Muzeum je nevýdělečná instituce, která je otevřena společnosti a má za úkol společnost vzdělávat, vychovávat a rozvíjet.

Rozdělení

Dle svého obsahu se rozlišují na muzea všeobecná a specializovaná. Všeobecná muzea jsou nejčastěji vlastivědná, specializovaná jsou archeologická muzea, umělecká muzea, historická muzea, etnografická muzea, přírodovědná muzea, geologická muzea, muzea vědy, vojenská muzea a průmyslová muzea. Uvnitř budov se nachází tzv. expozice či výstavy, což jsou muzejně prezentační formy, nebo také depozitáře. Expozice je dlouhodobá činnost, při které muzeum prezentuje své sbírkové předměty. Většinou minimálně 2 roky, optimální délka je 10 let. Výstava je oproti expozici kratší, na jakékoli zpracovatelné téma a je mnohem více detailnější. V obou případech je veřejnosti přístupná. Naopak depozitářem se nazývá místnost veřejnosti nepřístupná, ve které jsou uchovávány sbírkové předměty. U prostor depozitářů se klade důraz na zachování stabilního klimatu, aby se předešlo degradaci materiálů.[1]

Historie

Za nejstarší muzeum je považováno Šeršníkovo muzeum, které bylo založeno r. 1802 (dnes se nachází na území Polska) a jehož zakladatelem je Leopold Jan Scherschnik. Má bohatou sbírku přírodnin a nachází se v něm také knihovna. Na druhé místo se řadí Gymnazijní muzeum v Opavě, nověji přejmenováno na Slezské zemské muzeum, které bylo založeno r. 1814 a je třetí největší institucí svého druhu v ČR.

Národní muzeum

Národní muzeum bylo založeno r. 1818 pod názvem Vlastenecké muzeum a je považováno za největší muzejní instituci v ČR. Je ústředním státním muzeem se sbírkotvornou, metodickou a vědeckou funkcí a jeho úkolem je rozvíjet národní identitu. Národní muzeum tvoří pět odborných ústavů: Historické muzeum, Přírodovědecké muzeum, Knihovna Národního muzea, Muzeum české hudby a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.

Co NM nabízí?

  • výstavy
  • virtuální prohlídky
  • mobilní aplikace
  • stálé expozice
  • akce pro návštěvníky-přednášky v nové budově Národního muzea
  • akce pro rodiny s dětmi
  • akce pro školy
  • studovnu a badatelnu
  • soutěže

Centrální evidence sbírek (CES)

CES je seznam muzejních sbírek volně přístupným pro veřejnost a bezplatný registr vedený na internetu, který vede od roku 2002 Ministerstvo kultury ČR. Obsahem je název a data o vlastníkovi a správci.

Muzea ve světě

Metropolitní muzeum umění

Metropolitní muzeum umění (* 1870) se nachází v New Yorku na okraji Central Parku a je považováno za nevětší a nejstarší muzeum v USA. Ve své sbírce má nejméně 2 miliony uměleckých děl.

Muzeum Louvre

Jedno z největších muzeí na světě se nachází v Paříži, hlavním městě Francie, v Paříži. Sídlí v palácovém komplexu Palais du Louvre, které je bývalým sídlem francouzských králů. Za Velké francouzské revoluce roku 1793 byl Louvre neoficiálně otevřen jako veřejné muzeum. Celkově se v muzeu nachází sedm oddělení, každé má svého správce, který řídí tým znalců, historiků umění a konzervátorů. V muzeu je celkem 450 000 objektů v expozici.

Galerie

Odkazy

Reference

1. Muzea. Wikipedia: the free encyclopedia [online] Wikimedia Foundation, 2001- [cit.2015-12-10]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Muzeum

  1. Wikipedia- depozitáře. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/Depozit%C3%A1%C5%99

Externí odkazy

Doporučená literatura

  • Muzea a galerie v České Republice- kapesní encyklopedie. FRIČOVÁ, Yvonna (ed.). Muzea a galerie v České republice: [kapesní encyklopedie]. 1. vyd. Praha: Titanic, 1999, 222 s. ISBN 80-85909-51-0.
  • Muzeum umění. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2015, 992 nečíslovaných stran. Universum (Knižní klub). ISBN 978-80-242-4906-3.
  • BENNETT, Tony. The birth of the museum: history, theory, politics. 1st pub. New York: Routledge, c1995. Culture: policies and politics. ISBN 0-415-05387-0.

Klíčová slova

muzeum, Národní muzeum, Ministerstvo kultury