Městská knihovna v Praze: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „Městská knihovna v Praze patří k největším veřejným knihovnám v ČR a spolu s Národní knihovnou ČR k největším v…“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
Městská knihovna v Praze patří k největším veřejným knihovnám v ČR a spolu s [[Národní knihovna ČR|Národní knihovnou ČR]] k největším veřejným knihovnám v Praze. Působí od roku 1891 a v současné době čítá 42 poboček, tři bibliobusy.
+
Městská knihovna v Praze patří k největším [[veřejné knihovny|veřejným knihovnám]] v ČR a spolu s [[Národní knihovna ČR|Národní knihovnou ČR]] k největším veřejným knihovnám v Praze. Působí od roku 1891 a v současné době čítá 42 poboček, tři bibliobusy.
  
 
==Historie knihovny==
 
==Historie knihovny==
  
První veřejná knihovna v Praze vznikla 1. července 1891 a navázala na předchozí činnost spolkových knihoven. V roce 1903 získala své sídlo na Mariánském náměstí, kde nyní stojí budova Ústřední knihovny. V letech 1898 – 1920 až byl jejím ředitelem Antonín Sova, který začal kromě jiného budovat i nový katalogizační systém.
+
První veřejná knihovna v Praze vznikla 1. července 1891 a navázala na předchozí činnost spolkových knihoven. V roce 1903 získala své sídlo na Mariánském náměstí, kde nyní stojí budova Ústřední knihovny. V letech 1898 – 1920 až byl jejím ředitelem Antonín Sova, který začal kromě jiného budovat i nový [[katalog|katalogizační]] systém.
Po vytvoření Velké Prahy došlo k vzájemnému propojení místních knihoven – novou síť tvořilo 40 poboček a budova Ústřední knihovny. Do roku 1938 došlo k centralizaci agend a sjednocení signatur a katalogů. V letech 1999 – 2009 došlo k plné automatizace sítě.  
+
Po vytvoření Velké Prahy došlo k vzájemnému propojení místních knihoven – novou síť tvořilo 40 poboček a budova Ústřední knihovny. Do roku 1938 došlo k centralizaci agend a sjednocení [[signatura|signatur]] a katalogů. V letech 1999 – 2009 došlo k plné automatizace sítě.<ref>Historie. Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/historie/</ref>
  
 
== Služby knihovny ==
 
== Služby knihovny ==
  
*Prezenční i absenční výpůjčky (knihy, časopisy, obrazy, hudebniny, CD, DVD, čtečky e-knih, deskové hry…)
+
Knihovna nabízí klasické výpůjční i informační služby<ref>Služby. Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/</ref>:
*Přístup k [[databáze|databázím]], ať už přímo v knihovně (Aspi, Memoria, MediaSearch, Naxos Video Library atd.), ale i se vzdáleným přístupem ([[Databáze EBSCOhost|EBSCOhost]], Naxos Music Library, Open Library, Oxford Art Online atd.)
+
 
 +
*Prezenční i absenční výpůjčky (knihy, časopisy, obrazy, hudebniny, CD, DVD, čtečky [[e-knihy|e-knih]], deskové hry...)
 +
*Přístup k [[databáze|databázím]], ať už přímo v knihovně (Aspi, Memoria, MediaSearch, Naxos Video Library atd.), ale i se vzdáleným přístupem ([[Databáze EBSCOhost|EBSCOhost]], Naxos Music Library, Open Library, Oxford Art Online atd.)<ref>Databáze v knihovně. Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze-v-knihovne/</ref>.
 
*Wifi (bez nutnosti přihlášení)
 
*Wifi (bez nutnosti přihlášení)
 
*On-line přístup ke službám (on-line konto nebo e-knihovna, kde je k volnému stažení díla autorsky volná nebo zpřístupněná na základě licenčních smluv)
 
*On-line přístup ke službám (on-line konto nebo e-knihovna, kde je k volnému stažení díla autorsky volná nebo zpřístupněná na základě licenčních smluv)
Řádek 28: Řádek 30:
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==
  
*http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/historie/
+
===Reference===
*http://www.mlp.cz/cz/sluzby/
+
 
*http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze-v-knihovne/
+
<references />
*http://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/e-zdroje/
+
 
*http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Senio%C5%99i_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii
+
=== Použité zdroje ===
 +
*Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz  
 +
*Senioři píší wikipedii. In: Wikipedie [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Senio%C5%99i_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii
 +
*Městská knihovna v Praze. In: Wikipedie [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bstsk%C3%A1_knihovna_v_Praze

Verze z 29. 1. 2015, 15:18

Městská knihovna v Praze patří k největším veřejným knihovnám v ČR a spolu s Národní knihovnou ČR k největším veřejným knihovnám v Praze. Působí od roku 1891 a v současné době čítá 42 poboček, tři bibliobusy.

Historie knihovny

První veřejná knihovna v Praze vznikla 1. července 1891 a navázala na předchozí činnost spolkových knihoven. V roce 1903 získala své sídlo na Mariánském náměstí, kde nyní stojí budova Ústřední knihovny. V letech 1898 – 1920 až byl jejím ředitelem Antonín Sova, který začal kromě jiného budovat i nový katalogizační systém. Po vytvoření Velké Prahy došlo k vzájemnému propojení místních knihoven – novou síť tvořilo 40 poboček a budova Ústřední knihovny. Do roku 1938 došlo k centralizaci agend a sjednocení signatur a katalogů. V letech 1999 – 2009 došlo k plné automatizace sítě.[1]

Služby knihovny

Knihovna nabízí klasické výpůjční i informační služby[2]:

  • Prezenční i absenční výpůjčky (knihy, časopisy, obrazy, hudebniny, CD, DVD, čtečky e-knih, deskové hry...)
  • Přístup k databázím, ať už přímo v knihovně (Aspi, Memoria, MediaSearch, Naxos Video Library atd.), ale i se vzdáleným přístupem (EBSCOhost, Naxos Music Library, Open Library, Oxford Art Online atd.)[3].
  • Wifi (bez nutnosti přihlášení)
  • On-line přístup ke službám (on-line konto nebo e-knihovna, kde je k volnému stažení díla autorsky volná nebo zpřístupněná na základě licenčních smluv)
  • Kulturní a vzdělávací akce
  • Meziknihovní služby
  • Rešeršní služby

Součástí knihovny je digitalizační centrum (včetně služby digitalizace na zakázku), Kulturní a vzdělávací centurm (Lidová univerzita), specializované úseky (divadelní a filmové oddělní, hudební oddělení, Pragensia). MKP se účastní projektu Ptejte se knihovny.

MKP je zároveň podle §11 zákona č. 257/2001 Sb. o knihovnách tzv. krajskou knihovnou pro Kraj Praha. V rámci těchto služeb nabízí poradenskou a konzultační činnost, vytváří výměnný knižní fond nebo vzdělávání knihovníků.

Informační vzdělávání

Městská knihovna v Praze je významným objektem v oblasti informačního vzdělávání. Nabízí vzdělávací lekce pro školní skupiny a připravuje dlouhodobé projekty, kde významnou roli hraje právě informační vzdělávání.

Kromě dětí se soustředí i na vzdělávání dospělých a seniorů. Pravidelně pořádá PC kluby, kde učí uživatele nejenom základům informačních technologií. Od roku 2014 se účastní projektu Senioři píší wikipedii, jehož cílem je zapojit seniory do tvorby a editace wikipedie (například i v ohledu doplňování citačních informací).

Odkazy

Reference

  1. Historie. Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/historie/
  2. Služby. Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/
  3. Databáze v knihovně. Městská knihovna v Praze [online]. [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze-v-knihovne/

Použité zdroje