Henutsen

Henutsen byla manželkou panovníka 4.dynastie Chufua a matkou faraona Rachefa, podle jiných badatelů šlo ovšem o Chufuovu dceru.

Pyramida G1c

Pohled na domnělou pyramidu královny Henutsen v Gíze

Této ženě bývá připisována jedna z pyramid Chufuových královen naproti jeho vlastní pyramidě. Konkrétně se jedná o pyramidu označovanou jako G 1c. Tato pyramida se od dalších dvou pyramid královen liší tím, že u ní chybí jáma pro bárku. Odlišný je i její zádušní chrám, ovšem tato odlišnost může být způsobena tím, že komplex nebyl dokončen, případně byl dostavován ve spěchu. Podle osy pyramidy, která narozdíl od ostatních dvou nesleduje osu pyramidy Chufuovy, se někteří badatelé domnívají, že pyramida původně nebyla součástí Chufuova komplexu, ale nechal ji pro svou matku vybudovat až faraon Rachef.[1]

Stéla královy dcery

Při výzkumu této pyramidy, který prováděl A. Mariette, byla nalezena tzv. stéla královy dcery, na které je právě jméno Henutsen doloženo. Stéla byla nicméně objevena v chrámu bohyně Eset, který byl vybudován během 21. dynstie poblíž pyramid Chufuových královen, a samotný nápis pochází až z 26.dynastie.[2]

Henutsen je též zobrazena v hrobce prince Chufuchafa, což bylo pravděpodobně jméno faraona Rachefa předtím, než nastoupil na trůn.

Reference

  1. Verner, M. 2008: Pyramidy. Praha.
  2. Dodson, A.; Hilton D. 2004 : The complete royal families of ancient Egypt. 1st published. New York: Thames and Hudson.

Literatura

Coche-Zivie, Christiane 1972. Nitocris, Rhodopis et la troisième pyramide de Giza. Bulletin de l'Institut Français d'Archéologie Orientale 72, 115-138.

Dodson, A.; Hilton D. 2004 : The complete royal families of ancient Egypt. 1st published. New York: Thames and Hudson.

Hassan, Ali 1997. The queens of the Fourth Dynasty. Cairo: Supreme Council of Antiquities.

Verner, M. 2008: Pyramidy. Praha.