Totalitarismus

Verze z 8. 11. 2014, 14:51, kterou vytvořil Erika Jarochová (jarochovaerika@gmail.com) (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Raymond Aron'''<br /> Raymond Aron se věnoval totalitarismu a nástupu Hitlera k moci. Věnoval se také filozofii dějin a vypracoval teorii industri…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Raymond Aron
Raymond Aron se věnoval totalitarismu a nástupu Hitlera k moci. Věnoval se také filozofii dějin a vypracoval teorii industriální společnosti. O totalitarismu pojednával v rámci obrany demokracie.

Znaky totalitarismu
Totalitní systémy podle něj mají pět znaků.

  • monpol jedné strany na politickou činnost
  • jedna stranická ideologie
  • monopol strany (státu) na násilí a na přesvědčování (média,..)
  • podřízení většiny ekonomických a profesních aktivit státu
  • politizace všech chyb jednotlivců

Totalitní režimy podle něj stojí na jednotě víry a strachu. Jsou v nich vylučovány některé skupiny, až na úrověň genocidního chování.

Původ totalitarismu
Jako jeden z mála se zabýval původem totalitarismu. Podle něj je jeho původcem sama revoluční strana, která se snaží změnit realitu podle nějaké ideologie. Vývoj k totalitarismu je pravděpodobnější, když je ve státě monopolní režim jedné strany. Tento vývoj je pravděpodobnější také v masové společnosti, kde je přítomna propaganda. Mohou k němu napomoci také nátlakové skupiny.

Nacistický režim
Nacictický režim chtěl podle něj obnovit morální jednotu Německa. Tento režim se chtěl vrátit k idealizované předindustriální společnosti. Revoluce bývá založena na pokrokových myšlenkách. Nacismus ovšem zavrhoval osvícenské myšlenky a racionalismus. Odmítal třídní boj ve jménu společného zájmu lidí jedné rasy. Hájil sepjetí rolníků s půdou, byl spojen s tradicionalismem. Cílem zde bylo zejména vyhladit jiné rasy a rozšířit svůj životní prostor. Například hospodářství nebylo plně podřízeno ideologii, stejně jako státní správa. Systém si bral za cíl obranu drobných obchodníků a řemeslníků před velkopodnikateli. Chtěl zavést hieratchii a autoritu ve společnosti.

SSSR
Podle něj není lehké srovnávat totalitarismus v SSSR s tím v Německu, protože tan trval jen třináct let. V SSSR bylo hlavním cílem vytvořit ideální společnost. Součástí totalitarismu zde byla ústavní fikce. Existovala zde ústava, podobná jako v západních zemích, ale byla podřízena dodatku o zájmech pracujících. Charakteristickým rysem také je, že zde byl přítomen teror. Velmi široké spektrum chování bylo považováno za zločin.

Zdroje
ARON, Raymond. Demokracie a totalitarismus. Vyd. 2. Překlad Vladimír Jochmann. V Brně: Atlantis, 1993, 218 s. ISBN 80-710-8064-0.
ARON, Raymond. Historie XX. století. 1. vyd. Praha: Academia, 1999, 869 s. ISBN.
Totalitarismus Pohled Hannah Arendtové a Raymonda Arona. Brno, 2009. Magisterská diplomová práce. Masarykova univerzita.