Informační bublina: Porovnání verzí
Řádek 25: | Řádek 25: | ||
===Na příkladu sítě Facebook=== | ===Na příkladu sítě Facebook=== | ||
− | [[File:Facebook_dislike_thumb.png?uselang=cs#/media/File:Facebook_like_thumb.png|Co se mi líbí, to se mi bude zobrazovat]] | + | [[File:Facebook_dislike_thumb.png?uselang=cs#/media/File:Facebook_like_thumb.png|Thumb|Co se mi líbí, to se mi bude zobrazovat]] |
Jako příklad může posloužit sociální síť [[Facebook]]. Její hlavní stránka ''News Feed'', která slouží uživateli k odběru novinek (statusů přátel, příspěvků jiných uživatelů, videí atd.), při výběru informací, které uživateli zobrazí, vychází z toho, co v minulosti označil tlačítkem ''"to se mi líbí" (like)''. Podobné obsahy pak v budoucnu při zobrazení získávají přednost před ostatními. | Jako příklad může posloužit sociální síť [[Facebook]]. Její hlavní stránka ''News Feed'', která slouží uživateli k odběru novinek (statusů přátel, příspěvků jiných uživatelů, videí atd.), při výběru informací, které uživateli zobrazí, vychází z toho, co v minulosti označil tlačítkem ''"to se mi líbí" (like)''. Podobné obsahy pak v budoucnu při zobrazení získávají přednost před ostatními. | ||
Verze z 14. 11. 2016, 15:18
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
"Informační bublina" je označení pro výsledek tzv. personalizovaného vyhledávání, kdy algoritmy webových stránek filtrují informace s cílem zobrazit uživateli jen ty, které chce vidět (tedy především ty, které korespondují s jeho názory) zatímco od ostatních jej izoluje.
Tyto algoritmy vycházejí z vyhodnocení uživatelova předchozího chování na internetu a jsou používány např. stránkami Facebook, Yahoo News nebo Google Search. Jev informační bubliny působí negativně, protože uživatele izoluje od informací, které by u něj mohly vést k novému zhodnocení problému a větší názorové diverzifikaci. Personalizace vyhledávání naopak uživatele ještě hlouběji utvrzuje v jeho přesvědčení. Důsledkem tohoto jevu může být dezinformovanost a manipulovatelnost uživatelů.
Autorem označení Informační bubilna (Filter bubble) je americký internetový aktivista Eli Pariser.
Obsah
Definice souvisejících jevů
Níže uvedené pojmy popisují obecné sociálně-psychologické jevy, které podmiňují, případně umocňují, fungování informační bubliny. Pojmy jsou mezi sebou v asociativním vztahu a částečně se významem překrývají.
Teorie selektivní expozice
Tento pojem z oblasti psychologie označuje všeobecnou tendenci jedince přijímat spíše informace, které podporují jeho postoje, rozhodnutí a přesvědčení a vyhýbat se těm, které u něj vytvářejí pochybnosti. Tento výběr funguje samovolně a jedinci jsou při něm ovlivněni svými zkušenostmi, vírou a dalšími faktory.
Konfirmační zkreslení
Sociálně-psychologický pojem konfirmační (potvrzovací) zkreslení definuje fakt, že uživatel nejen více vyhledává a snáze přijímá informace, s nimiž souhlasí, ale že jim přikládá i větší relevanci a považuje je za pravdivější a objektivnější. Studium stejného informačního zdroje tak může u dvou uživatelů vyvolat zcela rozdílné reakce, protože co se jednomu jeví pravdivé, druhý vnímá jako zkreslené a manipulativní. Ve výsledku pak studium stejného zdroje přispěje k ještě větší názorové polarizaci těchto dvou uživatelů. Tento pojem zahrnuje i uživatelskou tendenci shromažďovat a pamatovat si ty informace, které nám potvrzují naše názory.
Komnata ozvěn
"Komnata ozvěn" označuje podobný problém jako konfirmační zkreslení, s rozdílem, že popisuje přímo vztah mezi uživateli. Lidé mají přirozenou tendenci vytvářet komunity, kde jednotlivci sdílí podobné názory. V přístupu z opačné strany zase platí, že lidé se snáze ztotožní s názory své komunity (svých přátel). V obou případech dochází k jevu, kdy si lidé vzájemně v uzavřené komunitě potvrzují své postoje. V tomto uzavřeném prostředí se vzájemnou komunikací intenzivně zesiluje dané přesvědčení podobně jako se odrazem v prostoru zesiluje ozvěna.
Skupinová polarizace
Tento pojem označuje sociální jev, kdy závěry a rozhodnutí, k nimž uvnitř takto uzavřené komunity dochází, jsou v jistém směru extrémnější nebo naopak konzervativnější (polarizovanější), než by byly závěry jednotlivých uživatelů mimo tuto skupinu. Souběžně s tím u jedinců uvnitř skupiny s jednotnými postoji snáze vyniká averze k lidem a skupinám, které tyto postoje nezastávají.
Ve světě sociálních sítí
Výše popsané jevy (běžné u tradičních masmédií i jinde) získávají s příchodem nových médií nový rozměr zejména v oblasti sociálních sítí, ve kterých fungují zmíněné algoritmy. Z těchto sítí dnes mnoho uživatelů čerpá většinu informací pro své potřeby.
Na příkladu sítě Facebook
Co se mi líbí, to se mi bude zobrazovat Jako příklad může posloužit sociální síť Facebook. Její hlavní stránka News Feed, která slouží uživateli k odběru novinek (statusů přátel, příspěvků jiných uživatelů, videí atd.), při výběru informací, které uživateli zobrazí, vychází z toho, co v minulosti označil tlačítkem "to se mi líbí" (like). Podobné obsahy pak v budoucnu při zobrazení získávají přednost před ostatními.
Problém povědomí o jevu
- vědomé + kontrolované (jaké nástroje)
- nevědomé filtrování
manipulace politické kampaně
Důsledky informační bubliny
Možná řešení problému
Odkazy
Reference
- ↑ RIVA, Alexandra. Informačná bublina a jej dôsledky [online]. 2016 [cit. 2016-10-17]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/166130. Vedoucí práce Josef Šlerka.
Použitá literatura
RIVA, Alexandra. Informačná bublina a jej dôsledky [online]. 2016 [cit. 2016-10-17]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/166130. Vedoucí práce Josef Šlerka.
Externí odkazy
- Eli Pariser: Beware online "filter bubbles" (2011): https://www.youtube.com/watch?v=B8ofWFx525s
- Wikipedia, the free encyclopedia: Filter bubble: https://en.wikipedia.org/wiki/Filter_bubble
Související články
sociální média nová média Facebook
Klíčová slova
informační bublina, nová média, sociální média, sociální sítě, personalizace, Facebook, selektivní expozice, komnata ozvěn, personalizovaný web, filtrování informací, filter bubble