R - programovací jazyk

R je volně (zdarma) dostupný programovací jazyk. Je specializovaný hlavně na statické výpočty, statickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení. Výstupem jsou tedy nejčastěji 2D a 3D grafy. Podporuje také matice a maticové výpočty stejně jako podobný MATLAB. R se stalo standardem v oblastech statistiky a jeho prostředí je stále rozšiřováno přímo uživateli eRka. Je tím myšleno rozšíření funkcí R - knihovny (packages).

Balíčky/Packages

Sada základních balíčků je automaticky instalována společně s R. Dále je k dispozici více než 11 000 balíčků volně ke stáhnutí. Balíčky dat jsou prakticky funkce navíc, které jazyk rozšiřují o další možnosti. Jedná se například o nástroj na import či export dat, tvorba reportů, nebo speciálně vytvořené balíčky pro určitý druh projektu/projekt, ke kterému je R využíváno. Jsou k dispozici např. na stránkách Comprehensive R Archive Network (CRAN), Bioconductor (projekt, nabízí balíčky v oblasti pro analýzu genomických dat), GitHub, Omegahat...atd.

Programovací jazyk R je opravdu pouze jazyk! Tzv. interpretovaný jazyk, tzn. přístup pomocí příkazového řádku (interpret). Potřebuje tedy nějaké grafické uživatelské rozhraní (GUI - Graphical User Interface) ve kterém může uživatel R s jazykem pracovat. Je možné ho instalovat na operační systémy UNIX, Windows i MacOS.

Kladné vlastnosti

  • Silné objektově orientované programování na rozdíl od většiny ostatních statických počítačových jazyků.
  • Statická grafika díky které generuje grafy. Zahrnuje také matematické symboly.
  • Má svůj vlastní formát podobný LaTexu.
  • Kód je možné propojit s dalšími jazyky (C, C++, Fortram).

Důležité mylníky

*1997: Vznik poslední funkční verze jazyka R, který je vyvinut z jazyka S. Je jeho nástupce, akorát má svobodnou licenci na rozdíl od S.

  • Téhož roku se R stává oficiálně součástí projektu GNU.