Dvojtečkové třídění: Porovnání verzí

(úpravy struktury)
m
Značky: editace z Vizuálního editoru, možná chyba ve Vizuálním editoru
 
(Není zobrazeno 39 mezilehlých verzí od 6 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
= '''Dvojtečkové třídění''' =
+
'''Dvojtečkové třídění''' (''Colon classification'' = CC) je [[fasetový klasifikační systém]] navržený ve 20. letech 20. století [[S. R. Ranganathan|S. R. Ranganathanem]]. Nikdy se plně neujal, avšak nezanedbatelně ovlivnil ostatní systémy a nové technologie. Jde o systém, který slouží ke klasifikaci dokumentů a který charakterizuje daný předmět pomocí více tříd (''faset''), z nichž každá jej pojímá z jiného hlediska (jazyk, čas, místo, hmota...). Dalším příkladem fasetové klasifikace je [[Universal Decimal Classification]] (UDC).<ref name=":0">ŠKOPÍK, Pavel. Život a dílo S. R. Ranganathana. Ikaros [online]. 2004, roč. 8, č. 11 [cit. 26.11.2014]. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/1809>. urn:nbn:cz:ik‐001809. ISSN 1212-5075.</ref><br />
Dvojtečkové třídění (Colon classification) je fasetový klasifikační systém navržený ve 20. letech 20. století S. R. Ranganathanem. Nikdy se plně neujal, avšak ostatní systémy a nové technologie.
 
 
 
== Fasetový klasifikační systém ==
 
Jde o systém, který slouží ke klasifikaci dokumentů, a který charakterizuje daný předmět pomocí více tříd (faset), z nichž každá jej pojímá z jiného hlediska (jazyk, čas, místo, hmota…). Dalším příkladem fasetové klasifikace je Universal Decimal Classification (UDC).
 
  
 
== Vznik a vývoj ==
 
== Vznik a vývoj ==
  
 
=== Autor ===
 
=== Autor ===
Shiyali Ramamrita Ranganathan (1892 - 1972) byl indický matematik a knihovník. Dlouho působil na Madarské univerzitě a zasloužil se o pozvednutí knihovnictví v Indii, jeho práce má však globální význam. Jeho nejvýznamnějšími přínosy pro informační vědu a knihovnictví je formulování Pěti zákonů knihovnictví a vytvoření Dvojtečkového třídění.
+
 
 +
'''Shiyali Ramamrita Ranganathan''' (1892 - 1972) byl indický matematik a knihovník. Byl profesorem matematiky na Madraské univerzitě, později řídil univerzitní knihovnu.  Zasloužil se o pozvednutí knihovnictví v Indii, jeho práce má však globální význam. Jeho nejvýznamnějšími přínosy pro informační vědu a knihovnictví je formulování ''[[Pět zákonů knihovnictví|Pěti zákonů knihovnictví]]'' a vytvoření ''Dvojtečkového třídění''.
 +
[[Soubor:S. R. Ranganathan.jpg|náhled|Ranganathan]]
  
 
=== Formování ===
 
=== Formování ===
Ranganathan své třídění navrhl již roku 1924. První vydání publikoval v roce 1933. Do své smrti jej upravil v dalších pěti vydáních. Jeho nejvýznamnějšími pracemi jsou v tomto směru Dvojtečkové klasifikace a Úvodu do knihovnické klasifikace (1937). Vývoj DT se zastavil po posledním 7. vydání v roce 1987.
+
 
 +
Ranganathan své třídění navrhl již roku 1924. První vydání publikoval v roce 1933. Do své smrti jej upravil v dalších pěti vydáních. Jeho nejvýznamnějšími pracemi jsou v tomto směru ''Dvojtečkové klasifikace'' a ''Úvodu do knihovnické klasifikace'' (1937). Vývoj CC se zastavil po posledním 7. vydání v roce 1987.
  
 
=== Uvádění do praxe ===
 
=== Uvádění do praxe ===
Uvádění do praxe  Ranganathan experimentoval s DT na Madarské univerzitě a v několika indických univerzitních (Dillí, Banaras) či veřejných knihovnách. Bohužel se nenašla instituce, která by se ho ujala a rozvíjela jej, z toho důvodu se nikdy nezačalo masově využívat.
 
  
===  ===
+
Ranganathan experimentoval s DT na Madraské univerzitě a v několika indických univerzitních (Dillí, Banaras) či veřejných knihovnách. Bohužel se nenašla instituce, která by se ho ujala a rozvíjela jej, z toho důvodu se nikdy nezačalo masově využívat.
 +
 
 +
== Charakter ==
  
=== Charakter ===
+
CC je postkoordinovaný selekční jazyk (popis vytvářen s ohledem na konkrétní dokument – opakem je prekoordinovaný selekční jazyk). Jedná se o fasetový systém (opakem je enumerativní systém). CC je též nazýváno analyticko-systematickým, neboť poměrně detailně analyzuje pojem, přičemž postupuje na základě daných principů.<ref>ŠILAROVÁ, Ludmila. Ranganathanův teoretický přínos a vliv v systematickém pořádání informací. Praha, 1978. Diplomová práce. FF UK. Vedoucí práce Blahoslav Kovář.</ref>
DT je postkoordinovaný selekční jazyk (popis vytvářen s ohledem na konkrétní dokument – opakem je prekoordinovaný selekční jazyk ). Jedná se o fasetový systém (opakem je enumerativní systém). DT je též nazýváno analyticko-systematickým, neboť poměrně detailně analyzuje pojem, přičemž postupuje na základě daných principů.
+
 
 +
=== Syntaktické prostředky ===
  
==== Syntaktické prostředky ====
 
 
Syntaktickými prostředky jsou arabské číslice, velká a malá písmena, a sada interpunkčních znaků, které je oddělují (z počátku to byly pouze dvojtečky).
 
Syntaktickými prostředky jsou arabské číslice, velká a malá písmena, a sada interpunkčních znaků, které je oddělují (z počátku to byly pouze dvojtečky).
  
==== Principy ====
+
=== Principy ===
DT člení vědu na 44 hlavních faset (Universum znalostí, Knihovní věda, Knižní věda, Žurnalistika…), do níž je dokument zařazen. Dále je určen pomocí kategorií, vypovídajících o osobě, hmotě, energii, prostoru, času (= PEMST, počáteční písmena anglických výrazů), které jsou odděleny příslušnými interpunkčními znamínky. Mohou se přidat další (obtížně zařaditelné) fasety, vypovídající o místě, jazyku apod. Obsahem kategorií jsou izoláty. Dokumentu můžeme přiřadit více hlavních faset i více izolátů v totožných kategoriích, popřípadě i některé kategorie vynechat, nelze-li jimi dokument charakterizovat.(ikaros)
+
 
 +
Zápis dokumentu v CC se skládá z '''hlavních faset''' a '''izolátových faset''' (ty se v něm nutně vyskytovat nemusí). ''Faseta'' je pak kategorie či charakteristika, pomocí které určujeme dokument.
 +
 
 +
CC člení vědu na 44 hlavních faset (Universum znalostí, Knihovní věda, Knižní věda, Žurnalistika...), určujících základní obory lidského vědění – hlavní faseta stojí na počátku zápisu. Dále dokumentu přiřazujeme izolátové fasety vypovídajících o osobě, hmotě, energii, prostoru, času (= PMEST, počáteční písmena anglických výrazů personality, matter, energy, space and time), z nichž každé předchází jiný interpunkční symbol. Mohou se přidat další (obtížně zařaditelné) fasety, vypovídající o místě, jazyku apod. Dokumentu můžeme přiřadit více hlavních faset i více izolátových faset v totožných kategoriích, popřípadě i některé kategorie vynechat, nelze-li jimi dokument charakterizovat.<ref name=":0" />
  
 
=== Příklad záznamu ===
 
=== Příklad záznamu ===
 +
 
L ,45 ;421 :6 ;253 :f .44 'N5
 
L ,45 ;421 :6 ;253 :f .44 'N5
  
Lékařství (zákl.třída) , Plíce ;Tuberkulóza : Léčba ; Rentgen :Výzkum . Indie '1950
+
Lékařství (zákl.třída) , Plíce ;Tuberkulóza : Léčba ; Rentgen :Výzkum . Indie '1950 <ref>DOFKOVÁ, Jitka. Ranganathanovo dvojtečové třídění a jeho uplatnění v současné knihovnické praxi. [online]. 2004 [cit. 2014-12-09]. Dostupné z: http://www.phil.muni.cz/kivi/clanky.php?cl=41</ref>
 +
 
 +
== CC a ostatní klasifikační systémy ==
 +
 
 +
CC vzniklo v době, kdy se již užívalo [[Mezinárodní desetinné třídění]] (MDT), [[Melville Dewey a jeho přínos knihovnictví|Deweyho desetinné třídění]] (DDC) či [[Třídění Kongresové knihovny]] (LCC). Ranganathan z nich vycházel jen částečně. Jejich hierarchickou strukturu považoval za svazující. Viděl i jejich neschopnost vyjadřovat úzce specifická či mezioborová témata<ref name=":0" />. Toto mělo CC zvládnout, současně mělo být flexibilnější, nabízet možnost úprav či začlenění nových oborů lidské činnosti.
  
== DT a ostatní klasifikační systémy  ==
 
DT vzniklo v době, kdy se již užívalo Mezinárodní desetinné třídění (MDT), Deweyho desetinné třídění (DDC) či Třídění Kongresové knihovny (LCC). Ranganathan z nich vycházel jen částečně. Jejich hierarchickou strukturu považoval za svazující. Téže viděl jejich neschopnost vyjadřovat úzce specifická či multidisciplinární témata (ikaros). Toto mělo DT zvládnout, současně mělo být flexibilnější a nabízet možnost úprav.
 
 
=== Nedostatky ===
 
=== Nedostatky ===
Nedostatkem DT je mnohdy jeho přílišná délka, signatura se nemusí vejít na hřbet knihy, uživatel může mít problém s jejím zapamatováním. I samo tvoření popisu je náročné.
 
  
=== ===
+
Nedostatkem CC je mnohdy jeho přílišná délka, signatura se nemusí vejít na hřbet knihy, uživatel může mít problém s jejím zapamatováním. I samo tvoření popisu je náročné.
 +
 
 +
=== Vliv ===
 +
 
 +
CC nicméně velmi ovlivnilo např. MDT či DDC, které implementovaly některé rysy fasetového systému. Také výrazně ovlivnilo [[Blissovo bibliografické třídění]]. Jeho další možnosti se objevily se vznikem [https://wikisofia.cz/index.php?title=World_Wide_Web&action=edit&redlink=1 World Wide Webu] (vychází z něj kupříkladu slovníkový systém Yahoo).
 +
 
 +
== Zdroje ==
 +
 
 +
=== Reference ===
 +
 
 +
<references />
 +
 
 +
=== Použitá literatura ===
 +
 
 +
* ŠILAROVÁ, Ludmila. Ranganathanův teoretický přínos a vliv v systematickém pořádání informací. Praha, 1978. Diplomová práce. FF UK. Vedoucí práce Blahoslav Kovář.
 +
* SKALOVÁ, Eva. Klasifikace knihovnictví, bibliografie a VTEI ve světových univerzálních klasifikačních systémech. Praha, 1975. Diplomová práce. FF UK. Vedoucí práce Blahoslav Kovář.
 +
* ŠKOPÍK, Pavel. Život a dílo S. R. Ranganathana. Ikaros [online]. 2004, roč. 8, č. 11 [cit. 26.11.2014]. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/1809>. urn:nbn:cz:ik‐001809. ISSN 1212-5075.
 +
 
 +
=== Externí zdroje ===
 +
 
 +
* [http://www.phil.muni.cz/kivi/clanky.php?cl=41 Ranganathanovo dvojtečové třídění a jeho uplatnění v současné knihovnické praxi - KIVI]
 +
* [http://en.wikipedia.org/wiki/S._R._Ranganathan%20Wikipedia S. R. Ranganathan - Wikipedia]
 +
=== Související články ===
 +
[[Mezinárodní desetinné třídění]]<br />
 +
[[Informační požadavek]]<br />
 +
[[S. R. Ranganathan]]
 +
 
 +
=== Klíčová slova ===
 +
 
 +
dvojtečkové třídění, klasifikační systém, fasetová klasifikace
  
==== Vliv ====
+
[[Kategorie:Informační studia a knihovnictví]][[Kategorie:Teoretické a obecné aspekty knihovnictví a informací]][[Kategorie:Články k ověření učitelem Drobíková]]
DT nicméně velmi ovlivnilo např. MDT či DDC, které implementovaly některé rysy fasetového systému. Také výrazně ovlivnilo Blissovo bibliografické třídění. Jeho další možnosti se objevily se vznikem World Wide Webu (vychází z něj kupříkladu slovníkový systém Yahoo).
 

Aktuální verze z 10. 6. 2017, 09:20

Dvojtečkové třídění (Colon classification = CC) je fasetový klasifikační systém navržený ve 20. letech 20. století S. R. Ranganathanem. Nikdy se plně neujal, avšak nezanedbatelně ovlivnil ostatní systémy a nové technologie. Jde o systém, který slouží ke klasifikaci dokumentů a který charakterizuje daný předmět pomocí více tříd (faset), z nichž každá jej pojímá z jiného hlediska (jazyk, čas, místo, hmota...). Dalším příkladem fasetové klasifikace je Universal Decimal Classification (UDC).[1]

Vznik a vývoj

Autor

Shiyali Ramamrita Ranganathan (1892 - 1972) byl indický matematik a knihovník. Byl profesorem matematiky na Madraské univerzitě, později řídil univerzitní knihovnu. Zasloužil se o pozvednutí knihovnictví v Indii, jeho práce má však globální význam. Jeho nejvýznamnějšími přínosy pro informační vědu a knihovnictví je formulování Pěti zákonů knihovnictví a vytvoření Dvojtečkového třídění.

Ranganathan

Formování

Ranganathan své třídění navrhl již roku 1924. První vydání publikoval v roce 1933. Do své smrti jej upravil v dalších pěti vydáních. Jeho nejvýznamnějšími pracemi jsou v tomto směru Dvojtečkové klasifikace a Úvodu do knihovnické klasifikace (1937). Vývoj CC se zastavil po posledním 7. vydání v roce 1987.

Uvádění do praxe

Ranganathan experimentoval s DT na Madraské univerzitě a v několika indických univerzitních (Dillí, Banaras) či veřejných knihovnách. Bohužel se nenašla instituce, která by se ho ujala a rozvíjela jej, z toho důvodu se nikdy nezačalo masově využívat.

Charakter

CC je postkoordinovaný selekční jazyk (popis vytvářen s ohledem na konkrétní dokument – opakem je prekoordinovaný selekční jazyk). Jedná se o fasetový systém (opakem je enumerativní systém). CC je též nazýváno analyticko-systematickým, neboť poměrně detailně analyzuje pojem, přičemž postupuje na základě daných principů.[2]

Syntaktické prostředky

Syntaktickými prostředky jsou arabské číslice, velká a malá písmena, a sada interpunkčních znaků, které je oddělují (z počátku to byly pouze dvojtečky).

Principy

Zápis dokumentu v CC se skládá z hlavních faset a izolátových faset (ty se v něm nutně vyskytovat nemusí). Faseta je pak kategorie či charakteristika, pomocí které určujeme dokument.

CC člení vědu na 44 hlavních faset (Universum znalostí, Knihovní věda, Knižní věda, Žurnalistika...), určujících základní obory lidského vědění – hlavní faseta stojí na počátku zápisu. Dále dokumentu přiřazujeme izolátové fasety vypovídajících o osobě, hmotě, energii, prostoru, času (= PMEST, počáteční písmena anglických výrazů personality, matter, energy, space and time), z nichž každé předchází jiný interpunkční symbol. Mohou se přidat další (obtížně zařaditelné) fasety, vypovídající o místě, jazyku apod. Dokumentu můžeme přiřadit více hlavních faset i více izolátových faset v totožných kategoriích, popřípadě i některé kategorie vynechat, nelze-li jimi dokument charakterizovat.[1]

Příklad záznamu

L ,45 ;421 :6 ;253 :f .44 'N5

Lékařství (zákl.třída) , Plíce ;Tuberkulóza : Léčba ; Rentgen :Výzkum . Indie '1950 [3]

CC a ostatní klasifikační systémy

CC vzniklo v době, kdy se již užívalo Mezinárodní desetinné třídění (MDT), Deweyho desetinné třídění (DDC) či Třídění Kongresové knihovny (LCC). Ranganathan z nich vycházel jen částečně. Jejich hierarchickou strukturu považoval za svazující. Viděl i jejich neschopnost vyjadřovat úzce specifická či mezioborová témata[1]. Toto mělo CC zvládnout, současně mělo být flexibilnější, nabízet možnost úprav či začlenění nových oborů lidské činnosti.

Nedostatky

Nedostatkem CC je mnohdy jeho přílišná délka, signatura se nemusí vejít na hřbet knihy, uživatel může mít problém s jejím zapamatováním. I samo tvoření popisu je náročné.

Vliv

CC nicméně velmi ovlivnilo např. MDT či DDC, které implementovaly některé rysy fasetového systému. Také výrazně ovlivnilo Blissovo bibliografické třídění. Jeho další možnosti se objevily se vznikem World Wide Webu (vychází z něj kupříkladu slovníkový systém Yahoo).

Zdroje

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 ŠKOPÍK, Pavel. Život a dílo S. R. Ranganathana. Ikaros [online]. 2004, roč. 8, č. 11 [cit. 26.11.2014]. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/1809>. urn:nbn:cz:ik‐001809. ISSN 1212-5075.
  2. ŠILAROVÁ, Ludmila. Ranganathanův teoretický přínos a vliv v systematickém pořádání informací. Praha, 1978. Diplomová práce. FF UK. Vedoucí práce Blahoslav Kovář.
  3. DOFKOVÁ, Jitka. Ranganathanovo dvojtečové třídění a jeho uplatnění v současné knihovnické praxi. [online]. 2004 [cit. 2014-12-09]. Dostupné z: http://www.phil.muni.cz/kivi/clanky.php?cl=41

Použitá literatura

  • ŠILAROVÁ, Ludmila. Ranganathanův teoretický přínos a vliv v systematickém pořádání informací. Praha, 1978. Diplomová práce. FF UK. Vedoucí práce Blahoslav Kovář.
  • SKALOVÁ, Eva. Klasifikace knihovnictví, bibliografie a VTEI ve světových univerzálních klasifikačních systémech. Praha, 1975. Diplomová práce. FF UK. Vedoucí práce Blahoslav Kovář.
  • ŠKOPÍK, Pavel. Život a dílo S. R. Ranganathana. Ikaros [online]. 2004, roč. 8, č. 11 [cit. 26.11.2014]. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/1809>. urn:nbn:cz:ik‐001809. ISSN 1212-5075.

Externí zdroje

Související články

Mezinárodní desetinné třídění
Informační požadavek
S. R. Ranganathan

Klíčová slova

dvojtečkové třídění, klasifikační systém, fasetová klasifikace