Nechbet: Porovnání verzí

Značky: editace z Vizuálního editoru, možná chyba ve Vizuálním editoru
Řádek 10: Řádek 10:
 
'''Obě paní'''
 
'''Obě paní'''
  
Spolu s bohyní, patronkou Dorního Egypta, tvořila Nechbet dvojici ochranných bohyní, nazývaných Obě paní. Nechbet byla spojována s Horním Egyptem a jeho bílou korunou, Wadžet pak s Dolním Egyptem a korunou červenou. Obě paní se tedy objevují v důležitých okamžicích, souvisejících s faraonem . např. při jeho zrození, ve scénách korunovace, kdy každá z nich stojí po jedné panovníkově straně, ale např. také při důležitých bitvách. Objevují se také jako kojné nebo dokonce matky krále <ref>Janák 2003: 188</ref>.   
+
Spolu s bohyní, patronkou Dorního Egypta, tvořila Nechbet dvojici ochranných bohyní, nazývaných Obě paní. Nechbet byla spojována s Horním Egyptem a jeho bílou korunou, Wadžet pak s Dolním Egyptem a korunou červenou. Obě paní se tedy objevují v důležitých okamžicích, souvisejících s faraonem . např. při jeho zrození, ve scénách korunovace, kdy každá z nich stojí po jedné panovníkově straně, ale např. také při důležitých bitvách. Objevují se také jako kojné nebo dokonce matky krále <ref>Janák 2005: 188</ref>.   
  
 
Obě paní bylo také jedním z [[královská titulatura|královských jmen]].   
 
Obě paní bylo také jedním z [[královská titulatura|královských jmen]].   
Řádek 19: Řádek 19:
  
 
== Kult ==
 
== Kult ==
Hlavním kultovním centrem Nechbety byl pochopitelně Necheb. S jejím kultem byla také spojena svatyně, zvaná per-wer.<ref>Janák 2003: 126</ref>  
+
Hlavním kultovním centrem Nechbety byl pochopitelně Necheb. S jejím kultem byla také spojena svatyně, zvaná per-wer.<ref>Janák 2005: 126</ref>  
  
 
=== Reference ===
 
=== Reference ===

Verze z 24. 1. 2017, 20:25

Jméno

Jméno bohyně Nechbet znamená "Ta z Nechebu", "Nechebnská". Vztahuje se k významnému městu Necheb ve třetím hornoegyptském nomu.

Ikonografie a sféry vlivu

Zobrazení bohyně Nechbet z Deir el-Bahrí

Typické zobrazení Nechbety je v podobě supice. Ve dvojici s bohyní Wadžet však může být také zobrazena jak kobra. V lidské podobě se pak objevuje se supí čelenkou nebo s bílou hornoegyptskou korunou na hlavě. [1]

Mýty a funkce

Obě paní

Spolu s bohyní, patronkou Dorního Egypta, tvořila Nechbet dvojici ochranných bohyní, nazývaných Obě paní. Nechbet byla spojována s Horním Egyptem a jeho bílou korunou, Wadžet pak s Dolním Egyptem a korunou červenou. Obě paní se tedy objevují v důležitých okamžicích, souvisejících s faraonem . např. při jeho zrození, ve scénách korunovace, kdy každá z nich stojí po jedné panovníkově straně, ale např. také při důležitých bitvách. Objevují se také jako kojné nebo dokonce matky krále [2].

Obě paní bylo také jedním z královských jmen.

Ochránkyně

Podobně jako Wadžet, i Nechbet měla především ochrannou a apotropaickou funkci. Kromě podoby supa bývá také popisována jako dlouhorohá kráva. Podobně jako Wadžetu identifikovali Řekové s Létó, ztotožnili Nechbet s bohyní porodu Eileithyií - důvodem je zřejmě její vystupování v roli matky a ochránkyně panovníka.[3]

Kult

Hlavním kultovním centrem Nechbety byl pochopitelně Necheb. S jejím kultem byla také spojena svatyně, zvaná per-wer.[4]

Reference

  1. Wilkinson 2003: 214
  2. Janák 2005: 188
  3. Pinch 2002: 212
  4. Janák 2005: 126

Literatura

Hasanien, Azza Farouk 2001. Some comparative studies of the goddesses Nekhbet und Wadjet. The Journal of the Faculty of Archaeology 9 (1998), 17-27.

Janák, J. 2005: Brána nebes: bohové a démoni starého Egypta, 1. vyd. Praha: Libri.

Lesko, Barbara S. 1999. The great goddesses of Egypt. Norman: University of Oklahoma Press.

Pinch, G. 2004 : Egyptian mythology: a guide to the gods, goddesses, and traditions of ancient Egypt. New York: Oxford University Press.

Pinch, G. 2002 : Handbook of Egyptian mythology. Handbooks of World Mythology. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO.

Radwan, Ali 2003. Nekhbet with Wadjet or Isis with Nephtys: the lasting concept of two goddesses in ancient Egypt. In Grimal, Nicolas, Amr Kamel, and Cynthia May-Sheikholeslami (eds), Hommages à Fayza Haikal, 217-224. Le Caire: Institut français d'archéologie orientale.

Wilkinson, Richard H. 2003 :The complete gods and goddesses of ancient Egypt, London: Thames and Hudson.