Role výměnných formátů v katalogizační praxi, charakteristika formátu MARC 21: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „== MARC21 == MARC21 je mezinárodně uznávaný metadatový standard pro popis dokumentů v knihovnických informačních systémech. Je nejrozšířeněj…“)
 
Řádek 5: Řádek 5:
  
 
=== Vývoj ===
 
=== Vývoj ===
'''Projekt MARC''' vznikl z iniciativy programátorky''' Henriette Avran''' v roce '''1966''' v knihovně Kongresu (LoC - Library of Congress) v USA. MARC vznikl jako pilotní projekt testování výroby strojově čitelných záznamů.
+
'''Projekt MARC''' vznikl z iniciativy programátorky''' Henriette Avran''' v roce '''1966 v knihovně Kongresu''' (LoC - Library of Congress) v USA. MARC vznikl jako pilotní projekt testování výroby strojově čitelných záznamů.
 
<br />
 
<br />
'''UNIMARC -''' Universal MARC format. Jelikož tvorba MARC formátů v USA a Velké Británii odstartovala tvorbu strojově zpracovatelných formátů i v ostatních státech a formáty byly nejednotné, byla potřeba verze formátu sjednotit - UNIMARC.
+
'''UNIMARC -''' Universal MARC format. Jelikož tvorba MARC formátů v USA a Velké Británii odstartovala tvorbu strojově zpracovatelných formátů i v ostatních státech a formáty byly nejednotné, byla potřeba verze formátu sjednotit - UNIMARC. Cílem sjednocení bylo ulehčit mezinárodní výměnu bibliografických údajů. Byl vydán v roce '''1977''' jako jeden ze základních programů organizace IFLA (Interntional Federation of Library Associations) opět díky Henriette Avran. V té době byl nezávislý na katalogizačních instrukcích a řídil se jen standardem ISBD.
 +
<br />
 +
Během 80. - 90. let vznikly další verze v rodině formátu MARC. Byly to formáty '''USMARC''' (USA) a '''CANMARC''' (Kanada), které se staly předlohou pro pozdější nejnovější verzi MARC21.

Verze z 16. 12. 2020, 19:37

MARC21

MARC21 je mezinárodně uznávaný metadatový standard pro popis dokumentů v knihovnických informačních systémech. Je nejrozšířenější typ strojem čitelných informací z rodiny formátu MARC. Je kompatibilní s pravidly RDA (stejně jako dříve se starými pravidly AACR2R).
MARC neboli Machine Redeable Cataloging vznikl jako strojově čitelný výměnný formát bibliografických dat. Patří mezi standardizované formáty struktury katalogizačního záznamu do dnes, slouží pro přenos dat mezi jednotlivými systémy. Stanovuje povinné údaje pro výměnu, pořadí údajů popisu, jejich odpovídající kódová označení a pravidla použití. MARC formáty kooperují s mezinárodními standardy pro katalogizaci jako jsou mezinárodní katalogizační pravidla RDA (Resource Description and Access) či strukturou dat ISBD (International Standard Bibliographic Description).

Vývoj

Projekt MARC vznikl z iniciativy programátorky Henriette Avran v roce 1966 v knihovně Kongresu (LoC - Library of Congress) v USA. MARC vznikl jako pilotní projekt testování výroby strojově čitelných záznamů.
UNIMARC - Universal MARC format. Jelikož tvorba MARC formátů v USA a Velké Británii odstartovala tvorbu strojově zpracovatelných formátů i v ostatních státech a formáty byly nejednotné, byla potřeba verze formátu sjednotit - UNIMARC. Cílem sjednocení bylo ulehčit mezinárodní výměnu bibliografických údajů. Byl vydán v roce 1977 jako jeden ze základních programů organizace IFLA (Interntional Federation of Library Associations) opět díky Henriette Avran. V té době byl nezávislý na katalogizačních instrukcích a řídil se jen standardem ISBD.
Během 80. - 90. let vznikly další verze v rodině formátu MARC. Byly to formáty USMARC (USA) a CANMARC (Kanada), které se staly předlohou pro pozdější nejnovější verzi MARC21.