Modely informačních systémů v podniku. Rodina norem IS09000

Za informační systém je možné všeobecně označit jakýkoliv systém vzájemně propojených prostředků a procesů, které slouží k ukládání, zpracovávání a poskytování informací. Dalším pomyslným stupněm je pak automatizovaný informační systém. Jedná se o moderní typ (v dnešní době již ve velkých firmách víceméně standard) informačního systému , který využívá informační technologie. Uložené informace mají podobu dat, které jsou uloženy v bázích dat.


Typy informačních systémů

Podnikové informační systémy

Jsou provozovány podniky a organizacemi. Uchovávají vlastní soukromé informace a přístup k nim mají jen jejich pracovníci podle individuálně nastavených oprávnění.

Veřejné informační systémy

Uchovávají a nabízejí informace, k nimž má přístup veřejnost či komunita. O provoz se starají různé instituce (př. muzea, knihovny) a jsou financovány z různých zdrojů.

Modely podnikových informačních systémů

Technologický model

  • části IS:
    • 1. HW
    • 2. operační systém
    • 3. databázový systém
    • 4. aplikační SW

Dříve se jednalo o uzavřené systémy, které nebylo možné kombinovat. Vše se vyvíjelo tzv. na klíč pro danou instituci což s sebou přinášelo i velké náklady. Naopak dnes se upřednostňují systémy vyráběné pro tyto účely komerčně a je jednoduše přístupný, propojitelný a otevřený tzv. COTS

Tyto systémy mají třívrstvou architekturu obsahující v nejspodnější vrstvě data. Jedná se o tzv. bázi dat. Probíhají zde základní operace jako je například ukládání, výběr, agregace, předzpracování, integrita a audit dat. Tyto báze dat mohou být modelovány v hierarchickém, síťovém nebo relačním modelu.

Další vrstva bývá označována jako funkční vrstva nebo také jako vrstva aplikační. Zde jsou zajišťovány výpočty a operace prováděné mezi vstupně- výstupními požadavky a daty. Komunikují skrze protokoly ( TCP/IP, FTP, HTTP, HTTPS ), programovací jazyky, zobrazovací jazyky (HTML, CSS, PHP, JavaScript) a dotazovací jazyk SQL.

Třetí vrstvou je prezentační vrstva, která zajišťuje vstup požadavků a prezentaci výsledků. Je závislá na dané platformě, což znamená, že se může odlišovat v závislosti na používaném zařízení.


Tento technologický model je základem všech řešení a při správném fungování by měl zajišťovat efektivnost, rychlost, kompabilitu dat, pružnější rozdělení výkonu mezi zařízení uživatele a server. Výhodou také je, že prezentační vrstva může běžet i na velmi levných zařízeních.

Model z hlediska řízení podniku

Dalším způsobem, jak lze na informační systém nahlížet je z pohledu jeho uživatelů. V tomto případě je důležité si uvědomit z jakých pozic a skupin se pracovníci pracující s Informačním systémem skládají a že se v prvé řadě nejedná o homogenní skupinu, přičemž každá skupina má na systém různé požadavky:

1. výrobní a obslužní pracovníci

Jedná se například o skladníky načítající kódy zboží. Jejich charakteristickou činností bývá realizace výrobků a služeb, zajištění sběru dat z výroby skladů, faktur apod. K těmto činnostem jsou pro ně stěžejní informace týkající se vlastního technologického procesu nebo také logistického procesu. Jako přístup k těmto informacím potřebují zejména stroje, čtečky čárových kódů, provozní terminály, přístroje na zpracování faktur.

2. pracovníci zpracovávající data

V této skupině se nacházejí pracovníni, kteří mají na starost analýzy nebo desingují nové služby. Jejich stěžejní činností bývá návrh výrobku a způsobu výroby, zajištění výrobních zdrojů nebo i finanční analýzy. Informace, které ke své práci potřebují jsou zejména o použitých materiálech a technologiích, o aktuálním stavu zásob a kapacit nebo o nákladu výroby a spotřebě výrobních zdrojů. K získání informací využívají zejména integrované systémy typu ERP, pokročilé grafické programy typu CAD (Computer-aided Design)nebo aplikace typu PDM (Product Data Management).

3. střední management

Členové středního managementu zajišťují zejména kompletní realizaci zakázek nejčastěji formou projektů. Pro tuto činnost jsou stěžejní informace o plánování, řízení zakázek a také přehledné a aktuální informace o stavu zakázek. Tyto informace bývají poskytovány již výše zmiňovaných ERP systémem.

4. top management

Tato skupina určuje základvní vize a strategie podniku, současně také informuje vlastníky o stavu a důležitých krocích podniků. K těmto činnostem potřebují přehledné a agregované dashboardy, které signalizují, jestli vše běží hladce nebo je potřeba přijmout nějaká opatření. Sledují stav a trendy v podniku, zejména pak finanční ukazatele. Důležité jsou pro ně i informace o okolí a oboru podniku tj. konkurence, partneři, změny legislativy apod.

Procesní model

Tento model zachycuje čistě procesy ve firmě, prostřednictvím vstupů, výstupů a procesních toků, výsledkem takového procesu je pak hotový produkt. Důležitá je vzájemná provázanost, protože žádný proces nesmí končit "ve slepé uličce". Procesní model přispívá k pochopení procesů ve firmě a pak následné jednodušší implementaci nových technologií. Tento model bývá vyjádřen graficky nepř. diagramy BPMN.



.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.