Modely informačních systémů v podniku. Rodina norem IS09000: Porovnání verzí

m
Řádek 1: Řádek 1:
.
+
Za informační systém je možné všeobecně označit jakýkoliv systém vzájemně propojených prostředků  a procesů, které slouží k ukládání, zpracovávání a poskytování informací. Dalším pomyslným stupněm je pak automatizovaný informační systém. Jedná se o moderní typ (v dnešní době již ve velkých firmách víceméně standard) informačního systému , který využívá informační technologie. Uložené informace mají podobu dat, které jsou uloženy v bázích dat.
 +
 
 +
<br />
 +
 
 +
=== Typy informačních systémů ===
 +
 
 +
==== Podnikové informační systémy ====
 +
Jsou provozovány podniky a organizacemi.  Uchovávají vlastní soukromé informace a  přístup k nim mají jen jejich pracovníci podle individuálně nastavených oprávnění.
 +
 
 +
==== Veřejné informační systémy ====
 +
Uchovávají a nabízejí informace, k nimž má přístup veřejnost či komunita. O provoz se starají různé instituce (př. muzea, knihovny) a jsou financovány z různých zdrojů.
 +
<br />
 +
 
 +
=== Modely podnikových informačních systémů ===
 +
Technologický model
 +
 
 +
* části IS:
 +
** 1. HW
 +
** 2. operační systém
 +
** 3. databázový systém
 +
** 4. aplikační SW
 +
 
 +
Dříve se jednalo o uzavřené systémy, které nebylo možné kombinovat. Vše se vyvíjelo tzv. na klíč pro danou instituci což s sebou přinášelo i velké náklady.  Naopak dnes se upřednostňují systémy vyráběné pro tyto účely komerčně a je jednoduše přístupný, propojitelný a otevřený tzv. COTS
 +
 
 +
Tyto systémy mají třívrstvou architekturu obsahující v nejspodnější vrstvě data. Jedná se o tzv. bázi dat. Probíhají zde základní operace  jako je například ukládání, výběr, agregace, předzpracování, integrita a audit dat. Tyto báze dat mohou být modelovány v hierarchickém, síťovém nebo relačním modelu.
 +
 
 +
Další vrstva bývá označována jako funkční vrstva nebo také jako vrstva aplikační. Zde jsou zajišťovány výpočty a operace prováděné mezi  vstupně- výstupními požadavky a daty.  Komunikují skrze  protokoly ( TCP/IP,  FTP,  HTTP,  HTTPS ), programovací jazyky, zobrazovací jazyky (HTML, CSS, PHP, JavaScript) a dotazovací jazyk SQL.
 +
 
 +
Třetí vrstvou je prezentační vrstva, která zajišťuje vstup požadavků a prezentaci výsledků. Je závislá na dané platformě, což znamená, že se může odlišovat v závislosti na používaném zařízení.
 +
 
 +
 
 +
Tento technologický model je základem všech řešení  a  při správném fungování by měl zajišťovat efektivnost, rychlost, kompabilitu dat, pružnější rozdělení výkonu mezi zařízení uživatele a server. Výhodou také je, že prezentační vrstva může běžet i na velmi levných zařízeních.
 +
 
 +
 
 +
 
  
 
.
 
.

Verze z 18. 12. 2020, 15:22

Za informační systém je možné všeobecně označit jakýkoliv systém vzájemně propojených prostředků a procesů, které slouží k ukládání, zpracovávání a poskytování informací. Dalším pomyslným stupněm je pak automatizovaný informační systém. Jedná se o moderní typ (v dnešní době již ve velkých firmách víceméně standard) informačního systému , který využívá informační technologie. Uložené informace mají podobu dat, které jsou uloženy v bázích dat.


Typy informačních systémů

Podnikové informační systémy

Jsou provozovány podniky a organizacemi. Uchovávají vlastní soukromé informace a přístup k nim mají jen jejich pracovníci podle individuálně nastavených oprávnění.

Veřejné informační systémy

Uchovávají a nabízejí informace, k nimž má přístup veřejnost či komunita. O provoz se starají různé instituce (př. muzea, knihovny) a jsou financovány z různých zdrojů.

Modely podnikových informačních systémů

Technologický model

  • části IS:
    • 1. HW
    • 2. operační systém
    • 3. databázový systém
    • 4. aplikační SW

Dříve se jednalo o uzavřené systémy, které nebylo možné kombinovat. Vše se vyvíjelo tzv. na klíč pro danou instituci což s sebou přinášelo i velké náklady. Naopak dnes se upřednostňují systémy vyráběné pro tyto účely komerčně a je jednoduše přístupný, propojitelný a otevřený tzv. COTS

Tyto systémy mají třívrstvou architekturu obsahující v nejspodnější vrstvě data. Jedná se o tzv. bázi dat. Probíhají zde základní operace jako je například ukládání, výběr, agregace, předzpracování, integrita a audit dat. Tyto báze dat mohou být modelovány v hierarchickém, síťovém nebo relačním modelu.

Další vrstva bývá označována jako funkční vrstva nebo také jako vrstva aplikační. Zde jsou zajišťovány výpočty a operace prováděné mezi vstupně- výstupními požadavky a daty. Komunikují skrze protokoly ( TCP/IP, FTP, HTTP, HTTPS ), programovací jazyky, zobrazovací jazyky (HTML, CSS, PHP, JavaScript) a dotazovací jazyk SQL.

Třetí vrstvou je prezentační vrstva, která zajišťuje vstup požadavků a prezentaci výsledků. Je závislá na dané platformě, což znamená, že se může odlišovat v závislosti na používaném zařízení.


Tento technologický model je základem všech řešení a při správném fungování by měl zajišťovat efektivnost, rychlost, kompabilitu dat, pružnější rozdělení výkonu mezi zařízení uživatele a server. Výhodou také je, že prezentační vrstva může běžet i na velmi levných zařízeních.



.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.