Pojem e-science/e-research, cyklus komunikace vědeckých informací v digitálním prostředí: Porovnání verzí

Řádek 22: Řádek 22:
  
 
===E-research===
 
===E-research===
E-research se považuje za širší koncept než e-science. Zahrnuje totiž i humanitní a sociální vědy.  
+
E-research se považuje za širší koncept než e-science. Zahrnuje totiž i humanitní a sociální vědy. <ref name=":2747">TRTÍKOVÁ, Ilona. Sociální sítě na podporu vědecké komunikace a otevřeného sdílení informací. ITlib [online], č. 1. 2014. [cit. 2021-11-03]. Dostupné z: https://itlib.cvtisr.sk/clanky/clanek2625/.</ref> Dochází zde ke zpracování velkého množství dat - např. jazykové korpusy. Vztahuje se k používání informačních a komunikačních technologií pro podporu stávající i nové formy vědeckého výzkumu. Stejně jako e-science zasahuje do všech vědních disciplín, včetně společenských a humanitních věd. Je založen na obrovském objemu dat a je vysoce kolaborativní. Otevírá velké možnosti výzkumníkům, mohou pracovat s velmi rozsáhlými vzorky dat.
 
 
zpracování velkého množství dat - např. jazykové korpusy. Vztahuje se k používání informačních a komunikačních technologií pro podporu stávající i nové formy vědeckého výzkumu. Stejně jako e-science zasahuje do všech vědních disciplín, včetně společenských a humanitních věd. Je založen na obrovském objemu dat a je vysoce kolaborativní. Otevírá velké možnosti výzkumníkům, mohou pracovat s velmi rozsáhlými vzorky dat.
 
  
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==

Verze z 4. 11. 2021, 14:25

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Vědecká komunikace

Vědecká komunikace vzniká vstupem vědeckých informací do komunikačního procesu. Je to logická informace získaná v procesu poznání, která adekvátně odráží jevy a zákonitosti přírody, společnosti a myšlení, byla ověřena (verifikována) vědeckými metodami a využívá se v praxi. Pod termínem vědecké komunikace se rozumí souhrn publikovaných, prezentovaných či popularizovaných informací o vědeckých objevech. Jejím primárním cílem je tyto informace šířit a seznamovat s nimi vědce pracující ve stejném oboru, oborech příbuzných a někdy i širokou veřejnost.

Systém vědecké komunikace – informační cyklus musí obsahovat tyto prvky: Registration, which allows claims of precedence for a scholarly finding. Certification, which establishes the validity of a registered scholarly claim. Awareness, which allows actors in the scholarly system to remain aware of new claims and findings. Archiving, which preserves the scholarly record over time. Uchování informace v case a prostoru Rewarding, which rewards actors for their performance in the communication system based on metrics derived from that system.


E-science a e-research 90% všech vědeckých článků – 2 a více autorů Vědecká spolupráce – týmy, kolaborace

E-science

Termín e-science poprvé použil John Taylor, generální ředitel Úřadu Spojeného království pro vědu a technologii v roce 1999 v USA. E-science lze definovat jako výpočetně náročnou věda, která se provádí ve vysoce distribuovaném síťovém prostředí. E‐science používá obrovské datové soubory, které vyžadují gridové výpočty (grid computing). Tyto pokročilé technologie velkých infrastruktur1 jsou nazývány grid v Evropě či Collaboratories v USA. Technologie jsou vyvíjeny s cílem podpořit sdílení zdrojů mezi jednotlivci, institucemi a virtuálními organizacemi na podporu vědecké činnosti jako datová úložiště, superpočítačová centra atd. Výhodou sdílených dat v prostředí e-science je možnost ověření výsledků výzkumu, příležitost pro jinou interpretaci dat v rámci interdisciplinárního prostředí, jejich dlouhodobé uchování. [1]

Je založena především na sdílení dat, konstrukci a sdílení pracovních postup, které je uskutečňováno přes webové služby a technologie webu 2.0. Celý tento koncept tak napomáhá urychlit vývoj vědy, protože umožňuje vědcům z celého světa, nezávisle na geografické vzdálenosti, mezi sebou sdílet, užívat, přetvářet a znovu sdílet data, která byla vědci produkována.

E-research

E-research se považuje za širší koncept než e-science. Zahrnuje totiž i humanitní a sociální vědy. [1] Dochází zde ke zpracování velkého množství dat - např. jazykové korpusy. Vztahuje se k používání informačních a komunikačních technologií pro podporu stávající i nové formy vědeckého výzkumu. Stejně jako e-science zasahuje do všech vědních disciplín, včetně společenských a humanitních věd. Je založen na obrovském objemu dat a je vysoce kolaborativní. Otevírá velké možnosti výzkumníkům, mohou pracovat s velmi rozsáhlými vzorky dat.

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 TRTÍKOVÁ, Ilona. Sociální sítě na podporu vědecké komunikace a otevřeného sdílení informací. ITlib [online], č. 1. 2014. [cit. 2021-11-03]. Dostupné z: https://itlib.cvtisr.sk/clanky/clanek2625/.

Doporučená literatura

  • BERNARDOVÁ, Dana a IVANOVÁ, Kateřina. Komunikace ve vědě a výzkumu. Olomouc: Moravská vysoká škola Olomouc, 2010. 61 s. ISBN 978-80-87240-35-9.
  • JAŠÍKOVÁ, Veronika a kol. Komunikace a prezentace vědy: kurz č. 11. Hradec Králové: Gaudeamus, 2012. 131 s. ISBN 978-80-7435-184-6.
  • BARTOŠEK, Miroslav et al. Otevřený přístup k vědeckým informacím: současný stav v České republice a ve světě. První vydání. Brno: Vysoké učení technické v Brně, nakladatelství VUTIUM, 2016. 265 stran. ISBN 978-80-214-5282-4.
  • Burton, Orville; Appleford, Simon (2009-01-01). "Cyberinfrastructure for the Humanities, Arts, and Social Sciences". EDUCAUSE Center for Applied Research - Research Bulletin. 2009 (1).
  • Gupta, Shivam; Müller-Birn, Claudia (2018-08-06). "A study of e-Research and its relation with research data life cycle: a literature perspective". Benchmarking: An International Journal. 25 (6): 1656–1680. doi:10.1108/bij-02-2017-0030. ISSN 1463-5771.

Související články

Klíčová slova

e-science, e-research, vědecká komunikace, informace, cyklus komunikace vědeckých informací