Národní knihovna ČR: Porovnání verzí

m (rekategorizace)
Řádek 1: Řádek 1:
 
{{Upravit}}
 
{{Upravit}}
 +
'''Národní knihovna České republiky''' je ústřední knihovnou České republiky a má nejvyšší postavení v systému státních [[veřejné knihovny|veřejných knihoven]]. Národní knihovna ČR slouží také jako univerzitní knihovna [[Univerzita Karlova|Univerzity Karlovy]]. Sídlem NK je bývalá jezuitská kolej [[Klementinum]]. Zřizovatelem NK je Ministerstvo kultury ČR.
  
== Národní knihovna České republiky (NK ČR) ==
+
==Historie==
 +
Jako knihovna Karlovy Univerzity vznikala od 14. století. V roce 1366 daroval [[Karel IV.]] univerzitě první rukopisy a roku 1370 věnoval univerzitě dalších 114 rukopisů z pozůstalosti Viléma z Lestkova. Mezi těmito knihami byly i tři kodexy, které jsou dnes nejstaršími součástmi fondu Národní knihovny.<ref>Nejstarší univerzitní kodexy a Karel IV. Národní knihovna České republiky [online]. 2012-09-26 [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: https://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/klementinska-nej/karlovy-kodexy</ref>
 +
Když se Karlovy Univerzita dostala pod správu jezuitů, byla její knihovna přesunuta do budovy Klementina, kde sídlí dodnes.
 +
Po odchodu jezuitů byla roku 1777 univerzitní knihovna prohlášena dekretem Marie Terezie za veřejnou c.k. Univerzitní knihovnu. Roku 1782 získala knihovna právo na povinný výtisk od pražských tiskařů a roku 1807 bylo toto právo rozšířeno na celé území Čech. Během následujících dvou staletí změnila knihovna mnohokrát jméno, až v roce 1990 získala dnešní název ''Národní knihovna''.<ref> Z historie knihovny. Národní knihovna České republiky [online]. 2012-10-03 [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: http://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/z-historie-knihovny</ref>
 +
Už od devadesátých let Národní knihovna digitalizuje a v roce 2005 získala dokonce za digitalizaci knih a dokumentů od [[UNESCO]] cenu Jikji.<ref>2005 - The National Library of the Czech Republic. UNESCO, Memory of the world [online]. [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/flagship-project-activities/memory-of-the-world/unescojikji-prize/previous-laureats/the-national-library-of-the-czech-republic/</ref> Digitální dokumenty jsou přístupné v digitálních knihovnách Manuscriptorium<ref>Manuscriptorium [online]. Dostupné z: http://www.manuscriptorium.com/</ref> a Kramerius<ref>Kramerius [online]. Dostupné z: http://kramerius-info.nkp.cz/</ref>.
  
NK ČR je státní příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR. Svou činností a směřováním vychází z kulturní politiky našeho státu, působí v souladu se Zřizovací listinou resp. jejím dodatkem z 26.4.2012 a Organizačním řádem Národní knihovny ČR. [[Zákonem 257/2001 Sb]]., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon) je definována jako knihovna s univerzálním knihovním fondem, doplněným specializovanými fondy, která trvale uchovává konzervační a historický fond. Zajišťuje [[rovný přístup]] všem k veřejným knihovnickým a informačním službám a k dalším službám, jež poskytuje. NK ČR je centrem systému knihoven, vykonává koordinační, odborné, informační, vzdělávací, analytické, výzkumné, standardizační, metodické a poradenské činnosti. Samostatnou součástí NK ČR je [[Slovanská knihovna]] s fondem odborné světové slavistické literatury, zejména historické, filologické a politologické a vybrané původní literární tvorby slovanských národů. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny. Sídlem NK ČR je bývalá jezuitská kolej Klementinum, jež je národní kulturní památkou a patří mezi nejrozsáhlejší barokní stavby na území našeho státu. 4 miliony dokumentů jsou od roku 1996 uloženy v Centrálním depozitáři v Hostivaři.
+
==Práva a povinnosti==
Název „Národní knihovna ČR“ byl obnoven v roce 1990. Národní knihovna České republiky je centrální knihovna České republiky, vykonává řídící funkce v systému českých státních veřejných knihoven. Její knižní fond je univerzální, uchovává i speciální sbírky a konzervační fond. Knihovní fond je doplňován povinnými výtisky, nákupy, mezinárodními  výměnami, dary.  Prostřednictvím individuálních nebo [[konzorciálních licencí]] jsou zajišťovány  zejména on-line přístupy  k zahraničním elektronickým informačním zdrojům.  
+
Národní knihovna vykonává v systému knihoven koordinační, odborné, vzdělávací, analytické, výzkumné, standardizační, metodické a poradenské činnosti. Zpracovává evidenci knihovních dokumentů knihoven na území ČR, kterou pak knihovnám zpřístupňuje. Zpracovává národní [[bibliografie|bibliografii]] a zabezpečuje koordinaci národního bibliografického systému. Je národní agenturou pro mezinárodní číslování knih a hudebnin a národním centrem meziknihovních služeb České republiky a mezinárodní výměny oficiálních publikací. Při jednání s kolektivními správci autorských práv zastupuje knihovny. Zabezpečuje koordinaci regionálních funkcí v celé ČR a vyhodnocuje splnění těchto funkcí.<ref>Zákon č. 257/2001 Sb. Zákon o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon)</ref>
NK ČR také vedoucí funkci v oblasti digitalizace knihovního fondu, ve které spolupracuje s mnoha institucemi, jako např. s [[Moravskou zemskou knihovnou]] nebo Akademií věd ČR, s kterými se podílí na významných projektech. Patří mezi ně například Národní digitální knihovna nebo projekt mezinárodní digitální knihovny Manuscriptorium.
+
Národní knihovna trvale uchovává [[konzervační fond|konzervační]] a [[historický fond]]. Národní knihovna právo na dva [[povinný výtisk|povinné výtisky]] neperiodických publikací a dva povinné výtisky periodického tisku.<ref>Zákon č. 37/1995 ze dne 8. února 1995 o neperiodických publikacích</ref><ref>Zákon č. 46/2000 Sb., tiskový zákon</ref>
  
=== Národní knihovna poskytuje: ===
+
==Služby==
==== Služby pro knihovníky ====
+
Národní knihovna poskytuje zdarma jakémukoli tazateli ústní informace o katalozích, databázích a sbírkách knihovny a referenční, bibliografické a faktografické informace menšího rozsahu. Registrovaný uživatel si může zdarma zapůjčovat z knihovního fondu prezenčně a stejně tak si může prezenčně vypůjčit přenosné čtecí zařízení. Absenčně si mohou knihy a čtecí zařízení půjčovat pouze registrovaní uživatelé starší 18 let, kteří doložili trvalý nebo dlouhodobý pobit na území ČR. Registrovaný uživatel má také zdarma přístup na internet a do knihovních databází. Národní knihovna dále poskytuje profesionální konzultace knihovnám, studentům knihovnictví a knihovnickým institucím a vydavatelům. Mezi placené služby patří poskytování soupisu literatury, zhotovování rozmnoženin a kopií, zhotovování elektronických kopií a exkurze. Meziknihovní výpůjčky v rámci ČR jsou zdarma, mezinárodní meziknihovní služby jsou placené.<ref>HUŇOVÁ, Jana. Přehled služeb poskytovaných NK. Národní knihovna České republiky [online]. 2014-02-12 [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: https://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/prehled-sluzeb</ref>
  
* Informace pro knihovny
+
==Reference==
* Meziknihovní služby
+
<references />
* Nabídka duplikátů
 
  
==== Odborné činnosti ====
 
  
* Doplňování fondů
 
* Zpracování fondů
 
* Správa fondů
 
* Odbor ochrany knihovních fondů
 
* Odbor služeb
 
* Oddělení periodik
 
* Hudební oddělení
 
* Oddělení rukopisů a starých tisků
 
* Archiv NK
 
* Podpora knihoven a knihovnictví
 
* Zahraniční služební cesty
 
* Zahraniční publikační činnost
 
  
==== Služby pro čtenářskou veřejnost: ====
 
 
* Knihy
 
* Noviny a časopisy
 
* Články
 
* Rukopisy, inkunábule a staré tisky
 
* Hudebniny
 
* Zvukové dokumenty
 
* Mapy
 
* Licencované databáze
 
* CD-ROM
 
* Slovanská literatura
 
* Knihovnická literatura
 
* Zahraniční novinky ve fondu
 
* Návrh na nákup zahraniční publikace
 
 
Knižní fond zapůjčován absenčně nebo prezenčně. O způsobu půjčení díla rozhoduje knihovna.
 
 
==== Absenčně (mimo budovu) se půjčují: ====
 
 
* české a slovenské knihy vydané po roce 1918
 
* ostatní knihy vydané po roce 1945
 
* Pouze prezenčně se půjčují:
 
* vzácné a staré tisky, archivní rukopisy a obrazové materiály uložené v trezoru
 
* české a slovenské knihy vydané do r. 1918
 
* ostatní knihy vydané do r. 1945
 
* bibliofilie a vzácnější obrazové publikace
 
* díla zařazená do příručních knihoven
 
* noviny a časopisy
 
 
Výpůjční lhůta je zpravidla jeden měsíc, ale např. vědeckým pracovníkům v [[oboru slavistiky]] se výpůjční lhůta prodlužuje na 2 měsíce. Maximální výpůjční lhůta pro prodlužování je 6 měsíců, pokud knihu nežádá další čtenář.Čtenáři si mohou knihy prodlužovat sami prostřednictvím veřejně přístupného katalogu v režimu on-line.Čtenářům jsou k dispozici.
 
Základní služby jsou poskytovány bezplatně. Za registraci čtenářů, reprografické a kopírovací služby a některé specializované služby (např. [[rešerše]]) účtuje knihovna poplatky.
 
 
Národní knihovna také v souladu s knihovním zákonem poskytuje služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel, např. následující speciální služby pro držitele průkazu ZTP/P:
 
 
* Služba osobní asistence
 
* Doprovod s asistenčním psem
 
* Služba knihovnické asistence
 
* Asistence při kopírování na samoobslužných zařízeních
 
* Služba přednostního využívání reprografických služeb na objednávku
 
* Služba elektronické dodávání dokumentů osobám ZTP/P s těžkým poškozením zraku
 
 
=== Důležité kontakty: ===
 
 
==== Klementinum ====
 
Adresa: Národní knihovna České republiky
 
Klementinum 190
 
110 00 Praha 1
 
 
===== Telefon: =====
 
221 663 111 (ústředna), telefonní a e-mailový seznam
 
 
===== Podatelna: =====
 
úřední hodiny Po - Pá 11.00 - 15.00 hod.
 
 
===== informace potřebné k doručování datových zpráv =====
 
Elektronická podatelna: posta@nkp.cz
 
Datová schránka: 5qt8sy8
 
 
==== Web: ====
 
www.nkp.cz
 
 
==== Facebook: ====
 
www.facebook.com/narodni.knihovna
 
 
==== Galerie Klementinum - Výstavní sál ====
 
Národní knihovna České republiky
 
Klementinum 190
 
110 00 Praha 1
 
 
===== Telefon, e-mail: =====
 
221 663 489, 221 663 277, irena.manakova@nkp.cz
 
 
==== Hostivař ====
 
Národní knihovna ČR
 
Centrální depozitář
 
Sodomkova 2/1146
 
102 00 Praha 15 - Hostivař
 
 
===== Telefon: =====
 
281 013 111 (ústředna), telefonní a e-mailový seznam
 
 
==== Podatelna: ====
 
221 663 458
 
 
 
 
===Použité zdroje: ===
 
http://www.nkp.cz/sluzby
 
 
[[Kategorie: Informační studia a knihovnictví]]
 
[[Kategorie: Informační studia a knihovnictví]]

Verze z 18. 11. 2015, 15:47

Vážné nedostatky
Czech Republic road sign A 22.svg Tato stránka má vážné nedostatky či nevyhovuje základním požadavkům na formu a kvalitu obsahu Wikisofie. Nedojde-li k napravení situace, může být článek smazán. Podrobnosti naleznete na diskusní stránce. Czech Republic road sign A 22.svg

Národní knihovna České republiky je ústřední knihovnou České republiky a má nejvyšší postavení v systému státních veřejných knihoven. Národní knihovna ČR slouží také jako univerzitní knihovna Univerzity Karlovy. Sídlem NK je bývalá jezuitská kolej Klementinum. Zřizovatelem NK je Ministerstvo kultury ČR.

Historie

Jako knihovna Karlovy Univerzity vznikala od 14. století. V roce 1366 daroval Karel IV. univerzitě první rukopisy a roku 1370 věnoval univerzitě dalších 114 rukopisů z pozůstalosti Viléma z Lestkova. Mezi těmito knihami byly i tři kodexy, které jsou dnes nejstaršími součástmi fondu Národní knihovny.[1] Když se Karlovy Univerzita dostala pod správu jezuitů, byla její knihovna přesunuta do budovy Klementina, kde sídlí dodnes. Po odchodu jezuitů byla roku 1777 univerzitní knihovna prohlášena dekretem Marie Terezie za veřejnou c.k. Univerzitní knihovnu. Roku 1782 získala knihovna právo na povinný výtisk od pražských tiskařů a roku 1807 bylo toto právo rozšířeno na celé území Čech. Během následujících dvou staletí změnila knihovna mnohokrát jméno, až v roce 1990 získala dnešní název Národní knihovna.[2] Už od devadesátých let Národní knihovna digitalizuje a v roce 2005 získala dokonce za digitalizaci knih a dokumentů od UNESCO cenu Jikji.[3] Digitální dokumenty jsou přístupné v digitálních knihovnách Manuscriptorium[4] a Kramerius[5].

Práva a povinnosti

Národní knihovna vykonává v systému knihoven koordinační, odborné, vzdělávací, analytické, výzkumné, standardizační, metodické a poradenské činnosti. Zpracovává evidenci knihovních dokumentů knihoven na území ČR, kterou pak knihovnám zpřístupňuje. Zpracovává národní bibliografii a zabezpečuje koordinaci národního bibliografického systému. Je národní agenturou pro mezinárodní číslování knih a hudebnin a národním centrem meziknihovních služeb České republiky a mezinárodní výměny oficiálních publikací. Při jednání s kolektivními správci autorských práv zastupuje knihovny. Zabezpečuje koordinaci regionálních funkcí v celé ČR a vyhodnocuje splnění těchto funkcí.[6] Národní knihovna trvale uchovává konzervační a historický fond. Národní knihovna má právo na dva povinné výtisky neperiodických publikací a dva povinné výtisky periodického tisku.[7][8]

Služby

Národní knihovna poskytuje zdarma jakémukoli tazateli ústní informace o katalozích, databázích a sbírkách knihovny a referenční, bibliografické a faktografické informace menšího rozsahu. Registrovaný uživatel si může zdarma zapůjčovat z knihovního fondu prezenčně a stejně tak si může prezenčně vypůjčit přenosné čtecí zařízení. Absenčně si mohou knihy a čtecí zařízení půjčovat pouze registrovaní uživatelé starší 18 let, kteří doložili trvalý nebo dlouhodobý pobit na území ČR. Registrovaný uživatel má také zdarma přístup na internet a do knihovních databází. Národní knihovna dále poskytuje profesionální konzultace knihovnám, studentům knihovnictví a knihovnickým institucím a vydavatelům. Mezi placené služby patří poskytování soupisu literatury, zhotovování rozmnoženin a kopií, zhotovování elektronických kopií a exkurze. Meziknihovní výpůjčky v rámci ČR jsou zdarma, mezinárodní meziknihovní služby jsou placené.[9]

Reference

  1. Nejstarší univerzitní kodexy a Karel IV. Národní knihovna České republiky [online]. 2012-09-26 [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: https://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/klementinska-nej/karlovy-kodexy
  2. Z historie knihovny. Národní knihovna České republiky [online]. 2012-10-03 [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: http://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/z-historie-knihovny
  3. 2005 - The National Library of the Czech Republic. UNESCO, Memory of the world [online]. [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/flagship-project-activities/memory-of-the-world/unescojikji-prize/previous-laureats/the-national-library-of-the-czech-republic/
  4. Manuscriptorium [online]. Dostupné z: http://www.manuscriptorium.com/
  5. Kramerius [online]. Dostupné z: http://kramerius-info.nkp.cz/
  6. Zákon č. 257/2001 Sb. Zákon o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon)
  7. Zákon č. 37/1995 ze dne 8. února 1995 o neperiodických publikacích
  8. Zákon č. 46/2000 Sb., tiskový zákon
  9. HUŇOVÁ, Jana. Přehled služeb poskytovaných NK. Národní knihovna České republiky [online]. 2014-02-12 [cit. 2015-11-18]. Dostupné z: https://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/prehled-sluzeb