Dunning-Krugerův efekt: Porovnání verzí
Řádek 67: | Řádek 67: | ||
* Neschopní po konfrontaci s realitou nezmění své hodnocení. | * Neschopní po konfrontaci s realitou nezmění své hodnocení. | ||
* Jediná cesta jak Dunning-Krůgerův efekt překonat, je rozvoj [[dovednost|dovedností]] formou vzdělávání a tréninku. <ref name=":1"></ref> | * Jediná cesta jak Dunning-Krůgerův efekt překonat, je rozvoj [[dovednost|dovedností]] formou vzdělávání a tréninku. <ref name=":1"></ref> | ||
+ | Dunning-Krugerův efekt tedy říká: "Míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnost hodnocení sebe i druhých. | ||
== Dunning-Krugerův efekt - příklad == | == Dunning-Krugerův efekt - příklad == |
Verze z 7. 12. 2014, 22:00
Dunning-Krugerův efekt je kognitivní zkreslení (angl. cognitive bais) [1]
popisující jev, v němž lidé s nedostatečnými kompetencemi a schopnostmi pro danou věci trpí tzv. iluzorní nadřazeností (tendence své schopnosti přeceňovat a nadhodnocovat ve srovnání s ostatními). I přes to, že tito lidé v dané oblasti dosahují nízkého výkonu, dělají chybné závěry a špatná rozhodnutí, jejich metakognitivní neschopnost jim zabraňuje uvědomit si to. Což má vliv na celkové chybné hodnocení své osoby i osob druhých. Naopak lidé s vysokými schopnostmi a kompetencemi trpí tzv.iluzorní méněcenností (tendence své schopnosti podceňovat). V prvním případě jde o přecenění vlastních sil, ve druhém případě o přecenění sil ostatních.
Dunning-Krugerův efekt je poměrně nový jev zkoumaný sociální psychologií, s jehož koncepcí přišel David Dunning a Justin Kruger v roce 1999.
Tento výzkum získal v roce2000 “Ig Nobelovu cenu“ udělovanou za neobvyklé nebo triviální výsledky vědeckého výzkumu. [2]
Obsah
Historie
I přes to, že Dunning-Krugerův efekt byl na vědeckém poli předložen až v roce 1999, tak povědomí o tomto jevu ve společnosti sahá daleko dál do historie. Dunning a Kruger zaznamenali podobné pozorování u filosofů a vědců staré až několik tisíceletí.
- Konfucius "Skutečné poznání je znát rozsah něčí nevědomosti." [3]
- Sokrates "Vím, že nic nevím " [4]
- Bertrand Russell "Problém současného světa je, že hlupáci jsou skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plni pochybností" [4]
- Charles Darwin "Ignorace častěji než inteligence plodí sebevědomí" [5]
David Dunning a Justin Kruger
David Dunning působí jako profesor Psychologie na Cornell University, ve své práci se zaměřuje na oblast sociální psychologie. Justin Kruger absolvoval postgraduální studium na Cornell University a momentálně působí na University Stern School of Bussines v New Yorku jako profesor Marketingu. Jejich vzájemná spolupráce vznikla pod záštitou Cornell University, kde Dunning jako profesor a Kruger v prámci svého postgraduálního studia provedli společný výzkum. Jejich práce s názvem "Unskilled and Unaware of It: How Difficulties of Recognizing One’s Own Incompetence Lead to Inflated Self-assessments" byla vydána v roce 1999. [5]
Výzkum
Inspirace výzkumu
Výzkum byl inspirován kuriózním případem McArthura Wheelera , který za bílého dne a bez jakéhokoli viditelného maskování vyloupil dvě banky v Pittsburghu. Když jej během krátkého času na základě kamerových záznamů dopadla policie , byl svým zadržením velice šokován a řekl: „Přece jsem si potřel obličej citrónovou šťávou!“ [6] Wheeler totiž věřil představě, že pokud si potře obličej citrónovou šťávou stane se pro videokamery neviditelný. David Dunning po přečtení zprávy o „citrónovém zloději“ přišel s myšlenkou, že pokud byl Wheeler natolik hloupý, aby vykradl banku potřený citrónovou šťávou, mohla ho také právě jeho vlastní hloupost chránit před jejím uvědoměním.
Hypotéza
Dunning a Kruger byli daným případem natolik zaujati, že na jeho základě formulovali 4 vzájemně související hypotézy, které pak následně testovali v sérii experimentů.
- Nekompetentní jedinci mají tendenci výrazně přeceňovat své schopnosti.
- Díky nedostatku metakognitivních schopností nedokáží poznat kompetenci u ostatních lidí.
- Neuvědomují si svojí nekompetenci, (Wheelera o jeho neschopnosti nespřesvědčily ani kamerové záznamy, dokonce je označoval za podvrh).
- Dojde-li u nekompetentních jedinců ke zvýšení jejich kompetence, jsou schopni rozpoznat své předchozí nedostatky.
Dunning a Kruger také předkládají myšlenku, že schopnosti spojené s úspěšností v určité oblasti jsou často totožné se schopnostmi nutnými pro vyhodnocení oné úspěšnosti.
Realizace výzkumu
Zmíněná hypoétza byla testována na vysokoškolských studentech pomocí testů ověřující různé oblasti (humor, gramatika, logické myšlení).
1. část výzkumu
Studenti vyplnili 4 různé testy, které měřily jejich schopnosti a znalosti ve výše zmíněných oblastech (humor, gramatika a logické myšlení). Následně po vyplnění testů dostali studenti za úkol odhadnout jejich úspěšnost v jednotlivých oblastech
-výsledek znázornuje následující graf.
Graf rozděluje respondenty do jednotlivých kvartilů na základě jejich úspěšnosti v testu. Zjevné je, že nejméně schopná část (tedy první kvartil) vykazuje významný nesoulad mezi svými domělými schopnostmi a skutečnými výsledky. První kvartil dosáhl v průměru percentil 12, odhad jejich schopností se však pohyboval okolo percentilu 62. [5] Naopak vysoce schopní studenti ve čtvrtém kvartilu měli tendenci své schopnosti mírně podceňovat.
2. část výzkumu
Studenti z nejnižšího a nejvyššího kvartilu byli ještě požádáni, aby ohodnotily výsledky ostatních účastníků, čímž jim byly poskytnuty informace o tom, jak se dařilo ostatním účastníkům výzkumu. Nakonec jim bylo umožněno upravit své sebehodnocení nejnižší kvartil -studenti z nejnižší kvartil ani po seznámení s výsledky ostatních účastníků stále nebyli schopni rozpoznat úroveň výkonu u sebe ani u ostatních. Své hodnocení tak prakticky nezměnili a zůstali tak stále odtrhnuti od reality. nejvyšší kvartil -studenti z nejvyššího kvartilu seznámeni se skutečným výkonem ostatních si uvědomili opravdovou úroveň schopností svých vrstevníků. Své sebehodnocení tedy pozvedli a tak jej upravili blíže k realitě. Chybné sebehodnocení u nejvyššího kvartilu bylo způsobeno tím, že vysoce schopní lidé přecenují schopnosti ostatních. Když jim připadá nějaký úkol jednoduchý, domnívají se, že pro ostatní bude jednoduchý také.
Závěr studie
Z výzkumu vyplynujo následující:
- Neschopní mají tendenci přeceňovat své vlastní schopnosti.
- Neschopní nedokážou rozpoznat schopnosti jiných .
- Neschopní po konfrontaci s realitou nezmění své hodnocení.
- Jediná cesta jak Dunning-Krůgerův efekt překonat, je rozvoj dovedností formou vzdělávání a tréninku. [6]
Dunning-Krugerův efekt tedy říká: "Míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnost hodnocení sebe i druhých.
Dunning-Krugerův efekt - příklad
Snad nejlepším příkladem této teorie je "nadprůměrný efekt", neboli tendence většiny lidí věřit, že jsou nadprůměrní, což samozřejmě logicky ani statisticky není možné.
Odkazy
Reference
- ↑ "Dunning–Kruger effect" from http://cs.wikipedia.org/wiki/
- ↑ "Ig Nobel Past Winners" from http://www.improbable.com/
- ↑ Dunnin, D., Johnson, K., Ehrlinger, J., Kruger, J. (2003). Incompetence. Current Directions in Psychological Science, 12(3), 83-87.
- ↑ 4,0 4,1 Ehrlinger, J., Johnson, K., Banner, M., Dunning, D., Kruger, J. (2008). Why the unskilled are unaware: Further explorations of (absent) self-insight among the incompetent. Organizational Behavior and Human Decision Processes, 105(1), 98-121.
- ↑ 5,0 5,1 5,2 Kuger, J. and Dunning, D.(2009). Unskilled and Unaware of It: How Difficulties in Recognizing One's Own Incompetence Lead to Inflated Self-Assessments. Psychology, 1, 30-46.
- ↑ 6,0 6,1 "Mentální mor: vlastní neobjektivita" from http://www.growjob.com/
Použitá literatura
- Zanna, M. Olson, J. (2011). Advances in Experimental Social Psychology-volume 44. Academic Press.
- Alicke, M. Dunning, D. Krueger, J (2013). The Self in Social Judgment. Psychology Press.
Doporučená literatura
- Alicke, M. Dunning, D. Krueger, J (2013). The Self in Social Judgment. Psychology Press.
Souvisejíci články
Klíčová slova
David Dunning, Justin Kruger, kognitivní zkreslení, iluzorní nadřazenost, iluzorní méněcennost, metakognice, kompetence