Validita

Verze z 19. 1. 2017, 23:03, kterou vytvořil Petr.Kosik (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „== Překlad a základní význam termínu == Pojem validita se zpravidla překládá jako '''platnost'''.<ref>Baštecká, Bohumila (2009). Psychologická e…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Překlad a základní význam termínu

Pojem validita se zpravidla překládá jako platnost.[1] Touto platností přitom rozumíme planost určitého zjišťovacího, popř. poznávacího procesu či metody, díky které se dobíráme určitých platných - ve smyslu vědecky podložených - poznatků. De facto tak tento termín značí užitečnost takovéhoto procesu či metody, neboť jen metodu, která nám poskytuje platné informaci, lze považovat za skutečně užitečnou.

Někdy je tento termín také překládán jako pravdivost. Chápe se jí pravdivost poznatků získaných příslušnou poznávací (např. diagnostickou) metodou, a to ve smyslu korespondenčního pojetí pravdivosti, tedy toho, že údaje získané touto metodou odpovídají realitě - "korespondují" s ní.

Základní charakteristika

Validita se určuje, obecně řečeno, u jakéholiv vědeckého poznávacího či zjišťovacího (např. výzkumného či diagnostického) procesu, resp. metody.

Řečeno konkrétněji, lze ji stanovit u jednotlivých metod sběru dat v rámci výzkumu (např. pozorování, rozhovor) a u jednotlivých diagnostických nástrojů (např. testy, dotazníky) či diagnostických situací (např. modelová situace). Také se stanovuje u výzkumu jako celku či u daného výzkumného projektu - nejčastěji u experimentů.[2]

  1. Baštecká, Bohumila (2009). Psychologická encyklopedie: aplikovaná psychologie. Praha: Portál.
  2. Coolican, Hugh (2009). Research Methods and Statistics in Psychology. 5th Edition. London: Hodder Education.