Odhady pracností. Metody, postupy a úskalí: Porovnání verzí

Řádek 4: Řádek 4:
 
== Metody odhadu ==
 
== Metody odhadu ==
 
===Dekompozice práce===
 
===Dekompozice práce===
Široce rozšířenou formou dekompozice práce je'''Work breakdown structure (WBS)'''. Jedná se o dokument obsahující hierarchický rozklad cíle projektu (předmětu plnění projektu) na jednotlivé dodávané výsledky a dále postupně na jednotlivé produkty a podprodukty až na úroveň jednotlivých pracovních balíků, které musí být vytvořeny v průběhu projektu. Pojem WBS nemá jednoznačně přijímaný český překlad. Používá se pojem Hierarchická struktura prací nebo Hierarchická struktura činností, který ale může být zavádějící.
+
Široce rozšířenou formou dekompozice práce je [[Pracovní rozklad činností (WBS). Principy tvorby, smysl a návaznosti na další části plánu projektu. Řízení změn|Work breakdown structure (WBS)]]. Jedná se o dokument obsahující systematický hierarchický rozklad práce, která musí být na projektu vykonána, a která se dotýká rozsahu (kvality), nákladů a času. Cíl projektu je tak rozložen na jednotlivé dodávané produkty<br>
 +
Důležité při tvorbě WBS je, aby vždy pokryla 100% cíle projektu, nic nesmí být vynecháno. Později při vypracování by totiž změna znamenala velkou časovou zátěž. Obsah prvků se také nesmí navzájem překrývat.<br>
 +
WBS neřeší časové závislosti mezi svými jednotlivými elementy ani jak je daného cíle dosařeno - představuje výsledky, ne akce.
 
===Hodnocení experta===
 
===Hodnocení experta===
 
===Odhad pomocí analogie===
 
===Odhad pomocí analogie===
Řádek 28: Řádek 30:
  
 
===Související články===
 
===Související články===
 
+
[[Pracovní rozklad činností (WBS). Principy tvorby, smysl a návaznosti na další části plánu projektu. Řízení změn]]š+
 
===Klíčová slova===
 
===Klíčová slova===
 
projektový management
 
projektový management
 
[[Kategorie:Státnicové otázky UISK]]
 
[[Kategorie:Státnicové otázky UISK]]

Verze z 17. 4. 2021, 10:58

Odhady pracnosti, respektive jejich stanovení je důležitou součástí plánování projektu. Odhady tvoří vstupy do tvorby nabídek, stanovení ceny projektu, plánování i řízení projektu. Tvorba odhadů je úzce spojena s porozuměním rozsahu projektu, kvalitativním kritériím a také stanovením způsobu jak bude dohodnutý výsledek projektu vytvořen a dodán.
Je potřeba analyzovat rizika projektu, požadavky projektu (technologické, dovednostní), obchodní a politická rizika a další.
Stanovují se odhady zdrojů (lidských, prostorů, materiálů, atp.), časové náročnosti a nákladů a jejich vzájemné vazby.

Metody odhadu

Dekompozice práce

Široce rozšířenou formou dekompozice práce je Work breakdown structure (WBS). Jedná se o dokument obsahující systematický hierarchický rozklad práce, která musí být na projektu vykonána, a která se dotýká rozsahu (kvality), nákladů a času. Cíl projektu je tak rozložen na jednotlivé dodávané produkty
Důležité při tvorbě WBS je, aby vždy pokryla 100% cíle projektu, nic nesmí být vynecháno. Později při vypracování by totiž změna znamenala velkou časovou zátěž. Obsah prvků se také nesmí navzájem překrývat.
WBS neřeší časové závislosti mezi svými jednotlivými elementy ani jak je daného cíle dosařeno - představuje výsledky, ne akce.

Hodnocení experta

Odhad pomocí analogie

  1. Delfská metoda - Delfská metoda je expertní, resp. prognostická metoda skupinového hledání řešení. Zpravidla se do ní zapojují skupiny odborníků, kteří vytváří odhady a prognózy nezávisle na sobě, přičemž výstupy posléze shrnuje prostředník. Ty pak distribuuje pro další kola. Používají se standardizované dotazníky posílané i elektronickou poštou. Postup se opakuje tak dlouho, dokud nedojde k přibližné shodě účastníků.
  2. Funkční bod - též Metoda funkčních bodů, je metoda odhadování pracnosti vývoje software založená na hodnocení jeho složitosti. V angličtině se používá zkratka FP, popřípadě FPA (Functional Point Analysis). Cílem metody je poskytovat objektivní metriku použitelnou pro plánování, řízení vývoje a vyhodnocování software.
  3. Tříčíselný odhad - metodika používaná v projektovém managementu pro zpřesnění odhadů. Požívá se v kombinaci s dalšími metodikami odhadu. Pracuje s rozdělením pravděpodobnosti.
  4. Cocomo
  5. Cosysmo

Důvody problémů

  • Lidé obecně mají tendenci být příliš optimističtí a očekávají, že se záležitosti budou vyvíjet spíše příznivě.
  • Dosavadní zkušenosti se berou v úvahu jen zčásti. Jestliže se projektuje nějaký systém, odhaduje se jeho rozsah analogií s podobným systémem.

Obtíže odhadů

  1. Silná závislost všech parametrů výsledného produktu, jako jsou náklady, kvalita řešení atd., na kvalitě řešitelského týmu.
  2. Rychle se měnící podmínky (vlastnosti hardwaru, měnící se způsoby používání počítačů,.) silně snižují opakovatelnost řešení. Jedná se tedy o stanovení pracnosti úkolu, který je do značné míry unikátní.
  3. V programování se dosud neustálily pracovní postupy.
  4. Rychlý vývoj - ke změnám podmínek řešení (know - how, hardware) může dojít i během řešení jediného úkolu.

Zdroje

Reference


Související články

Pracovní rozklad činností (WBS). Principy tvorby, smysl a návaznosti na další části plánu projektu. Řízení změnš+

Klíčová slova

projektový management