Psací stroj

Verze z 28. 12. 2015, 13:48, kterou vytvořil Zuzana.Lazanska (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „== Psací stroj == '''Psací stroj''' je vynález z 18. století, který se rozšířil až ke konci 19. století. Je to mechanický nástroj, který, vedl…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Psací stroj

Psací stroj je vynález z 18. století, který se rozšířil až ke konci 19. století. Je to mechanický nástroj, který, vedle tiskařských zařízení, pomohl lidstvu k rychlejšímu a praktičtějšímu zaznamenávání psaného textu na papír. Předtím se pro osobní i pracovní potřeby psalo pouze ručně.

Historie psacího stroje

Koncept psacího stroje se datuje minimálně do roku 1714, kdy Angličan Henry Mill zhotovil nejasně formulovaný patent na vlastnoručně vyrobený přístroj nebo metodu na vtisk nebo transkripce písmen. První prokázaně fungující psací stroj sestrojil Ital Pallegrino Turri v roce 1808. Přístroj vytvořil pro svoji slepou přítelkyni hraběnku Carolinu Fantoni da Fivizzano. Není známo, jak Turriho psací stroj vypadal, ale dodnes se dochovaly exempláře dopisů hraběnky Caroliny, které na přístroji napsala. V průběhu 19. století se o vytváření psacích strojů zajímalo několik vynálezců v Evropě a ve Spojených státech. Žádný z jejich přístrojů nicméně neměl až do konce 19.století velké komerční úspěchy. I přesto existovalo několik strojů, které zaznamenali alespoň nepatrný zájem. Jedním z nich byl například přístroj dánského pastora Rasmuse Mallinga-Hansena. Jeho přístroj dokonce zakoupili Fridrichu Nietzschemu jeho matka a sestra. Stejně jako většina lidstva ani on však nedokázal psací stroj ocenit.