?: Public Health Service?.
Rogers, F. B. (1954). Survey of Korean medical libraries: March/April 1954. Washington, D.C: s.n.
Rogers, F. B., Fowlds, G., & Auckland University Library. (1980). The Fowlds papers, a calender of letters relating to education, 1899-1933. Auckland: Archives Press.
Rogers, F. B., & Adams, S. (1950). The Army medical library's publication program. Galveston.
Rogers, F. B., & Clendening Medical Library. (1957). An address at the dedication of the Clendening Medical Library building. Kansas City, Kan: University of Kansas, School of Medicine.
Rogers, F. B. (1963). The Medlars story at the National Library of Medicine. Washington.
Rogers, F. B. (1962). The National Library of Medicine's role in improving medical communication: A statement to the Subcommittee on Depts. of Labor and Health, Education, and Welfare of the Appropriation Committee, U.S. House of Representatives. Washington, D.C.
Rogers, F. B. (1966). Librarianship in a world of machines. Nashville: George Peabody College for Teachers.
Rogers, F. B. (1963). John Shaw Billings: 1838-1913. New York.
Rogers, F. B. (1951). Army medical library classification: Medicine. Washington, D.C.
Billings, J. S., & In Rogers, F. B. (1965). Selected papers. Chicago: Medical Library Association.
Rogers, F. B., & Charen, T. (1962). Abbreviations for medical journal titles: By Frank B. Rogers [and] Thelma Charen. Baltimore.
Rogers, F. B. (1969). The rise and decline of the altitude therapy of tuberculosis. S.l: s.n.