Joseph Weizenbaum

„Jen zázrak může svět ještě zachránit“

Joseph Weizenbaum (8. ledna 1923 Berlín – 5. března 2008 Gröben u Berlína, Německo) byl německo-americký emeritní profesor informatiky na Massachusettském technologickém institutu, autor několika kritických knih o vlivu techniky na společnost. Proslavil se i jako tvůrce programu ELIZA, předchůdce chatterbotů.

Život a kariéra

People in conversation

Narodil se v Berlíně k židovským rodičům. Po nástupu Hitlera nesměl dále studovat na reálném gymnáziu. Roku 1935 tak rodina emigrovala do Spojených Států. Tam dokončil středoškolská studia a v roce 1941 začal studovat matematiku na Univerzitě Wayne, v Detroitu, ve státě Michigan. V roce 1942, po vstupu spojených států do války byl povolán k vojenskému letectvu US Army Air Corps jako meteorolog. Po válce, v roce 1946 dokončil studia a na této univerzitě zůstal jako vědecký asistent na fakultě matematiky.

Podílel se zde na konstrukci jednoho z prvních počítačů a na návrhu programovacího jazyka pro tento počítač. Opustil čistou matematiku a věnoval se nově vznikající „komputer science“ (informatice) a začal publikovat řadu významných prací.

V roce 1956 pracoval jako systémový inženýr pro firmu General Electric na projektu ERMA – což byl první počítačový bankovní systém, který dokázal automatizovat zpracování šeků v bance Bank of America pomocí Magnetic Ink Character Recognition (MICR Code).

Zprvu působil externě na Standford University. V roce 1963 byl povolán na Massachusetts Institute of Technology (MIT), kde byl jmenován profesorem informatiky a emeritován byl v roce 1988.

Eliza

V roce 1966 publikoval poměrně jednoduchý program s názvem ELIZA – což byl „inteligentní“ konverzační počítačový program, podle Elizy Doolittle ze hry Pygmalion od George Bernard Shawa, napodobující rozhovor psychiatra s pacientem.

Program vybíral klíčová slova z odpovědí pacienta a z nich vytvářel další otázky.

Takže například odpověď na větu „Bolí mne hlava“ může být: „Proč říkáš, že tě bolí hlava?“. Odpověď na větu „Matka mně nesnáší“ může znít: „Kdo jiný z rodiny tě nesnáší?“

Mnoho uživatelů však bralo tento program tak vážně, že si mysleli, že program přemýšlí. Ihned se rozšířila myšlenka nahradit psychologa-člověka tímto programem. Weizenbaum byl z této myšlenky zděšen a začal se více filozoficky zabývat problémy, které může informatika a umělá inteligence společnosti způsobit. Následně začal varovat před přílišným optimismem v oblasti moderní technologie. V současnosti jsou programy tohoto typu známé jako chatboty či chatterboty.

Dnes se ELIZA často používá na poli umělých inteligencí na důkaz toho, že počítač, který vede rozhovor, nemusí být vždy inteligentní.

Publikovaná díla

V roce 1976 vydal slavnou knihu Computer Power and Human Reason – From Judgment to Calculation (1975) - Počítačová moc a lidský rozum – Od soudnosti k počítání a v očích jeho kolegů z něj učinila disidenta a kacíře informatiky. Kniha zobrazuje jeho postoj k umělé inteligenci a počítačům, kterým bychom nikdy neměli dovolit dělat důležitá rozhodnutí, protože počítačům budou vždy chybět lidské vlastnosti, jako je soucit a moudrost. Weizenbaum zdůrazňuje rozdíl mezi rozhodováním a výběrem. Rozhodování je výpočetní činnost, něco, co může být v konečném důsledku naprogramované. Výběr je nicméně produktem soudu, ne kalkulace. Schopnost si vybrat z nás v konečném důsledku dělá lidi.

Své názory nejen na počítač, nýbrž na vědu, politiku a současnou situaci vyložil v řadě rozhovorů a článků, zvláště pak v knihách Kurs auf den Eisberg oder nur Wunder Word uns retin (1984)– Kurs směr ledovec aneb Zachránit nás může jen zázrak a Wer erfindet die Computermythen? Der Fortschritt in den grossen Irrtum (1993) - Kdo vymýšlí mýty o počítačích? Pokrok ve velkém omylu.

Programovací jazyk SLIP

Weizenbaum byl tvůrcem SLIP programovacího jazyka. SLIP je zkratka pro Serial Line Internet Protocol , protokol sloužící pro připojení počítače k internetu prostřednictvím modemu a telefonní linky. Nahrazen novějším protokolem PPP.

Ocenění

Weizenbaum byl členem organizace Computer Professionals for Social Responsibility a je tak nositelem ceny Norberta Wienera, kterou tato společnost uděluje.

V roce 2002 se stal laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Závěr života

V roce 1996, Weizenbaum přestěhovala do Berlína a žil v blízkosti svého bývalého bydliště v dětství.

Weizenbaum byl údajně pohřben na židovském hřbitově v Berlíně. Vzpomínková bohoslužba se konala v Berlíně dne 18. března 2008.

Citáty

"Čím jsou lidé hloupější, tím inteligentněji vypadají počítače"

"Ve snaze vytvořit myslící stroje se stroji sami stáváme"

"Naše smrt je naší poslední službou světu: Pokud bychom nevyklidili cestu, budoucí generace by nemohla obnovit lidskou kulturu. Pokud by tak neučinila, kultura by ztuhla, stal by se neměnnou a tedy mrtvou. Spolu s kulturou by zahynul i každý lidský jedinec"

Reference


Literatura

Klíčová slova

ERMA, ELIZA, SLIP, počítač, informatika, programovací jazyk