Znalostní oblasti PMBoK: Porovnání verzí

(Založení stránky)
 
m
Řádek 1: Řádek 1:
 +
Znalostní oblasti tvoří stěžejní část popisovaného standardu. Každá znalostní oblast je podrobně popsána svými vlastnostmi a frekvencí použití. Každá kapitola pak obsahuje popis procesů a jejich nástrojů a technik, které umožňují realizovat danou oblast, proces nebo činnost. Kapitoly jsou koncipovány tak, že na začátku každé je diagramem vymezena oblast a její procesy. Jak již bylo
 +
zmíněno, u každého procesu jsou definovány vstupy, výstupy a činnosti, popř. nástroje vhodné pro daný proces. Kapitoly (oblasti) jsou velmi dobře uspořádané a strukturované (celková struktura a vazby mezi oblastmi a řídícími procesy jsou znázorněny na obrázku 4). Podívejme se nyní na znalostní oblasti detailněji:
 +
 +
'''1. Project Integration Management''' (koordinace a integrace projektu)
 +
První a zároveň velmi důležitá oblast zajišťuje především integraci a návaznosti na jiné projekty a koordinování změn v celém průběhu projektu. Obsahuje procesy: vytváření plánu projektu, realizace plánu projektu a integrovaná kontrola změn. Tato oblast zahrnuje metody a techniky pro plánování a koordinování projektu, zejména pak zpracování požadavků na změnu a jejich následnou koordinaci. Celková kontrola změn se prolíná celým projektem a zasahuje do oblastí jako je např. kontrola změn kvality, plánu (naplánování času a zdrojů), rozsahu (specifikace nebo zadání projektu), nákladů (rozpočtu) atd.
 +
 +
'''2. Project Scope Management''' (řízení rozsahu)
 +
Řízení rozsahu především analyzuje rozsah projektu. Rozsah projektu je zde chápán jako definice a následný rozklad projektu na menší jednotky činností. Tato znalostní oblast obsahuje procesy:
 +
 +
  
 
'''Znalostní oblasti'''
 
'''Znalostní oblasti'''

Verze z 21. 7. 2016, 08:13

Znalostní oblasti tvoří stěžejní část popisovaného standardu. Každá znalostní oblast je podrobně popsána svými vlastnostmi a frekvencí použití. Každá kapitola pak obsahuje popis procesů a jejich nástrojů a technik, které umožňují realizovat danou oblast, proces nebo činnost. Kapitoly jsou koncipovány tak, že na začátku každé je diagramem vymezena oblast a její procesy. Jak již bylo zmíněno, u každého procesu jsou definovány vstupy, výstupy a činnosti, popř. nástroje vhodné pro daný proces. Kapitoly (oblasti) jsou velmi dobře uspořádané a strukturované (celková struktura a vazby mezi oblastmi a řídícími procesy jsou znázorněny na obrázku 4). Podívejme se nyní na znalostní oblasti detailněji:

1. Project Integration Management (koordinace a integrace projektu) První a zároveň velmi důležitá oblast zajišťuje především integraci a návaznosti na jiné projekty a koordinování změn v celém průběhu projektu. Obsahuje procesy: vytváření plánu projektu, realizace plánu projektu a integrovaná kontrola změn. Tato oblast zahrnuje metody a techniky pro plánování a koordinování projektu, zejména pak zpracování požadavků na změnu a jejich následnou koordinaci. Celková kontrola změn se prolíná celým projektem a zasahuje do oblastí jako je např. kontrola změn kvality, plánu (naplánování času a zdrojů), rozsahu (specifikace nebo zadání projektu), nákladů (rozpočtu) atd.

2. Project Scope Management (řízení rozsahu) Řízení rozsahu především analyzuje rozsah projektu. Rozsah projektu je zde chápán jako definice a následný rozklad projektu na menší jednotky činností. Tato znalostní oblast obsahuje procesy:


Znalostní oblasti

  • Řízení integrace projektu
  • Řízení rozsahu projektu
  • Řízení času projektu
  • Řízení nákladů projektu
  • Řízení kvality projektu
  • Řízení lidských zdrojů projektu
  • Řízení komunikace projektu
  • Řízení rizik projektu
  • Řízení obstarávání projektu
  • Řízení zainteresovaných stran projektu

Zdroje

Reference


Související články

Klíčová slova